Piotr był zawsze pewny swojego miejsca w zespole i tego, że dużo do niego wnosi. Jednak po ostatnich zmianach w firmie i zatrudnieniu kilku ambitnych pracowników zaczął zastanawiać się, czy rzeczywiście jest w stanie dorównać ich poziomowi. Pełen obaw zaczął porównywać swoje umiejętności z umiejętnościami nowych kolegów z pracy. Szczególnie martwił się o swoje umiejętności w zakresie szybkiego podejmowania decyzji, rozwiązywania konfliktów i spontaniczności. Czuł się w tych dziedzinach słabszy w porównaniu z tym, jak prezentowali się inni członkowie zespołu. Piotr nawet zaczął się obwiniać za niewłaściwe podejście do pracy, a przez głowę przemknęło mu pytanie, czy już powinien szukać nowej pracy.
Przypadkiem trafił na artykuł o tym, że każdy z nas ma swój własny zestaw umiejętności, w których jest mocny. To pomogło mu zrozumieć, że wartość, jaką wnosi do zespołu, wynika właśnie z jego unikalnych predyspozycji i talentów. Gdy zobaczył wzmiankę o tym, że talenty te precyzyjnie określa test Gallupa, postanowił skorzystać z tego narzędzia. Wyniki, jakie otrzymał, zaskoczyły go i pomogły zidentyfikować swoje mocne strony. To na nich zaczął teraz koncentrować się w swojej pracy – szybko odzyskał pewność siebie i zrozumiał, że jego talenty są przydatne w firmie.
Z tej historii wyniknęła dla Piotra jeszcze jedna wielka korzyść – zrozumiał, że nie musi być dobry we wszystkim, ale dzięki skupieniu się na swoich mocnych stronach, może wnieść dużą wartość do zespołu i czuć się w pracy jak wartościowy element układanki. Piotr wie, w czym powinien rozwijać się dalej. Teraz czuje się bardziej pewny siebie i bardziej doceniany w swojej pracy, a także zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest wykorzystanie swoich mocnych stron do osiągnięcia sukcesu.

Jakie są Twoje mocne strony?
Czy masz wrażenie, że historia Piotra jest Ci bliska? Może czasami też czujesz się zagrożony zmianami w firmie albo zastanawiasz się, co czeka Cię na rynku pracy. To zupełnie normalne i wynika z poczucia, które ma każdy z nas – że pewne zadania są dla Ciebie nad wyraz łatwe, podczas gdy inne sprawiają trudności i wywołują zniechęcenie. Jeśli miewasz takie myśli, powinieneś zastanowić się, jaki jest Twój największy potencjał. Co sprawia, że czujesz się spełniony i szczęśliwy w pracy oraz w życiu osobistym? Test Gallupa jest narzędziem, które może pomóc Ci w odkryciu mocnych stron, a one z kolei mogą stać się kluczem do Twojego sukcesu i zadowolenia z życia. Polecam Ci taką formę analizy swoich mocnych stron i obiecuję, że się nie zawiedziesz. Poznaj zalety testu CliftonStrengths i przekonaj się, jakie korzyści możesz osiągnąć, dzięki zrozumieniu swojego profilu sił i talentów.
Co to jest test Gallupa?
Test Gallupa to najogólniej mówiąc narzędzie, które pozwoli Ci zbadać Twoje naturalne predyspozycje i talenty. Założenia testu opierają się na przekonaniu, że każdy z nas posiada swoje unikalne talenty i wrodzone umiejętności, które pozwalają wykonywać określone zadania i pracować w najlepszy możliwy sposób. Ważne jest to, że badanie nie skupia się na wiedzy nabytej, a typowych predyspozycjach. Nie ma na celu omawiania stopnia wykorzystania talentu, a stwierdza jedynie fakt jego posiadania (to, co zrobisz z tą wiedzą, zależy już wyłącznie od Ciebie).
Teoria testów Gallupa opiera się na założeniach Psychologii Pozytywnej. To dziedzina psychologii, która zajmuje się człowiekiem bez zaburzeń i skupia się na utrzymaniu jego dobrego samopoczucia i szczęścia.
Test Gallupa coraz częściej stosowany jest przez pracodawców, szkoły, doradców zawodowych i innych specjalistów, którzy chcą pomóc osobom w znalezieniu najbardziej odpowiadającej ich oczekiwaniom pracy lub w wyborze kierunku kariery. Coraz częściej bywa elementem szkoleń, kursów, a nawet niektórych kierunków studiów podyplomowych jak np. kierunek zarządzanie rozwojem i zmianą ścieżki kariery na Akademii Leona Koźmińskiego, której jestem absolwentką. Test Gallupa pomaga również osobom w zrozumieniu swoich mocnych i słabych stron oraz w wyborze najlepszej drogi rozwoju zawodowego.

Jak skonstruowany jest test?
Cały proces poznawania swoich talentów przy pomocy testu Gallupa zawiera się w 3 krokach:
Krok 1: Wykonujesz test online
Krok 2: Uzyskujesz spersonalizowane wyniki CliftonStrengths
Krok 3: Wykorzystujesz swoje mocne strony, aby odnieść sukces
Test Gallupa bazuje na 177 parach stwierdzeń, do których powinieneś się odnieść. Każda para to dwa stwierdzenia znajdujące się na przeciwnych końcach skali, na przykład: „Trudno mi rozmawiać z nieznajomymi” oraz „Poznawanie nowych ludzi dodaje mi energii”. Dla każdej pary stwierdzeń musisz wybrać, z którym z nich identyfikujesz się bardziej i w jakim stopniu, zaznaczając stopień zgodności ze stwierdzeniem. Stwierdzenia użyte w teście obejmują:
- sposób, w jaki przetwarzasz informacje,
- typowe zachowanie w środowisku społecznościowym,
- preferencje związane z pracą.
Stwierdzenia odnoszą się do 34 cech pogrupowanych w 4 obszarach:
- wykonywanie,
- wpływanie,
- budowanie relacji
- myślenie strategiczne
Na „pytania” będziesz odpowiadał na podstawie Twojego doświadczenia i podejścia do różnych sytuacji życiowych. Oczywiście, aby uzyskać wiarygodny wynik, niezbędne jest rzetelne podejście do testu i udzielanie szczerych odpowiedzi.
Po zakończeniu testu otrzymasz spersonalizowany raport. Jeśli przystępujesz do testu indywidualnie, masz do wyboru dwie opcje:
Raport kluczowych 5 mocnych cech, tzw. CliftonStrengths – to podstawowy przegląd Twojego profilu talentów i 5 najbardziej dominujących cech wymienionych wraz z bardziej szczegółowym wglądem w to, w jaki sposób każda odnosi się konkretnie do Ciebie.
Pełen raport 34 cech CliftonStrengths – wynik tego testu daje pełny profil talentów. Każda z 34 cech zostanie wymieniona w kolejności, w jakiej Cię określa. Poznasz oczywiście 5 najbardziej dominujących predyspozycji oraz otrzymasz ich wyjaśnienie. Otrzymasz również przegląd cech, które są u Ciebie rozwinięte słabiej (tzw. mniej dominujące motywy). To pozwoli Ci zrozumieć nie tylko, jak wykorzystać swoje mocne strony, ale także, w jakich obszarach warto popracować i z czego wynikają ewentualne trudności.
Dzięki przeprowadzeniu testu uzyskasz wiele korzyści. Samo jego wykonanie jednak nie wystarczy. Świadomość własnych predyspozycji i posiadanych talentów pozwoli Ci rozwinąć karierę zawodową i relacje z ludźmi. Coraz więcej pracodawców i osób zarządzających ludźmi ma świadomość, że wykorzystywanie potencjału pracowników jest ważniejsze niż wiedza. Dlatego powstaje wiele kursów i szkoleń zajmujących się analizą tego narzędzia. Jeśli chcesz maksymalnie wykorzystać wyniki swojego testu Gallupa, zapraszam Cię do współpracy w ramach life coachingu. Oferuję Ci pomoc w przeprowadzeniu samego testu, a także późniejszą interpretację jego wyników. Dzięki temu będziesz miał okazję lepiej zrozumieć swoją osobowość i odkryć swoje mocne strony. Na podstawie uzyskanych wyników będziemy mogli przeprowadzać life coaching, w którym skupimy się na wykorzystaniu Twoich odkrytych mocnych stron i rozwijaniu obszarów, które wymagają poprawy. Współpracując ze mną, będziesz miał dostęp do narzędzi i wskazówek, które pomogą Ci w osiągnięciu swoich celów i szeroko pojętym rozwoju osobistym.

Jakie obszary bada test StrengthsFinder?
Test StrengthsFinder bada 4 główne domeny:
- Wykonanie (Executing) – zagadnienia w tej domenie odnoszą się do sposobu, w jaki podchodzisz do wykonywania zadań.
- Wywieranie wpływu (Influencing) – tutaj zagadnienia odnoszą się do Twoich talentów komunikacyjnych oraz umiejętności inspirowania i motywowania ludzi wokół ciebie. Ci, którzy mają silne cechy w ramach tej domeny, mogą być skutecznymi przywódcami.
- Umiejętności społeczne/budowanie relacji (Relationship building) – czyli umiejętności interpersonalne i społeczne, takie jak empatia, współpraca, negocjacje i rozwiązywanie konfliktów, które pomagają w pracy z innymi ludźmi.
- Strategiczne myślenie (Strategic thinking) – odnosi się do sposobu przetwarzania informacji i wizualizacji możliwości. To także innowacyjność i kreatywność, czyli zdolność do planowania i rozwiązywania problemów, które pozwalają na skuteczne podejmowanie decyzji.
Jak wykonanie testu Gallupa może pomóc Ci w rozwoju ścieżki zawodowej
Test Gallupa pozwoli zidentyfikować Twoje dominujące style działania, preferencje i motywacje, co może pomóc Ci w wyborze pracy, która będzie odpowiadała Twoim umiejętnościom i pasjom. Dzięki testowi Gallupa będziesz miał również lepsze zrozumienie swojej osobowości, a to ułatwi wybór odpowiedniego rodzaju oraz środowiska pracy.
Oto kilka przykładów:
- Wszyscy skuteczni przedstawiciele handlowi są dobrzy w budowaniu relacji, rozwiązań, wywieraniu wpływu i rozwoju – ale najlepsi handlowcy celowo wykorzystują to, co czyni ich wyjątkowymi.
- Dobry nauczyciel powinien mieć rozwinięte cechy obejmujące domenę związaną z wykonywaniem zadań. W jego pracy szczególnie przydatna będzie umiejętność rozwiązywania problemów, wierność etyce i zasadom, czy umiejętność empatycznego postrzegania innych osób.
- Pewne talenty mogą sprawić, że manager, jego zespół i organizacja odniosą większy sukces. Na pewno są to talenty należące do domeny związanej z wywieraniem wpływu: czar (Woo – winning over others), czyli gotowość do poznawania nowych ludzi, pewność siebie, czy współzawodnictwo.
Instytut Gallupa
Instytut Gallupa powstał w 1935 roku z inicjatywy amerykańskiego socjologa i statystyka George’a H. Gallupa. Gallupa interesowała kwestia badania opinii publicznej i oceny zaufania do różnych instytucji. W 1932 roku zaczął prowadzić badania, które miały na celu zrozumienie, jak ludzie postrzegają różne dziedziny życia, takie jak polityka, media czy przemysł. Początkowo Gallupa interesowały przede wszystkim techniki badawcze, które pozwalały na pozyskanie jak największej ilości danych na temat opinii publicznej. Wraz z rozwojem jego badań, powstał Instytut Gallupa, który dziś jest jedną z największych i najbardziej uznanych agencji badawczych na świecie, specjalizującą się w badaniach opinii publicznej, rynku pracy oraz rozwoju organizacyjnym. Instytut stał się wzorem dla podobnych organizacji na całym świecie, ale największą sławę przyniosły mu testy Gallupa.

Czy talenty i mocne strony to jest to samo?
Według ekspertów Instytutu Gallupa:
„Talenty to naturalnie powtarzające się wzorce myślenia, odczuwania lub zachowania, które można produktywnie zastosować”.
Natomiast:
„Mocna strona to zdolność do konsekwentnego zapewniania niemal doskonałych wyników w określonej czynności”.
Talenty i mocne strony to dwa różne pojęcia, choć są ze sobą powiązane. Talenty to naturalne predyspozycje, które pomagają Ci osiągać lepsze wyniki w określonych dziedzinach, jeśli zdecydujesz się je rozwijać. Mogą one dotyczyć różnych obszarów, takich jak sztuka, nauka, sport czy relacje międzyludzkie. Mocne strony to umiejętności, które są rozwinięte w danym obszarze, a ich właściciel potrafi je wykorzystać w efektywny sposób.
Mocne strony mogą rozwinąć się z talentów, ale wymagają włożenia w nie pracy i wysiłku. Carlos Ruiz Zafón świetnie ujął to w jednej ze swoich książek:
„Wrodzony talent jest jak siła dla sportowca. Można urodzić się z większymi lub mniejszymi zdolnościami. Ale nikt nie zostaje sportowcem, tylko i wyłącznie dlatego, że urodził się wysoki, silny lub szybki. Tym, co czyni kogoś sportowcem, jest praca, praktyka i technika”.
Carlos Ruiz Zafón
Dlatego, choć talenty i mocne strony są różne, zwykle idą ze sobą w parze. Jeśli je poznasz, może Ci to pomóc w lepszym wykorzystaniu swojego potencjału i osiągnięciu sukcesu w pracy i życiu osobistym.
Gdy poznałam swoje talenty i mocne strony, znacznie pomogło mi to w rozwoju i spowodowało, że moja kariera zawodowa nabrała tempa. Wiedza na temat moich mocnych stron pozwoliła mi skoncentrować się na nich i rozwijać je. Test Gallupa pomógł mi lepiej zrozumieć siebie i swoje możliwości i określić, w którym kierunku chcę się rozwijać. Stwierdziłam, że nigdy więcej nie będę marnować czasu na rzeczy i zajęcia, które nie pasują do mnie. Dzięki temu mam zdecydowanie większą samoświadomość i koncentruję się na obszarach, w których mam potencjał do osiągnięcia sukcesu.
Pomogę Ci uzyskać podobny efekt w trakcie naszych sesji coachingowych. Oparcie się na wynikach testu Gallupa pomoże Ci lepiej zrozumieć swoją osobowość i postępować zgodnie z nią. Jeśli szukasz pomocy w rozwijaniu swojego potencjału, oferuję Ci moje usługi life coachingowe, które pomogą Ci wykorzystać mocne strony wykazane w testach Gallupa.
Kiedy warto wykonać Test Gallupa?
Wiadomo, że nasze umiejętności rosną i mocne strony również mogą się zmieniać z czasem. Stąd wyniki testu Gallupa mogą się różnić, gdy są uzyskiwane w różnych okresach życia. Czy to znaczy, że test należy wykonywać cyklicznie? Niekoniecznie. To oznacza, że można go powtórzyć po kilku latach, gdy w Twoim życiu wiele się zmieniło i przeszedłeś jakąś ścieżkę rozwoju, w wyniku czego dokonały się zmiany w Twojej osobowości, samodzielności itp.
Gallup sugeruje jednak, że najdokładniejsze, najbardziej wiarygodne wyniki uzyskuje się przy pierwszym podejściu do testu. Pytania (zagadnienia) są czymś zupełnie nowym i nie masz pokusy, aby wpływać na ocenę w celu uzyskania wyników, których szukasz. To może wydawać się niewiarygodne, ale naprawdę zdarzają się ludzie, którzy desperacko chcą przedstawiać się jako ktoś, kim nie są. W takiej sytuacji rozwój potencjału nie jest po prostu możliwy, a manipulowanie wynikami bardzo szybko zweryfikuje rzeczywistość w pracy i w życiu.
Talenty i mocne strony w życiu codziennym
Według ekspertów instytutu Gallupa, wykorzystywanie talentów i mocnych stron w życiu codziennym może mieć pozytywny wpływ na jakość naszego życia. Wręcz może to życie ułatwić! Mocne strony to przecież te cechy, talenty i umiejętności, które ujawniają się w naturalny sposób i w związku z tym dają radość, pewność siebie oraz poczucie spełnienia.
Kiedy wykonasz test mocnych stron, możesz korzystać z nich regularnie, a przede wszystkim świadomie. W ten sposób zwiększasz swoją motywację i pewność siebie, co przekłada się na lepsze relacje z innymi ludźmi. Mocne strony pomogą Ci również lepiej radzić sobie w trudnych sytuacjach oraz stresujących momentach. Co ciekawe, umożliwią Ci również rozwijanie się i zdobywanie nowych umiejętności, a tym samym prawdopodobnie poszerzanie wachlarza mocnych stron.

Zalety testu Clifton Strengths
Odniesiesz wiele korzyści z dowiedzenia się, jakie talenty u Ciebie dominują. Będą one dotyczyć wielu sfer życia, nie tylko zawodowego.
Instytut Gallupa wymienia 5 głównych korzyści poznania mocnych stron Clifton:
- podstawowe zrozumienie swoich wrodzonych talentów i tego, co zrobić, by odnieść sukces, korzystając ze spersonalizowanych spostrzeżeń na temat pierwszych pięciu tematów CliftonStrengths,
- większą pewność siebie dzięki głębszemu zrozumieniu, w jaki sposób możesz wykorzystać swoje CliftonStrengths, aby odnieść sukces,
- łatwy sposób opisywania swojego unikalnego zestawu talentów i predyspozycji innym (pracodawcom, znajomym) przy użyciu wspólnego języka CliftonStrengths, którym posługują się miliony ludzi na całym świecie,
- poprawa wydajności w pracy i w każdej dziedzinie życia,
- możliwość odniesienia sukcesu pomimo „słabości”, mając do dyspozycji to, w czym jesteś najlepszy bez potrzeby naprawiania obszarów, w których masz słabsze predyspozycje (dzięki czemu możesz skupić się na maksymalnym wykorzystaniu swoich najsilniejszych cech).
Jak wykorzystywać test mocnych strony w budowaniu zespołu?
Wyniki CliftonStrengths mogą pomóc nie tylko w rozwoju Twojej kariery, ale również w rozwoju Twojej firmy, jeśli zarządzasz zespołami. Znając profile mocnych stron swoich pracowników, możesz zacząć w pełni wykorzystywać ich talenty, maksymalizując w ten sposób produktywność i podnosząc dobrą energię całej organizacji. Kluczowe korzyści płynące z używania narzędzia Gallup StrengthsFinder w Twojej firmie to:
1. Umieszczenie Ciebie oraz Twoich pracowników we właściwej roli/rolach
Badanie talentów Gallupa daje wiedzę, która pomoże umieścić zarówno Ciebie, jak i osoby pracujące w Twojej firmie w roli lub rolach, które w pełni wykorzystają Wasze talenty. W ten sposób poszczególne zadania powierzysz osobom, które najlepiej nadają się do ich wykonania. Na przykład, jeśli okaże się, że jeden z Twoich pracowników jest Aranżerem, będzie świetnie spełniał się, organizując wydarzenia oraz elastycznie podchodził do wielu sytuacji. Jeśli szukasz lidera, który będzie zarządzał zespołem, rozglądaj się za pracownikiem, u którego wysoko w teście zaznaczyły się motywy dowództwa i komunikacji, ponieważ takie osoby są przekonujące i potrafią inspirować innych. Jeśli weźmiesz pod uwagę wskazówki, które daje test Instytutu Gallupa, praca w Twojej firmie będzie bardziej produktywna i innowacyjna, a ludzie zaangażowani, pełni energii i spełnieni.
2. Pozytywny coaching
Koncentruj się na mocnych stronach ludzi, a nie na ich słabościach, a szybko stworzysz pozytywną atmosferę w firmie. Wiedza na temat mocnych stron Twoich pracowników pomoże Ci również formułować wartościową informację zwrotną – zauważ, że zyskujesz informacje przydatne do rozmowy o tym, w jaki sposób mocne strony pracownika odnoszą się do jego wyników. Możesz też omówić sposoby wspierania każdej pracującej u Ciebie osoby w jej słabszych obszarach. Zyskujesz wgląd w przyczyny wysokiej i niskiej wydajności, możesz też zacząć podejmować działania, aby zaradzić problemom.
3. Indywidualne zarządzanie
Podejście „jeden rozmiar dla wszystkich” to już przeżytek w firmach, zupełnie nie sprawdza się w przypadku zarządzania dużymi grupami ludzi. Każda osoba w zespole ma indywidualne reakcje na określony styl zarządzania. To, co sprawdza się w zarządzaniu jedną osobą, może przynieść zły skutek w przypadku zarządzania inną osobą lub grupą osób. Jeśli jako menedżer zrozumiesz mocne strony każdej osoby, będziesz mógł dostosować swoje techniki zarządzania, aby być skutecznym liderem zespołu.
4. Ułatwienie współpracy
Wspólna praca nad projektem jest o wiele wydajniejsza, jeśli członkowie zespołu prezentują różnorodne talenty, które można wykorzystać na poszczególnych etapach pracy. Zrozumienie mocnych stron poszczególnych osób daje możliwość tworzenia zespołów, których członkowie dobrze ze sobą współpracują.
Warto, aby członkowie zespołu również byli świadomi swoich mocnych stron. To da im możliwość trafnego przydzielania ról i obowiązków. Wiedza na temat talentów i predyspozycji członków zespołu pomaga lepiej zrozumieć, dlaczego niektórzy ludzie zachowują się w określony sposób. Może to ułatwić komunikację i pomóc osiągnąć wspólne cele.
5. Poprawa samoświadomości
Świadomość własnych mocnych stron jest bardzo korzystna. Im więcej osoba wie na swój temat, tym łatwiej może pokierować swoim życiem osobistym i zawodowym, aby zapewnić sobie sukces. Przystąpienie do testu Gallup StrengthsFinder może pomóc komuś w Twojej firmie odnieść sukces na różnych polach. To już wydaje się wystarczającym powodem do tego, aby skłonić organizacje do używania StrengthsFinder jako wartościowego narzędzia organizacji wspólnej pracy.

Kto powinien zrobić test Gallupa?
Test Gallupa, czy inaczej test Strengthsfinder, przyda się osobom, które:
- właśnie kończą studia i zastanawiają się, czym zająć się po ich ukończeniu,
- zatrzymały się na pewnym etapie swojej kariery i nie potrafią określić, co mają robić dalej,
- nie mają pomysłu na siebie, nie wiedzą, jaka ścieżka kariery będzie dla nich najodpowiedniejsza,
- są po dłuższej przerwie od pracy kobiety po urlopie wychowawczym, długiej chorobie i nie wyobrażają sobie powrotu do starej pracy,
- chcą odczuwać większą satysfakcję z wykonywanej pracy,
- myślą o zmianie pracy,
- myślą o założeniu własnego biznesu i zastanawiają się, jak sobie poradzą i czy podejmują dobrą decyzję,
- nie potrafią zdobyć się na zmiany, które są im bardzo potrzebne,
- rozważają przebranżowienie się,
- chcą odkryć swój potencjał do zajmowania poszczególnych stanowisk i wykonywania poszczególnych obowiązków,
- chcą odkryć swoje predyspozycje zawodowe to, czy będą w naturalny sposób sprawdzać się na stanowiskach menadżerskich lub jako członek zespołu,
- chcą lepiej sprawdzać się na stanowiskach kierowniczych,
- chcą lepiej poznać siebie i swoje możliwości
- lubią się rozwijać i inwestować w siebie.
Jak przygotować się do testu Gallupa?
Przygotowanie się do testu Gallupa może być trudnym zadaniem (o ile w ogóle jest możliwe), szczególnie że test ma sprawdzać predyspozycje, a nie je tworzyć. Najlepszym sposobem na przygotowanie się jest po prostu zapoznanie się ze sposobem przeprowadzania testu. Gdy zorientujesz się, jakie rodzaje zagadnień mogą się pojawić i co jest Twoim zadaniem, proces będzie zrozumiały.
Test możesz wypełnić w dogodnym dla siebie momencie, w domu. Wystarczy, że poświęcisz 30 minut na spokojne wypełnianie testu. W tym czasie otrzymasz 177 stwierdzeń i powinieneś określić poziom zgodności swojej opinii z tymi stwierdzeniami, od skrajnie zaprzeczających po silnie popierające.

Masz 20 sekund na odniesienie się do każdego stwierdzenia, zanim test automatycznie przeniesie Cię dalej. Zasady te mają sprawić, żeby odpowiedzi były instynktowne, a co za tym idzie, reprezentowały, kim rzeczywiście jesteś.
Przykłady stwierdzeń/pytań w teście:
- Czy uważasz się za zaradnego?
- W skali od 1 do 5, jak bardzo jesteś hojny?
- Czy jesteś mądrzejszy niż większość innych ludzi?
- Czy dobrze radzisz sobie w napiętych sytuacjach?
- W skali od 1 do 5, jak bardzo lubisz wygrywać?
Jak przedstawić swoje mocne strony w CV lub na rozmowie o pracę?
Gdy wykonasz badanie talentów Gallupa, warto, abyś zastanowił się nad tym, jak zaprezentować te informacje w Twoim CV. W celu przedstawienia swoich mocnych stron w CV, warto skoncentrować się na kluczowych umiejętnościach, które mogą być cenne dla pracodawcy.
W pierwszej kolejności przeanalizuj dokładnie wymagania i oczekiwania wobec kandydatów na to stanowisko. Następnie korzystając z listy swoich mocnych stron, zastanów się, w jakiej konkretnej sytuacji wykorzystałeś lub wykorzystujesz poszczególne mocne strony i umieść to w sekcji dotyczącej doświadczenia zawodowego i osiągnięć. Współcześni pracodawcy cenią sobie o wiele bardziej umiejętności i zdolności niż stos certyfikatów i zaświadczeń o ukończonych studiach podyplomowych.
Dobrym rozwiązaniem może być również dodanie listy umiejętności lub kompetencji, które posiadasz, uzupełnione o przykłady sytuacji, w których je wykorzystałeś. Ważne jest jednak, aby nie przesadzać z ilością informacji i skupić się na tych, które są najważniejsze i najlepiej odzwierciedlają Twoje kompetencje w kontekście wymagań pracodawcy.
Test mocnych stron daje Ci jeszcze jedno mocne narzędzie do ręki: pewność siebie. Pewność siebie pozwala na swobodne i skuteczne wykonywanie zadań, co z kolei wpływa na osiąganie lepszych efektów. Osoby pewne siebie są bardziej otwarte na nowe wyzwania i pozytywnie podchodzą do zmian, a to może bardzo dobrze wpłynąć na rozwój zawodowy. Ponadto pewność siebie w pracy pozwala na polepszenie relacji z innymi pracownikami, powoduje też, że jesteśmy bardziej asertywni, potrafimy skutecznie wyrażać swoje zdanie, a także negocjować swoje stanowisko. Wreszcie, pewność siebie może przyczynić się do poprawy poczucia własnej wartości i zwiększenia samoakceptacji, co przekłada się na ogólne samopoczucie i jakość życia.
Czy talenty są wrodzone? Jak kształtuje się talent?
Według ekspertów Gallupa talenty mają charakter wrodzony, tzn. wynikają z genów, które dziedziczymy po rodzicach, ale nie są uwarunkowane jedynie genetycznie. Badania sugerują, że nasze talenty to wynik „współpracy” naszych genów z doświadczeniami życiowymi i warunkami środowiskowymi, w których się rozwijamy. Wpływ na nie mają więc rodzina, w której się wychowujemy, rodzeństwo, osoby, z którymi najwięcej przebywamy oraz osoby, z którymi dzielimy jakąś część naszego życia (koledzy z klasy, podwórka, wspólnych wyjazdów itp.).
Nasze talenty zaczynają się kształtować już od wczesnego dzieciństwa, kiedy to odkrywamy (lub nasi najbliżsi) swoje naturalne predyspozycje i zdolności. Dalsze ich rozwijanie zależy od naszej determinacji, motywacji i umiejętności wykorzystywania ich w praktyce. Regularne ćwiczenie i rozwijanie swoich talentów może przyczynić się do ich pogłębiania i rozwoju.
Czy talenty zmieniają się z wiekiem?
Zestaw talentów kształtuje się do około 20 roku życia, czyli w tzw. okresie formatywnym. Po tym czasie nasze talenty mogą jeszcze się zmieniać, jednak zmiany te nie są już tak dynamiczne. Wynika to między innymi z faktu, że mózg dziecka jest bardzo plastyczny, a właściwość ta zanika z wiekiem.
Warto pamiętać, że każdy ma swoje unikalne talenty i nie należy porównywać się z innymi ludźmi w kwestii zdolności czy osiągnięć. Ważne jest, aby skupić się na swoich mocnych stronach i rozwijać je w sposób, który przynosi nam radość i spełnienie.
Zaproszenie
Zapraszam Cię do współpracy w ramach life coachingu, gdzie pomogę Ci w odkryciu Twojego potencjału oraz osiągnięciu sukcesu w życiu osobistym i zawodowym.
W trakcie naszej współpracy oferuję pomoc w przeprowadzeniu testu Gallupa oraz interpretację wyników, dzięki czemu będziesz mógł lepiej poznać swoją osobowość i mocne strony. Na podstawie wyników testu Gallupa, będziemy mogli pracować nad rozwojem Twoich mocnych stron oraz obszarów, które wymagają poprawy. Pomogę Ci w uświadomieniu sobie Twoich celów i wartości oraz w stworzeniu planu działań, który pozwoli Ci osiągnąć sukces. Współpracując ze mną, będziesz miał dostęp do indywidualnych sesji coachingowych, które będą dostosowane do Twoich potrzeb i celów. Nie czekaj, skontaktuj się ze mną już dzisiaj i zacznijmy pracę nad Twoim sukcesem!
Bibliografia
- The Gallup CliftonStrengths Assessment (2023 Guide),
- What is the difference between a talent and a strength? CliftonStrengths for Students
- Timothy D. Hodges and James K. Harter, A Review of the Theory and Research Underlying the
StrengthsQuest Program for Students. (2005) - Jim Asplund et al. The Clifton StrengthsFinder® 2.0 Technical Report: Development and Validation. (2007)