Czy czujesz się niezręcznie, prosząc o pomoc? Czy masz czasami poczucie, że mógłbyś zrobić znacznie więcej, ale żeby ruszyć z nowym, ciekawym projektem, brakuje Ci pomocy innej osoby? Trudno jest Ci prosić o cokolwiek, więc w takiej sytuacji zachowujesz się dziwnie. Starasz się „uruchomić kontakty” i dzwonisz skrępowany do bliższych i dalszych znajomych. Brzmisz jak zestresowany sprzedawca noży i garnków, ale masz jeden cel — przekonać do pomocy. Stosujesz wszystkie znane Ci, niekoniecznie dobre chwyty marketingowe.
A gdybyś tak za każdym razem, gdy potrzebujesz pomocy, mógł zwrócić się do osoby zawsze chętnej do niesienia pomocy? Nie wierzysz, że to możliwe? Zatem koniecznie poznaj ideę networkingu i sprawdź, jakie korzyści są na wyciągnięcie ręki.
„Znajomości szkodzą tylko tym, którzy ich nie mają”.
Autorka tego zdania, Nele Neuhaus, być może nauczyła się go w agencji reklamowej, a może na jednym z kilku kierunków studiów, które ukończyła. Dlatego przestań zastanawiać się, który Twój znajomy zna kogoś odpowiedniego za każdym razem, gdy potrzebujesz pomocy. Zamiast tego sam stwórz sieć wzajemnych relacji, które będą pomocne w budowaniu pełnej sukcesów drogi zawodowej każdego jej uczestnika. Albo znajdź grupę ludzi, których łączą takie relacje i dołącz do niej.
Komu potrzebny jest networking?
„Networking to nie tylko łączenie ludzi. Chodzi o łączenie ludzi z ludźmi, ludzi z pomysłami i ludzi z możliwościami” Michele Jennae
Nie da się ukryć, że obecnie rywalizacja o najwyższe stanowiska jest silniejsza niż kiedykolwiek wcześniej. I właśnie tutaj do gry wchodzi Twoja sieć społecznościowa, która może okazać się potężnym atutem. W jaki sposób? Dzięki Twojej sieci kontaktów skutecznie rozszerzysz swój zasięg społeczny i zwiększysz swoją konkurencyjność w pracy. Gdy wykorzystasz jeszcze do tego swoją znajomość angielskiego, Twoje możliwości wzrosną. Dodatkową korzyścią z dużego grona nowych kontaktów towarzyskich jest okazja do świetnej zabawy i znalezienia pokrewnych dusz.
Co to jest networking?

„Możesz osiągnąć wszystko, czego pragniesz, jeśli tylko pomożesz innym w osiągnięciu tego, czego oni pragną”. Zig Zigglar
Według portalu Investopedia poświęconemu mediom finansowym networking to „wymiana informacji i pomysłów między ludźmi z tej samej branży lub o szczególnych zainteresowaniach”.
Możesz być pewien, że networking docenisz na każdym etapie kariery, niezależnie od tego, czy pracujesz dla dużej firmy, czy jesteś na etapie zmiany pracy. Networking pomoże Ci budować właściwe relacje w każdej sytuacji zawodowej.
A co, jeśli nie jesteś fanem spotkań biznesowych? Czy można nawiązać kontakty biznesowe w mniej formalnych okolicznościach? Tak – budowanie sieci kontaktów możesz prowadzić w dowolnym miejscu i czasie. Okazja do tego może zdarzyć się podczas oficjalnego przyjęcia firmowego, czy po przeprowadzeniu prezentacji, której każdy szczegół dopieszczałeś przez ostatni miesiąc. Może też być tak nieoczywista i nieplanowana, jak przejażdżka taksówką z kimś, kto okaże się ciekawym człowiekiem z branży. W każdym miejscu, w którym spotykasz ludzi, możesz spodziewać się okazji do nawiązania przynoszących korzyści znajomości.
Elevator's pitch, czyli minuta na sprzedanie siebie i zdobycie pracy
Networking może być kluczem do nowych możliwości i relacji, które w przeciwnym razie mogłyby nie powstać naturalnie. Managerowie i liderzy często mówią, że „windy otwierają drzwi”. Tak zwana elevator’s pitch to branżowa legenda. Wyobraź sobie, że wsiadasz do windy z szefem renomowanej firmy, w której od lat starasz się o posadę. Co powiedziałbyś mu o sobie, mając na to tylko minutę? Co mogłoby sprawić, że z windy wyszedłbyś z zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną? W ciągu zaledwie jednej minuty, którą spędzasz na przemieszczaniu się z jednego piętra na drugie, możesz poznać nawet kilka świetnych kontaktów biznesowych, dlatego bądź zawsze gotowy na jak najlepsze wykorzystanie tego czasu. Przygotuj dobrą autoprezentację bądź gotowy na powiedzenie kilku ważnych zdań o sobie po angielsku.
Ważna część budowania ścieżki zawodowej, czyli zawodowe korzyści z networkingu

Jeśli chcesz iść szybko, idź sam. Jeśli chcesz zajść daleko, idź z innymi – przyznaj, że to afrykańskie przysłowie jest prawdziwe bez względu na miejsce. Prawda jest taka, że potrzebujemy ludzi, aby się rozwijać. Jeśli liczysz na rozwój kariery, zastanów się, kto z Twoich kontaktów może Ci w tym pomóc.
Twoje kontakty to nie tylko osoby związane z obecnym miejscem pracy. Codziennie spotykasz ludzi w zupełnie zwykłych, niebiznesowych sytuacjach. Utrzymuj z nimi pozytywny kontakt. Nigdy nie wiesz, która z tych osób będzie potrzebować Twoich usług w przyszłości, nawet jeśli będziesz już w innym miejscu, czy na innym etapie kariery.
Przekonał się o tym dyrektor pewnej firmy zajmującej się rekrutacją kadry zarządzającej. Na potrzeby historii nazwijmy go Peter.
Oddając samochód do serwisu, Peter postanowił poczekać w warsztacie. Nie spodziewał się, że w takim miejscu grono jego biznesowych znajomych powiększy się o trzy ciekawe kontakty.
Najpierw przyszedł jego dawny klient, z którym nie miał kontaktu od kilku lat. Okazało się, że firma Petera może mu pomóc rozwiązać problem. Później do mechanika weszła kobieta, która jak się okazało, złożyła podanie o pracę do firmy Petera. Zrobiła na nim ogromne wrażenie, więc nie miał wątpliwości, że musi przyjść na rozmowę kwalifikacyjną.
Na koniec wszedł mężczyzna, którego Peter lata temu zatrudnił jako pierwszego pracownika w firmie. Wymienili się kontaktami.
Te historie pokazują, że warto pielęgnować kontakty biznesowe. Za każdym razem, gdy idziesz do fryzjera lub czekasz w myjni, nastaw się na budowanie relacji biznesowych. Utrzymuj dobre relacje z ludźmi poznanymi na każdym etapie życia zawodowego lub osobistego, a możesz być pewien, że zyskasz silną grupę swoich sprzymierzeńców gotowych do pomocy.
Zawodowe korzyści z networkingu:
- Znajomość z wieloma ludźmi pozwala poszerzać horyzonty. Dzięki temu możesz poznać inny punkt widzenia na niektóre sprawy.
- Może okazać się, że ktoś pomoże Ci znaleźć rozwiązanie jakiegoś problemu, który spędza Ci sen z powiek od pewnego czasu. Wśród znajomych networkingowych zapewne znajdzie się ktoś, kto ma większe doświadczenie np. w finansach.
- Sieć znajomych to genialny sposób na pozyskiwanie nowych klientów oraz współpracowników. Osoby polecane przez członków Twojej sieci networkingowej to nie są tzw. zimne kontakty, lecz osoby sprawdzone i godne zaufania.
- Masz więcej okazji do zdobycia ciekawej pracy. Poszerzając swoją sieć kontaktów, masz większą szansę jako pierwszy dowiedzieć się o możliwościach lepszego zatrudnienia. Jesteś też na bieżąco z trendami w swojej branży.
- Nawiązując kontakty biznesowe, skracasz dystans do osób decyzyjnych w firmach, w których chciałbyś podjąć pracę.
- Twoje usługi poznaje więcej osób. Nie musisz też reklamować tego, co robisz — robią to za Ciebie Twoje kontakty biznesowe.
Angielski jako uniwersalny język networkingu międzynarodowego

Pewnie nie raz słyszałeś, że od profesjonalisty oczekuje się co najmniej dobrej znajomości języka angielskiego. To oczywiste – język angielski jest nie tylko powszechnie akceptowany, ale także jest niepisanym międzynarodowym językiem biznesu.
Jeśli firma, w której pracujesz, ma kontakty międzynarodowe, najprawdopodobniej osoby, które chcą się z Tobą spotkać i robić interesy, będą chciały używać języka, w którym łatwo się porozumiecie. Pamiętaj o pierwszym wrażeniu. Już samo zgrabne powitanie ludzi po angielsku pokaże im, że jesteś zaangażowany.
Mówienie po angielsku zwiększy też szanse na poznanie osób, które dadzą Ci możliwości wykraczające poza znany Ci dotąd krąg profesjonalistów.
Networking w Internecie
Networking to nie tylko formalne spotkania w sali konferencyjnej. Czas pandemii sprawił, że obecnie większość nowych relacji rodzi się, a nawet rozwija online. Oprócz używania języka angielskiego w sali posiedzeń, czy na delegacji, możesz korzystać z niego, komunikując się z obecnymi i potencjalnymi klientami za pośrednictwem poczty elektronicznej lub innych mediów. Język angielski jest również podstawowym środkiem komunikacji, jeśli chodzi o nawiązywanie zupełnie nowych kontaktów online.
Do myślenia daje to, że większość użytkowników portali społecznościowych publikuje swoje treści i pomysły w języku angielskim, mimo że nie jest to ich język ojczysty. Oczywiście ogromna liczba obserwujących sprawia, że powstała potrzeba tłumaczenia publikowanych treści i niestety, wypowiedzi te są zazwyczaj tłumaczone automatycznie. Nie da się niestety ukryć, że czynnik błędu w takim tłumaczeniu wpływa negatywnie na komunikację, a tekst tłumaczony słowo w słowo traci swoje pełne znaczenie. Powoduje to, że prawdziwe przesłanie tekstu staje się zagmatwane i ostatecznie tak tłumaczona informacja uniemożliwia budowanie sieci kontaktów.
Nauka poprawnej komunikacji w języku angielskim może bardzo ułatwić Ci spełnianie marzeń zarówno osobistych, jak i zawodowych. Dlatego bardzo pomożesz swojej karierze, budując pozytywne relacje i komunikując się w języku, który jest powszechnie rozumiany, używany i szanowany.
Networking — od czego zacząć?
Dobrze prowadzony networking jest niezbędny, abyś mógł zbudować swoją wymarzoną drogę zawodową, własny biznes lub znaleźć satysfakcjonującą pracę. Możesz mieć umiejętności i wykształcenie, ale bez silnych powiązań osobistych rozwój kariery może być dla Ciebie długotrwały i co tu dużo mówić, bardzo trudny.
Wiele osób ma problemy z nawiązywaniem kontaktów, uważają się za introwertyków lub przeciwnie, martwią się, że wymagają od ludzi zbyt wiele. Dlatego bez względu na to, jakim typem osobowości jesteś, stosuj poniższe zasady networkingu, które pozwolą Ci na skuteczne budowanie sieci kontaktów:
- Skoncentruj się na właściwych ludziach, o których wiesz, że będą w stanie coś zmienić w Twojej karierze.
- Twórz sytuacje typu win/win, w których obie strony zyskują.
- Dawaj i otrzymuj, czyli oferuj wsparcie, ale też go oczekuj.
- Utrzymuj kontakty. Ludzie cenią podtrzymywanie relacji bardziej, niż zdajesz sobie z tego sprawę.
- Zostań łącznikiem — przedstawiaj znajomych innym. Oprócz satysfakcji zyskasz prawdziwe wsparcie.
- Korzystaj z sieci społecznościowych takich jak LinkedIn, Facebook i Twitter. Używaj ich do osobistego kontaktu z osobami z Twojej branży oraz do szukania ofert pracy i autoprezentacji.
- Załóż własną grupę networkingową dla ludzi o podobnych zainteresowaniach takich jak np. marketing, finanse lub prowadzenie firmy. Na początek niech będzie to grupa na Facebooku.
Pamiętaj, że budowanie relacji jest długotrwałe, bywa trudne, a korzyści przyniesie tylko wtedy, kiedy relacje będą szczere.
Networking w praktyce, czyli jak budować sieci kontaktów?

Internet daje szeroki zestaw narzędzi do rozbudowy działań networkingowych. Masz możliwość nawiązywania relacji z ludźmi z całego świata. Jeśli swobodnie posługujesz się językiem angielskim, masz w zasadzie nieograniczone możliwości!
Gdy w czasie pandemii zdecydowana większość biznesu przeniosła się do sieci, okazało się, że otworzyły się drzwi na zupełnie nowe możliwości. Wtedy niemal wszystkie nasze kontakty przeniosły się do social mediów i komunikatorów, nawet spotkania biznesowe odbywały się przed kamerą. Zyskaliśmy więcej czasu, jednak social networking siłą rzeczy ograniczał się do słuchania gadających głów w okienkach platform do spotkań online. Nie daj się zwieść tej wygodzie i nie lekceważ siły spotkań twarzą w twarz. Wiem, to nieco bardziej wymagające niż wysłanie maila, czy krótka notka przez messenger. Jednak pamiętaj, że żadna technologia nie jest w stanie zastąpić rozmowy bezpośredniej.
Jeśli przeniesienie części kontaktów do sieci spowodowało, że swobodne mówienie do ludzi sprawia Ci więcej stresu niż frajdy, to znak, że warto nad tym popracować. Wcale nie musisz być urodzonym mówcą i występować na wielkich galach, aby nauczyć się swobodnie mówić do ludzi i zyskiwać ich przychylność. Sprawdź 7 strategii, jak zostać lepszym mówcą i przekonaj się, że możesz się tego nauczyć.
Skuteczne budowanie sieci kontaktów ułatwią Ci następujące wskazówki:
- Bądź obecny na platformie biznesowej LinkedIn (ponad 875 mln członków i 58 mln zarejestrowanych firm w 2022 r. to potężna siła). Znajdziesz na niej osoby, które tak jak Ty przywiązują wagę do dobrych relacji biznesowych. Możesz dołączać do grup, publikować wpisy i dzielić się informacjami. LinkedIn to miejsce dla ludzi biznesu z całego świata, więc możesz zaprezentować tam wszystkie swoje umiejętności, a w efekcie nawet zacząć szukanie pracy. Na swobodną komunikację pozwoli Ci znajomość angielskiego, który jak wiesz, jest światowym językiem biznesu
2. Wstąp do organizacji, która zrzesza takie osoby jak Ty — szukające wsparcia i wiedzące co to jest networking. Najbardziej znane w Polsce to:
- BNI (Business Networking International) oparte na filozofii Givers Gain®, czyli im więcej poleconych kontaktów przekażesz innym, tym więcej sam otrzymasz.
- Lokalna Izba Handlowa lub Izba Gospodarcza — zrzesza przedsiębiorców z regionu, którym oferuje m.in. wydarzenia networkingowe i spotkania biznesowe.
- Grupa Networkingowa Masterminds — jak sama nazwa wskazuje, tutaj możesz liczyć na pomoc w realizacji swoich działań biznesowych.
3. Bywaj na organizowanych konferencjach biznesowych, wyjeżdżaj w delegacje. Stwarzaj sytuacje, dzięki którym Twoja kariera zawodowa nabierze rozpędu.
4. Możesz też skorzystać z bardziej tradycyjnego sposobu i wyszukać, a później odezwać się np. drogą mailową do wybranych przedsiębiorców. Nie licz jednak na zbyt entuzjastyczny odzew. W końcu najlepsze kontakty zdobywa się, rozmawiając z nowo poznanymi ludźmi twarzą w twarz, a mail niezauważony łatwo może zawieruszyć się z inną pocztą w zakładce spam.
Chociaż budowanie relacji biznesowych może odbywać się dzięki czystemu przypadkowi — w sklepie, w windzie, czy na przyjęciu urodzinowym kolegi, nadal wymaga strategicznego podejścia. Aby stworzyć taką własną strategię networkingu, najpierw należy zapoznać się z jego zasadami, a następnie odpowiednio dostosować sposób pozyskiwania nowych kontaktów do swojej sytuacji. Pierwsze zadanie właśnie zrealizowałeś. Teraz możemy zająć się budowaniem Twoich kompetencji komunikacyjnych.
Stanie się skutecznym networkerem wymaga zarówno czasu, jak i wysiłku. Wymaga też systematycznego odrabiania pracy domowej i wyjścia ze strefy komfortu. Zbyt duże wymagania? Obiecuję, że korzyści są jeszcze większe.
Jeśli zasady networkingu wciąż skrywają dla Ciebie tajemnice, nie zrażaj się. Wiele osób na różnych stanowiskach, nawet doświadczonych menedżerów, sprzedawców, czy prezesów ma trudności ze skutecznym budowaniem relacji biznesowych. Jako coach często przypominam moim klientom o znaczeniu networkingu. Zdecydowanie warto poświęcić mu swój czas i wysiłek. Dlatego i Tobie z chęcią pomogę w skutecznym budowaniu sieci kontaktów. Jako coach językowy poprowadzę Cię też przez wszystkie tajniki skutecznej prezentacji w języku angielskim. Przekonasz się, że moja pomoc przyda Ci się również w relacjach codziennych. Nie pozwól, aby kolejne okazje, te biznesowe lub osobiste, przeszły Ci koło nosa!
Bibliografia:
- Angielski jako międzynarodowy język biznesu. (30 października 2017). PolskaPraca.info. Portal wiedzy o pracy, biznesie i karierze zawodowej
- 8 stories that prove successful networking doesn’t have to be boring. (27.08.2016). Institute of Managers and Leader
- Julia Kagan, Networking Definition. (21.06.2022).
- MANSOOR IQBAL, LinkedIn Usage and Revenue Statistics (2022). (6.09.2022)