11 powodów, dla których powinieneś umieć przemawiać publicznie w języku angielskim

public speaking

Sekretarka szefa wchodzi do Twojego pokoju. Jak zwykle bez pukania i jak zwykle z przyklejonym uśmiechem:

– Szef prosi Cię do konferencyjnej. Masz powiedzieć kilka zdań o nas i o firmie tym ludziom, co nas przejmują… Pośpiesz się!
Cały świat nagle kurczy się tak, jak Twój żołądek. W uszach słyszysz tylko pisk, a wokół głowy zaciska się imadło strachu.
– Oddychaj, nie zapomnij oddychać – mówisz sam do siebie, choć i tak nie słyszysz własnych słów.
Drzwi jeszcze raz się otwierają i sekretarka dorzuca z uśmiechem:
– To sami Anglicy i Amerykanie, więc będziesz mówił po angielsku. Good luck – rzuca dowcipnie i wychodzi.

Jedyne angielskie słowa, jakie w takiej chwili przychodzą Ci do głowy, są zdecydowanie niecenzuralne. Zachodzisz w głowę, jak to jest możliwe, że stoisz jak wmurowany, a jednocześnie nogi tak Ci się trzęsą… Zupełnie nie ma znaczenia, że pracujesz w tej firmie kilka lat i jej historię, misję i wizję znasz lepiej, niż swój PESEL. Gdyby ktoś obiecał, że zrobi to za Ciebie, zaoferowałbyś każde pieniądze.

Czy ten scenariusz jest Ci znajomy?

Jak często zdarza Ci się być w takiej niekomfortowej sytuacji? Na pocieszenie napiszę Ci trzy rzeczy:

  • stres przed występowaniem publicznym jest zupełnie normalnym zjawiskiem,
  • możesz się nauczyć go kontrolować,
  • z tego artykułu dowiesz się, dlaczego warto stać się mistrzem komunikacji w języku angielskim, a na koniec powiem, jak mogę Ci pomóc stać się takim mistrzem w krótkim czasie.

Czy istnieje prosty sposób radzenia sobie z nim? Czy musisz mieć jakiś predyspozycje, talent? Jak poradzić sobie z tym, że musisz wyjść przed ludzi i mówić, do tego jeszcze w obcym języku?
Kolejna wiadomość (i pierwsza rzeczywiście dobra) jest taka, że swobodne wypowiadanie się przed dużą grupą ludzi nie wymaga specjalnych zdolności. Jedyne czego potrzebujesz, to trening. Trening przemawiania w języku angielskim.

Przemawianie publiczne, nawet w języku obcym, nie powinno nikogo przygniatać ani frustrować. Powinno za to być okazją do tego, by stanąć pewnie na nogach, popatrzeć śmiało w oczy słuchaczy i płynnie, piękną angielszczyzną przekazać swój punkt widzenia. A potem zebrać burzę oklasków, słowa uznania w przerwie i awans w dalszej kolejności. Jeśli nadal brzmi to dla Ciebie niewiarygodnie, przekonaj się, w jaki sposób umiejętność przemawiania publicznego w języku angielskim może pomóc Ci w życiu.

Dlaczego wystąpienia publiczne są ważne?

Uważasz, że przemawianie publiczne Cię nie dotyczy, albo nie jest tym, co chcesz robić w życiu? A jednak robisz to codziennie. Zwróć uwagę, że przemawiasz publicznie w pracy, w sklepie, w domu. I od jakości tego przekazu, zależy zarówno Twój sukces osobisty, jak i zawodowy. To, jak się komunikujesz z innymi, umożliwia informowanie, przekonywanie i zachęcanie ludzi do działania. Tak jesteśmy skonstruowani, że dostarczenie wiadomości i nawiązanie kontaktów z ludźmi wymaga rozmowy z nimi. Aby to robić umiejętnie, potrzebujesz opanować umiejętność występowania publicznego. Twoim językiem komunikacji w pracy jest angielski? Nie ma problemu — sposoby na komunikację są uniwersalne. Wystarczy do nich dodać możliwość swobodnego konstruowania wypowiedzi. I tę właśnie umiejętność możesz skutecznie wyćwiczyć!

Po co uczyć się przemawiania publicznego po angielsku?

Wystąpienia publiczne to świetny sposób na podnoszenie poziomu rozwoju osobistego na wielu płaszczyznach. Jeśli opanujesz tę umiejętność w języku angielskim, otworzy się przed Tobą jeszcze więcej drzwi. To dlatego, że doskonalenie umiejętności komunikacyjnych jest pomocne w każdej dziedzinie życia. Niezależnie od tego, czy Twoim celem jest zaangażowanie się w politykę, działalność charytatywną, zrobienie kariery jako przedstawiciel handlowy, czy zdobycie zaufania nowych międzynarodowych kontrahentów, wystąpienia publiczne mogą pomóc Ci osiągnąć każdy Twój cel. Nie tylko zawodowy.

Zawodowe korzyści z umiejętności publicznego przemawiania

Niezależnie od tego, czy prowadzisz rozmowę telefoniczną ze swoim klientem, rozmawiasz z szefem o podwyżce, czy prowadzisz prezentację – występujesz publicznie. Dlatego, aby zdobywać kolejne sukcesy w życiu zawodowym, rozwijaj swoje umiejętności komunikacji i mówienia do ludzi. Miej na uwadze, że jeśli nauczysz się komunikować i przemawiać po angielsku, liczba Twoich potencjalnych słuchaczy wzrośnie 30-krotnie. To nie jest jedyna korzyść. Spośród innych prawdopodobnie najwcześniej zauważysz te, o których za chwilę przeczytasz.

Rozwijaj kontakty zawodowe

Czujesz, że jesteś dobrym sprzedawcą? Nie mam na myśli wyłącznie pracy w handlu lub obsłudze klienta – każdy z nas codziennie „sprzedaje”. Niezależnie od tego, czy robisz prezentację dla klienta, uczestniczysz w rozmowie o pracę w dużej międzynarodowej firmie, czy rozmawiasz z przyjacielem o tym, gdzie pojedziecie na weekend. Wszystko sprowadza się do umiejętnego „sprzedawania” swoich argumentów.

Nauka wystąpień publicznych oferuje Ci ćwiczenie tego, jak „sprzedać” swoje pomysły różnym grupom ludzi. Pozwala na przekonywanie ludzi o zaletach lub wadach pomysłu, wykazanie wartości sprzedawanego produktu, czy dzielenie się wynikami projektu, na który poświęciłeś ostatnie 3 miesiące.

Umiejętność publicznego przemawiania jest bezpośrednio powiązana z umiejętnościami: prezentowania, sprzedawania, przekonywania ludzi.

Odkrywaj nowe możliwości kariery

Ktoś z Twoją wiedzą jest potrzebny do prowadzenia prezentacji na ważnym spotkaniu z anglojęzycznym klientem? Na międzynarodowych targach wymagana jest demonstracja na temat tego, czym zajmuje się Twoja firma? A może internetowa stacja radiowa, która dociera również do odbiorców w krajach anglojęzycznych, chce przedstawić historię firmy, którą współtworzysz? Takie sytuacje to nowe możliwości! Te możliwości cały czas pojawiają się w Twoim polu widzenia. Jak często, zamiast je wykorzystywać, gorączkowo szukasz wymówki, aby nie być ich częścią? Okazje kręcą się wokół mówców publicznych jak fanki wokół gwiazd rocka i tylko czekają na tych, którzy potrafią zrobić z nich użytek. Gdy już zdecydujesz się otworzyć na nowe możliwości, będziesz mógł w nich wybierać.

Umiejętność mówienia do ludzi jest bardzo ceniona na arenie zawodowej

Pomaga stać się lepszym liderem i skutecznie przedstawiać swój punkt widzenia. Bycie biegłym mówcą publicznym nie tylko zwiększa Twoją wartość jako pracownika, ale także wpływa na rozwój Twojego miejsca pracy. Jeśli umiesz przemawiać w języku angielskim, Twoje notowania jeszcze bardziej wzrastają. Pomyśl, ile zyskasz w swojej firmie dzięki swobodnej komunikacji i umiejętności zwięzłego wyrażania swoich myśli w języku Szekspira. Jak urośniesz w oczach obecnych i przyszłych współpracowników. Wyniki badania przeprowadzonego przez socjologa Andrew Zekeri (Zekeri, 2004) wśród absolwentów uczelni potwierdzają te słowa. Wskazali oni umiejętności komunikacji ustnej jako najbardziej przydatne w świecie biznesu. Jedna trzecia wszystkich pracodawców wymieniła komunikację ustną jako jedną z umiejętności, które najbardziej cenią u kandydata do pracy (badanie przeprowadzone w 2017 r. przez dostawcę oprogramowania do pozyskiwania talentów, iCIMS).

Umiejętność występowania publicznego może pomóc w rozwoju kariery jeszcze w inny sposób, o którym być może wcześniej nie pomyślałeś. Czy wiesz, że wskazuje ona na cechy takie jak kreatywność, umiejętność krytycznego myślenia, zdolności przywódcze, opanowanie i profesjonalizm? To cechy bardzo cenione na rynku pracy. Dodaj do tego jeszcze ciągłe szlifowanie swojej angielszczyzny.

Wystąpienia publiczne dają Ci również możliwość zaprezentowania się w pracy z zupełnie nowej strony

Nauczysz się zabierać głos na spotkaniach, promować swoje pomysły i prezentować się jako ekspert. A gdy postanowisz dalej się rozwijać, odkryjesz nowe sytuacje, w których wykorzystasz swoje nowe umiejętności, na przykład doskonale się prezentując podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Pamiętaj, że wtedy będziesz już nie tylko wyposażony w umiejętność efektywnego mówienia do ludzi, ale także będziesz to robił swobodnie po angielsku. Tim Hayes, autor książki „Jackass in a Hailstorm: Adventures in Leadership Communication”, wspominał w jednym z wywiadów czas, gdy był odpowiedzialny za PR firmy, w której pracował. Uznał wtedy, że dobre przygotowanie do rozmów pomoże wyjść z każdego kryzysu. Dlatego przygotowywał listę trudnych pytań, które mogą paść ze strony mediów oraz odpowiedzi wraz ze sposobem ich prezentowania. Jak się domyślasz, był w tym świetny.

Gromadzenie doświadczenia jako dwujęzyczny mówca na spotkaniach, konferencjach, czy eventach to dobry sposób na budowanie wiarygodności. Pracodawcy zwracają uwagę na tego typu umiejętności wpisane w CV. Według amerykańskiego stowarzyszenia zawodowego The National Association of Colleges and Employers (NACE), wśród cenionych u kandydatów atrybutów, które wymieniają pracodawcy, na szczycie listy znajdują się m.in. umiejętności komunikacyjne (73,2%) i przywódcze (67,8%). Najwyżej cenioną umiejętnością jest umiejętność pracy w zespole (81%).

Po kilku wystąpieniach ludzie zapamiętają i zaczną postrzegać Cię jako profesjonalistę w Twojej dziedzinie. Co ciekawe, wkrótce odkryjesz, że kolejnego zagranicznego klienta lub kontrakt zdobywasz wśród ludzi, którzy obserwowali, jak mówisz. A to dopiero początek nowych możliwości.

Buduj umiejętności przywódcze

Czy kiedykolwiek myślałeś o wspinaniu się po drabinie zawodowej i znalezieniu się na stanowisku kierowniczym? To świetnie! Kształtuj więc swoje umiejętności występowania publicznego, ponieważ efektywność lidera zależy od jego chęci do interakcji z innymi oraz poziomu umiejętności komunikacyjnych (Hackman, Johnson, 2013). Przemawianie publiczne jest koniecznością dla wszystkich dobrych liderów. Jeśli więc w przeszłości pozwalałeś innym mówić za Ciebie lub po prostu było Ci trudno wyrazić to, co chciałeś powiedzieć, przygotuj się na pozytywne zmiany. Nie tylko będziesz w stanie płynnie mówić, co myślisz, ale także będziesz robił to dla innych, a pewnie i za innych.

Wstając i mówiąc do ludzi we właściwy sposób, możesz wpływać na zmianę zdania słuchaczy. Jeśli opanujesz tę umiejętność, nauczysz się przekonywać ludzi. Jeden z głównych aspektów przywództwa będziesz miał już opanowany. Liderzy powinni mieć zdolność do wprowadzania zmian, a umiejętność wystąpień publicznych jest niezbędna w nauce tej zdolności.

Rozwijaj krytyczne myślenie

Wystąpienia publiczne to doskonały sposób na budowanie umiejętności krytycznego myślenia. Przygotowanie się do wystąpienia, bez względu na to, czy chodzi o spotkanie z szefem, czy konferencję z ekspertami, wymaga starannego przemyślenia, od analizy publiczności po wypowiadane zdanie końcowe. Częstym błędem osób występujących na konferencjach jest brak przygotowania. A jak słusznie mawiał Churchill: Mówca tak powinien skonstruować przemówienie, by wyczerpać temat, ale nie wyczerpać słuchaczy. Nie wystarczy mieć przekaz, który tworzony jest na poczekaniu. Trzeba też wymyślić, jak go dostosować do potrzeb odbiorców i co zrobić, by trafiał do nich, wywołując określoną reakcję i szacunek dla Ciebie jako mówcy. Jeśli Twój przekaz ma trafić do szerszej, międzynarodowej grupy odbiorców, niezbędne będzie przygotowanie wystąpienia po angielsku, co wymaga nie tylko opanowania języka i specjalistycznego słownictwa, ale również zwrócenia uwagi na różnice kulturowe.
Raoul Drapeau, wynalazca i wykładowca, często opowiada anegdotę, gdy tuż przed prezentacją bateria w jego laptopie odmówiła posłuszeństwa. Dzięki jego umiejętności improwizowania publiczność nawet nie zorientowała się, że tuż za sceną toczy się walka o ożywienie komputera. Po 10 minutach „zabawiania” słuchaczy Drapeau mógł rozpocząć wykład, który zapadł widowni w pamięci.

Jak możesz sprawić, by Twoje słowa były istotne dla słuchaczy bez względu na język, w jakim mówisz? Jak możesz pomóc im zrozumieć Twoje poglądy? Jeśli nauczysz się myśleć krytycznie o tym jak mówisz do ludzi, możesz równocześnie znaleźć sposoby na poprawę komunikacji w domu i w pracy.

Pomagaj wprowadzać zmiany

Kogo słuchasz chętniej – kogoś, kto rozmawia z Tobą osobiście czy przy pomocy e-maila lub komunikatora? Osoba mówiąca zawsze będzie bardziej przekonująca niż e-mail, czy wiadomość wysłana przez Internet. Pomyśl o tym, do ilu osób mógłbyś dotrzeć i jakie wrażenie wywarłby Twój przekaz, gdybyś zgromadził ich w jednym miejscu. Jaki szeroki byłby odbiór, gdybyś zachęcał ich do skorzystania z Twojej oferty przy pomocy odpowiedniego przekazu anglojęzycznego. W ten sposób możesz zaznaczyć obecność swojej marki w świadomości ludzi, przedstawić działalność swojej firmy, pokazać swój profesjonalizm w branży. Jeśli mówisz do publiczności liczącej 100 osób, zmiany, które w ten sposób wprowadzasz, są intensywne. Im większa liczba osób, do których możesz dotrzeć, tym więcej zmian możesz wprowadzić.

Osobiste korzyści z umiejętności publicznego przemawiania

Przyjrzyjmy się niektórym osobistym korzyściom, jakie odniesiesz zarówno z uczenia się wystąpień publicznych jak i ich skutecznego wygłaszania.

Zwiększ pewność siebie

Pokonywanie lęków i niepewności, które towarzyszą wystąpieniom publicznym, daje siłę. Ma to szczególe znaczenie, gdy przemawiać masz po angielsku. Zmiana z „nie mogę tego zrobić” na „mogę i zrobię” jest jedynie kwestią treningu. Zanim się zorientujesz, będziesz działać z zupełnie innym sposobem myślenia. Co więcej, przekazywanie swoich myśli innym będzie Ci zawsze przypominać, że masz cenne spostrzeżenia i opinie, którymi warto podzielić się ze światem.

Francuski przedsiębiorca, Jérôme Claveau, jest przykładem tego, jak przed samym wejściem na scenę w głowie nagle może zaświecić pustka. Jérôme świetnie sobie wtedy poradził, ponieważ wiedział, jak ukryć swoją porażkę, a nawet obrócić ją w rozładowujący napięcie żart, którym przekonał do siebie słuchaczy. Wielokrotnie powtarzane zasady przemawiania „na gorąco” pomogły mu nie tylko wybrnąć z sytuacji, ale zdobyć nowych klientów.

Ćwicząc mówienie do ludzi, zauważysz, że Twój poziom pewności siebie będzie rósł, gdy przejdziesz od mówienia do małych grup ludzi do dużej publiczności podczas konferencji. Szczególnie będziesz to zauważać, gdy Twoimi odbiorcami będą osoby anglojęzyczne, a Ty będziesz mówić do nich w ich języku. Oczekuj osiągnięcia korzyści nie tylko na scenie, ale także w życiu codziennym — czy to na spotkaniu, czy na randce. To wszystko brzmi dla Ciebie nierealnie? Zastanawiasz się, czy jesteś w stanie pozbyć się stresu, nauczyć się mówić płynnie i zwięźle w obcym języku, a przy tym trafiać do ludzi i pozostawiać dobre wrażenie? Chociaż nerwowość towarzysząca przemawianiu do tłumu nie zniknie całkowicie, nauczy Cię, jak radzić sobie ze swoimi lękami i zamieniać słabość w siłę. Nawet jeśli nie będziesz przemawiać w ojczystym języku.

Naucz się być duszą towarzystwa

Zastanawiałeś się kiedyś, jak to jest błyszczeć w towarzystwie? Opowiadać anegdotę i widzieć te wszystkie skupione na sobie twarze czekające na zaskakującą puentę? Posiadanie lepszej umiejętności przemawiania publicznego poprawi Twoje umiejętności opowiadania historii i odgrywania ról, ponieważ przyzwyczaisz się do mówienia przed publicznością. Masz międzynarodowe towarzystwo, w którym porozumiewacie się w języku angielskim? Możesz skutecznie przełamać obawę przed mówieniem w tym języku. Już wkrótce będziesz potrzebował poszerzyć repertuar anegdot do wykorzystania podczas spotkań, kiedy to będziesz zabawiać przyjaciół i rodzinę swoimi umiejętnościami.

Pewnie nie raz zdarzyło Ci się, że będąc na dużej rodzinnej uroczystości, zostałeś poproszony o powiedzenie kilku słów. Doskonale znasz ten moment, gdy wlepione w Ciebie oczy zdawały się poganiać Cię, abyś wyszedł wreszcie na środek i coś powiedział (a tym samym uratował innych przed mówieniem). A jakbyś się czuł, gdybyś na kolejnej uroczystości oczarował publiczność swoimi słowami o jubilacie, świeżo upieczonych nowożeńcach, czy zdobywcy ważnej nagrody?

Podnieś poziom rozwoju osobistego

Jak już wiesz z wcześniejszej części artykułu, umiejętności komunikacyjne są kluczowe dla odniesienia sukcesu osobistego i zawodowego. Doskonalenie tego obszaru rozwoju jest jedną z największych korzyści płynących z wystąpień publicznych. Przygotowanie wystąpienia skłania mówcę do cofnięcia się o krok i krytycznego zastanowienia się nad tym, jak skutecznie przekazać myśli. To czas, w którym nauczysz się, że dokonywanie wyborów jest rozwijające. Nauka przemawiania publicznego daje Ci nie tylko swobodę wypowiedzi, ćwiczysz też charakter i oswajasz się z ewentualnymi porażkami. Opanowanie tej sztuki w języku angielskim sprawia, że rośnie Twoja pewność siebie i świadomość własnej wartości. Stajesz się lepszy z każdym kolejnym wystąpieniem. Aby się rozwijać, powinieneś ćwiczyć dobre nawyki. W przeciwnym razie licz się z tym, że te złe, wykształcone wiele lat temu, szybko na powrót staną się Twoim nieskutecznym sposobem radzenia sobie z komunikacją z ludźmi.

A gdy Twoją potrzebą jest umiejętność mówienia do ludzi w języku angielskim? Jeśli uważasz, że to podwójny stres i drugie tyle umiejętności do opanowania wiedz, że to też umiejętność, którą możesz wytrenować. Gdy będziesz robić to właściwie, a informacje będą przekazywane poprawnie, bariera językowa zniknie. A Ty odnotujesz kolejny osobisty sukces.

Popraw umiejętności komunikacyjne dzięki empatii

Komunikujemy się na co dzień, więc dlaczego jeszcze się tego uczyć? Dlatego, że (jak mawiał Antoine de Saint-Exupéry): Mowa jest źródłem nieporozumień. Pewnie nie raz spotkałeś osoby, które mimo wielu wypowiadanych słów tak naprawdę niewiele przekazywały. Nie zawsze przeszkodą w porozumiewaniu się są umiejętności językowe. Znacznie częściej okazuje się, że problemem jest brak znajomości zasad komunikacji i zrozumienia problemu rozmówcy. Nie potrafimy zwięźle przekazać myśli, ubrać przekazu w słowa, a sposób, w jaki komunikat przekazujemy, też jest niewłaściwy. Gdy komunikujesz się w języku obcym, na przykład po angielsku, dodatkowym utrudnieniem są różnice kulturowe, istniejące między Tobą a Twoimi odbiorcami. Różnice te mogą wpływać na to, jak komunikujemy się niewerbalnie i werbalnie. Wpływają również na rodzaj używanego języka, a także tematy uważane za odpowiednie do rozmowy.

Wszystko, o czym chcesz powiedzieć, jest ważne, ale najważniejsze jest zrozumienie, jak do problemu, korzyści lub produktu podchodzi Twój rozmówca. Dopóki do Twojej prezentacji, wystąpienia, mowy nie przenikną emocje i uczucia, jakimi reaguje na Twój przekaz odbiorca, nikogo do niczego nie przekonasz.
Dopiero później wszystko to ubierasz w konstrukcje, ramy czasowe, strategię perswazji, a nawet dykcję, aby właściwie przekazać swoją wiadomość. Ten rodzaj organizowania wypowiedzi może pomóc Ci poprawić umiejętności komunikacyjne w innych obszarach życia — w rodzinie, w czasie spotkań z przyjaciółmi, podczas wakacyjnego wyjazdu.

Wszystkie interakcje – osobiste, społeczne i zawodowe, wymagają przekazywania myśli innym ludziom. Wystąpienia publiczne pozwolą Ci poznać sposoby na skuteczne ich przekazywanie bez względu na różnice kulturowe. Nauczysz się też spokojnie przyjmować kontrargumenty, przedstawiać swoje pomysły w spójny sposób oraz bronić swojego zdania lub pomysłów przed innymi.

Znasz historyjkę o niewidomym, którego puszka na drobne była pusta, dopóki nie pomógł mu ktoś, kto znał siłę empatii? Wystarczyło zmienić tekst „wspomóż niewidomego” na „niebo takie piękne, a ja tego nie widzę”, by drobne zaczęły wpadać. Empatia i mówienie w języku odbiorców przekazu jest podstawą komunikacji. Nawet żebrak musi o tym wiedzieć.

Naucz się przekonywać

Pomyśl, jak często zdarza Ci się być w sytuacji, w której konflikt wydaje się nieunikniony. Obcowanie z ludźmi wiąże się przecież z ryzykiem wystąpienia nieporozumień wynikających z różnicy zdań i poglądów. Czasami mimowolnie stajesz się tym, który potrzebuje nakłonić innych do zmiany przekonań, podjęcia działania lub ponownego rozważenia decyzji. Umiejętność perswazji to bardzo przydatna cecha, gdy jesteś częścią grupy. Szczególnie gdy jest to grupa międzynarodowa, a wspólnym językiem jest tak dobrze opanowany przez Ciebie język angielski. Przemawianie publiczne naturalnie kojarzy się jako katalizator zmian społecznych czy politycznych. I słusznie, ponieważ dzięki niemu możliwe jest zjednoczenie ludzi we wspólnej sprawie i zmotywowanie ich do działania. Przemawianie publiczne jest często sposobem zachęcania ludzi, aby coś zmienili. Traktuj więc naukę przemawiania publicznego jako szansę na zwiększenie swoich umiejętności perswazji i asertywności. Jeśli opanujesz ją w języku angielskim, znacznie wzrośnie zasięg możliwych zmian. Wykorzystaj szansę nauki pozytywnego wpływania na innych, aby rozwijać swoją karierę. Ta cecha pomoże Ci nie tylko wyperswadować szefowi niedochodowe rozwiązania, czy zbyt kosztowne przedsięwzięcia, ale przede wszystkim stanie się elementem osiągania i kontynuowania Twojego osobistego sukcesu zawodowego. Słynni profesjonalni mówcy tacy jak Brian Tracy czy Les Brown specjalizują się w pomaganiu liderom biznesu w zwiększeniu produktywności i efektywności w miejscu pracy właśnie dzięki rozwijaniu umiejętności przemawiania publicznego.

Pozbądź się strachu przed zaimprowizowanym przemówieniem

Wyobraź sobie, że zostajesz poproszony o powiedzenie kilku słów na weselu, ceremonii wręczenia nagród dla pracownika roku lub przy innej specjalnej okazji. Przypomnij sobie scenę, od której zaczyna się ten artykuł. Wyobraź sobie, że zamiast strachu i palpitacji serca, odczuwasz przyjemność z możliwości wygłoszenia zgrabnej improwizowanej przemowy do anglojęzycznych odbiorców! Dzięki umiejętności publicznego przemawiania w języku angielskim już wkrótce przestaniesz martwić się podczas kolejnego oficjalnego wydarzenia o to, że nagle zostaniesz poproszony o zabranie głosu. Zaczniesz tego oczekiwać!

Jak mówi John C. Maxwell, światowej sławy ekspert zarządzania: Stawanie się osobą, która potrafi się porozumieć, to proces. Zacznij więc zmieniać swoje życie osobiste i zawodowe, a przekonasz się, jak szybko zauważysz pozytywne zmiany. Wykorzystaj znajomość języka angielskiego, aby rozwinąć swoją karierę dzięki szlifowaniu swoich wystąpień publicznych w tym języku.

Czy teraz czujesz, że przemawianie publiczne to umiejętność, której koniecznie powinieneś się nauczyć?

Jeśli tak, to świetnie, że trafiłeś do mnie. Nie musisz marnować kilku lat na zdobywanie wiedzy i doświadczenia metodą prób i błędów uczestnicząc w konferencjach i spotkaniach. Pomogę Ci przejść przez cały proces sprawniej i gwarantuję Ci, że efekty naszej wspólnej pracy odczujesz już wkrótce. Przejdź na stronę, która zawiera moje propozycje dla Ciebie i wybierz sposób dojścia do mistrzostwa, który najbardziej Ci odpowiada.

Bibliografia

Lenny Laskowski, Public Speaking Improves Every Area of Your Life, 2001 LJL Seminars

Maxwell John C., Porozumiewanie się jest bardziej umiejętnością nabytą, niż wrodzoną [w:] Wszyscy się komunikują, niewielu potrafi się porozumieć, mt biznes, Warszawa 2017.

Hackman Michael Z., Johnson Craid E., Leadership: A Communication, 2013 Waveland

iCIMS
Brian Tracy
Les Brown

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Scroll to Top
Przewiń do góry