Generacja Z – jak pracować z osobami z generacji Z?

gen Z

Generacja Z – jak pracować z osobami z generacji Z?

Pewien hinduski król zażyczył sobie, aby kupiono mu papugę. Chcąc ją zachować przy sobie i mieć wpływ na jej wychowanie i rozwój, uwięził ją w klatce i podciął skrzydła, aby nie mogła odlecieć. Papuga mimo dostępu do wyszukanych smakołyków i całodobowej opieki dworzan z dnia na dzień marniała, traciła swoje kolorowe pióra i coraz rzadziej odzywała się do swojego króla. Poproszony o poradę wielki mędrzec wyjaśnił, że przyczyną takiego jej zachowania jest ograniczenie jej wolności i próba narzucenia jej zachowań, których nie rozumie i nie akceptuje. Ani królewskie traktowanie, ani wykwintne jedzenie nie mogły sprawić, by ptak zaakceptował styl życia, do jakiego nie został stworzony. Podobnie czują się młodzi przedstawiciele Pokolenia Z, którzy właśnie zaczynają wchodzić na rynek pracy. Czy istnieje jakiś sposób, aby umiejętnie wykorzystać ich naturalne zdolności, spontaniczność i brak zahamowań, bez zmuszania ich do działania wbrew sobie i swoim naturalnym zachowaniom?

Z jak Zombie?

Pokolenie Z, czasami zwane Pokoleniem Zombie (to od spędzania dużej ilości czasu w social mediach) niestety cierpi z powodu zderzenia z twardymi i często dla nich niezrozumiałymi zasadami wprowadzonymi do firm przez poprzednie generacje. A to dlatego, że zupełnie inaczej postrzega ono pracę, zdobywanie doświadczenia i organizację czasu wolnego. Różnice te są na tyle duże, że młodym przedstawicielom Gen Z przylepiono łatkę trudnych, wręcz roszczeniowych i mało zaangażowanych. A przecież Zetki nie są ludźmi na starcie przegranymi. To pokolenie, które wychowało się na innych zasadach i w zupełnie innych warunkach niż ich poprzednicy. Należy więc znaleźć sposób na komunikację z nimi na co dzień i na rynku pracy.

Zmiany pokoleniowe nie są niczym nowym. Żyjący w XIX wieku Fiodor Dostojewski trafnie zauważył, że „[…] poglądy młodego pokolenia są bardziej wyraziste, bo jest ono znacznie bardziej, jeśli słowo to jest na miejscu, krytyczne; jest bardziej samodzielne”.

Nie wiek, a pokolenie

Grupy pokoleniowe, czy inaczej generacje, są definiowane na podstawie lat urodzenia, a nie wieku. Stąd ich przedział wiekowy zmienia się w czasie. Wynika to z rzeczywistości, w jakiej dorastają. Przedstawiciele poszczególnych grup różnią się między sobą pod względem psychologicznym, ponieważ zostali inaczej wychowani. Mają też różne podejście do pracy, czy biznesu. Określenie grup pokoleniowych może różnić się w zależności od kraju, jednak przyjmuje się następujące ramy czasowe dla poszczególnych pokoleń:

 • pokolenie baby boomers, inaczej boomers lub bumerzy, w skrócie BB: urodzeni w latach 1946-1964,
 • pokolenie X, często nazywane pokoleniem PRL: urodzeni w latach 1965-1980,
 • pokolenie Y, czyli tzw. millenialsi: urodzeni w latach 1981-1996,
 • pokolenie Z, Generacja Z, Zoomerzy, Post-Millennials, Gen Z, pokolenie internetowe: urodzeni w latach 1995-2012.

Co to jest Pokolenie Z? Czym charakteryzuje się ta generacja?

„Jestem Gen Z i czasami czuję, że inne pokolenia o tym nie wiedzą. Nie wiedzą, jak to jest dorastać w świecie, w którym technologia jest wszechobecna, w którym media społecznościowe są sposobem na życie i gdzie kwestie takie jak zmiany klimatu i sprawiedliwość społeczna są najważniejsze. Ale bycie członkiem Gen Z to coś więcej niż tylko przywiązanie do technologii. Chodzi o inne spojrzenie na świat, kształtowanie naszych doświadczeń i wyzwań, przed którymi stoimy”.  (Estif Weldai from Medium)

Generacja Z nazywana jest często generacją multitasking. Ta wielozadaniowość wynika z dorastania w pełnej cyfryzacji. Duża ilość technologicznych bodźców atakujących od urodzenia powoduje, że człowiek ma problem ze skupieniem się nad jednym zadaniem. Oczywiście taki styl działania ma swoje zalety, chociaż ma też pewne wady, co może spotykać się z krytyką osób spoza Generacji Z. 

Pokolenie Z – charakterystyka

Zetki, jak każde pokolenie, mają swoje cechy wspólne. Świadomość tych cech może Ci bardzo ułatwić zrozumienie podejścia do życia tej generacji oraz pomóc skutecznie się z nią komunikować.

Mają dużą pewność siebie. Przedstawiciele Generacji Z dzięki „wrodzonemu” swobodnemu dostępowi do technologii i wiedzy mają całkiem duże poczucie swojej wartości. Poniekąd wynika ono również z tego, że swobodnie posługują się nowymi technologiami, co jest umiejętnością cenioną przez obecnych pracodawców. Ponadto internet cały czas podsyła im historie o spełnianiu marzeń, łatwym osiąganiu celów i realizowaniu marzeń i wbija im do głów przekonania rodem z bajek Disneya, że wszystko jest możliwe, jeśli tylko wystarczająco mocno się tego pragnie.

Są niecierpliwi. Gen Z chce mieć wszystko tu i teraz. Życie częściowo w sieci, gdzie wszystko toczy się szybko, a czas może nie istnieć, przyzwyczaiło ich do działania od ręki. To dlatego perspektywa długiego budowania kariery zawodowej nie spotka się z entuzjazmem Zetki. Praca jest OK, ale musi pozostać w harmonii z innymi ważnymi elementami życia np. odpoczynkiem. Taki sposób myślenia o przyszłości zawodowej poprzednie pokolenia nazwałyby z pewnością „romantycznym”, jednak to Zetki potrafią podejmować ryzyko bez obaw i ciągłego analizowania. To niecierpliwość czy pozostanie w harmonii może być też interpretowana jako roszczeniowość. Niektórzy z pokolenia gen Z potrafią wynajdywać odpowiedzi takie jak: w weekend nie pracuję, albo też nie pracuję po 17.00, co się równa, że nie odpowiadam na żadne wiadomości. Wniosek jest taki, że czasami jako pracodawca możesz być zmuszony czekać kilka dni na odpowiedź. Praca i termin jej wykonania, również może być przesunięty w czasie, nawet o kilka tygodni. Uwzględnienie twojej uwagi dotyczącej sposobu wykonywania pracy może zająć trochę czasu. I jeśli trafisz na taką osobowość to wiedz, że może to być trudna współpraca. Interpretacja twoich działań będzie uważana jako atak na ich work-life balance – wymagasz za dużo i jako szef jest coś z Tobą nie tak. Niektóre jednostki z pokolenia gen Z nawet jeśli nie spełniają zasad, które były przedstawione na samym początku współpracy będą winiły Ciebie i musisz zrozumieć, że tak też może być.  Dlatego też musisz przyzwyczaić się jako wrażliwy, ale wymagający szef, że takie osoby też się pojawią w zespole i będziesz musiał zrozumieć, że wina nie tkwi zawsze w tobie (chciałeś jak najlepiej) i będziesz zmuszony po prostu podziękować za współpracę. Oczywiście jednostki z pokolenia gen Z mogą jako pierwsze wysunąć ten wniosek. Nie oczekuj też odpowiedzi na emaila, który napisałeś na zakończenie współpracy, aby wytłumaczyć niejasności – nie dostaniesz  odpowiedzi. Niektóre jednostki tak działają, nie przyzwyczają się do pracodawcy i kierują się tylko swoim światopoglądem. Jako pracodawca musisz to zaakceptować i podziękować za współpracę. Bo są też jednostki Gen Z warte twojej uwagi. Dlatego trzeba wybierać mądrze.

Mają wrodzone obycie z technologią. Oni nigdy nie mieli do czynienia z internetem dial-up czy telefonami komórkowymi o wielkości cegieł. Dorastali ze świadomością, że w każdej chwili mogą rozmawiać z kimkolwiek na świecie. Dla tego pokolenia elektronika jest nieodłącznym elementem współczesnego świata.

Są tolerancyjni ale nie do końca. Dorastali w zróżnicowanym świecie i taki świat jest dla nich normalny. Ani rasa, ani orientacja seksualna, ani religia nie są dla Zetek cechami identyfikującymi (którymi mogły być dla poprzednich pokoleń). Dla Pokolenia Z ludzie są po prostu ludźmi. Niemniej mają często problem, aby zrozumieć starsze pokolenie i ich światopogląd.  Uważają, że bycie społecznie liberalnym jest oczywiste i nie mieści im się w głowach, że ktoś może myśleć inaczej. Generacja Z sama w sobie jest bardzo zróżnicowana. Należą do niej ludzie, których rodzice, dzięki tanim lotom i internetowi, mieli możliwość nawiązywania kontaktów na całym świecie.

Chcą, aby inni liczyli się z ich zdaniem. Przedstawiciele Generacji Z mają nieograniczony dostęp do informacji, a to znaczy, że mają też swoje zdanie. Dlatego w pracy oczekują równego wkładu wszystkich zaangażowanych. Mają poczucie, że ich pomysły są równie cenne, jak pomysły pracowników-przedstawicieli innych pokoleń. Jeśli Zetce brakuje doświadczenia, nadrabia to łatwością dostosowywania się do zmiany i umiejętnością szybkiego przetwarzania informacji. A to oznacza, że nie trzeba długo czekać, aby usłyszeć na zebraniu, jakie jest jej zdanie na dany temat.

Lubią ludzi. Lubią się z nimi spotykać, choć nie zawsze jest to interakcja bezpośrednia. Pamiętaj, że Zetki to dzieci technologii, więc cyfrowy świat to ich środowisko naturalne. Korzystają z aplikacji typu FaceTime czy Skype, by porozumiewać się ze znajomymi oddalonymi nawet tysiące kilometrów od nich. To, co odróżnia Zetki od poprzednich pokoleń to ograniczona potrzeba nawiązywania kontaktu wzrokowego. Trudno się temu dziwić, skoro urodzili się ze smartfonami w dłoniach. Warto pamiętać o tym, aby przedwcześnie nie posądzić Zetkę o brak szacunku, za którego objaw uważa się niepatrzenie w oczy…

Lubią współzawodnictwo. Chcą wygrywać, a jakakolwiek konkurencja ich napędza. Mają też tendencję do okazywania braku cierpliwości – chcą to mieć teraz, najlepiej natychmiast.

Lubią zmiany. Mają dostęp do nieograniczonych źródeł wiedzy, mogą szybko wzbogacić się o nową umiejętność. Dlatego nieustannie poszukują nowych bodźców i doświadczeń. To sprawia, że czasem mogą być postrzegani jako szybko zmieniający zdanie i niestabilni, co wcale nie musi być prawdą.

Chcą być niezależni. Konkurencyjny charakter Pokolenia Z sprawia, że chcą koniecznie kontrolować swoją drogę zawodową. Dlatego, jeśli masz w planach stworzenie otwartej przestrzeni biurowej, licz się z tym, że nie będzie ona akceptowana przez przedstawicieli pokolenia Z.

Cenią sobie swoją prywatność. To ciekawe, bo w większości Gen Z nie mają problemu z pokazywaniem się w sieci, nagrywaniem i udostępnianiem filmów, czy robieniem selfie. Z drugiej strony lubią stawiać granicę, której nie zamierzają przekraczać, znają też zagrożenia czyhające w sieci. Chętnie korzystają z prywatnych ustawień kont w mediach, ograniczając ich widoczność do kręgu swoich znajomych (to dlatego Facebook nie cieszy się dużą popularnością wśród tego pokolenia).

Pokolenie Z kontra millenialsi – czym się różnią?

Zanim dokładniej zdefiniowano pokolenie Z, często jego przedstawicieli wrzucano do jednego worka z millenialsami. Rzeczywiście oba pokolenia mają pewne podobieństwa, a najbardziej rzucające się w oczy to:

 • postępowe poglądy polityczne
 • obycie z technologią
 • obecność w mediach społecznościowych
 • koncentrowanie się na osobistych finansach

Jednak pojawiło się kilka znaczących różnic między milenialsami a pokoleniem Z, które zadecydowały o wyznaczeniu oddzielnego pokolenia. Do najważniejszych różnic dzielących pokolenie millenialsów od Pokolenia Z należą:

 • większy pragmatyzm (przekonanie, że podejmowane działania mają przynosić korzyść)
 • przedsiębiorczość
 • troska o prywatność cyfrową
 • wielozadaniowość

Pokolenie milenialsów, w przeciwieństwie do Gen Z, woli komunikację tekstową niż np. rozmowy telefoniczne. Chętniej też komunikuje się drogą mailową, a nawet SMSami. Dla Zetek taka komunikacja oznaczałaby dużo zachodu i dużo czekania. O wiele za dużo.

Pokolenie Z w pracy

Millenials: „Musisz się pilnie uczyć; inaczej twoja przyszłość będzie jedną wielką porażką. Skończysz źle”.

Zoomer: „Czy możesz zmienić temat? Mam dość słuchania tego w kółko”.

Gen Z to osoby, które chcą zmieniać świat i chcą to robić nawet w miejscu pracy. Nie wyobrażają sobie, aby mogli się nudzić w pracy, dlatego potrzebują wyzwań i ściśle określonego celu. Nie zakładają (tak jak ich poprzednicy), że spędzą całe życie w jednej firmie. Wręcz przeciwnie, często zmieniają miejsce pracy, a bodźcem do tego może być na przykład poczucie, że się nie rozwijają. W planach (jeśli są na etapie ich określania) mają założenie własnego biznesu, w którym będą rządzić ich zasady. Pokolenie Z najlepiej odnajduje się w branży IT, grafice komputerowej, programowaniu, tworzeniu stron www oraz gier.

W 2021 roku przeprowadzono badanie EY i organizacji JA Worldwide wśród przedstawicieli Gen Z, a wyniki zaskoczyły nawet samych ankieterów. Aż 82% ankietowanych wyraziło przekonanie, że do 2030 roku będą mieć pracę, w której będą się spełniać. 53% ankietowanych było pewnych, że do tego czasu założą własną firmę, natomiast aż 65% uważało, że staną się dobrze prosperującymi przedsiębiorcami. Charakterystyczny dla Zoomerów optymizm nie uległ pogorszeniu, nawet gdy firmy jedna po drugiej zamykały się z powodu pandemii.

Charakterystyczne dla tego scyfryzowanego pokolenia jest też niedostrzeganie żadnego zagrożenia w automatyzacji. Wręcz przeciwnie, uważają, że to będzie dla nich ogromna pomoc w rozwoju kariery zawodowej. Urodzeni w erze powszechnego dostępu do internetu, urządzeń mobilnych i wiedzy, traktują te elementy jak zwykłe narzędzia. Estif Weldai, przedstawiciel Zetek tłumaczy to tak:

„Czasami czuję, że żyję w innym świecie niż moi rodzice i dziadkowie. Nie dorastali ze smartfonami ani w Internecie, a czasem nie rozumieją, dlaczego zawsze mam telefon lub dlaczego tak bardzo zależy mi na sprawdzaniu, co dzieje się w mediach społecznościowych.”

Bez względu na opinie o Pokoleniu Z na rynku pracy, należy liczyć się z tym, że to oni właśnie zaczynają na niego wkraczać. Oni będą dyktować warunki i należy się spodziewać prawdziwej rewolucji. Dlatego nie pozostaje nic innego jak zacząć zmieniać proces rekrutacji z uwzględnieniem pokolenia Zoomerów.

Jak zarządzać pracownikami Generacji Z?

Skoro młodzi ludzie z Generacji Z zaczęli zapełniać rynek pracy, oznacza to, że chcąc nie chcąc, szefowie i managerowie będą musieli zmienić swoje podejście do pracowników i reprezentowanych przez nich wartości. To jedyny sposób na rozwój na rynku pracy. W przeciwnym razie zarówno Zoomersi, jak i pracodawcy będą sfrustrowani i nie osiągną swoich celów.

W internecie można przeczytać wiele historii, w których oburzeni pracodawcy narzekają, że pracownicy Pokolenia Z są leniwi i nie chcą przestrzegać norm, które od lat były przestrzegane przez ich poprzedników. Tymczasem punkt widzenia nowych pracowników jest zupełnie inny. Laila Dalton, 20-letnia studentka, została zwolniona ze Starbucks po zorganizowaniu związku zawodowego w swoim sklepie. Zapytana o komentarz do tego wydarzenia odpowiedziała: „Kiedy zaczynałam w Starbucks, nie mogłam zrozumieć, dlaczego muszę znosić takie traktowanie. Myślę, że moje pokolenie w końcu zaczyna zdawać sobie sprawę, że nie ma znaczenia, czy pracujesz w przemyśle spożywczym, handlu detalicznym, budownictwie, służbie zdrowia itp., Wszyscy zasługujemy na zdrowsze warunki pracy”.

Jak więc porozumieć się z dziećmi cyfryzacji w pracy? Trenerzy organizacji Forbes Coaches Council zebrali 15 sposobów na to, jak liderzy lub pracodawcy powinni podejść do zarządzania pracownikami Pokolenia Z, aby współpraca przebiegała z korzyścią dla obu stron. Jeśli zatrudniasz Zetki:

1. Zrozum ich potrzeby

Generacja Z jest pierwszym pokoleniem, które zaczęło mówić, czego oczekuje w miejscu pracy. To oznacza, że Zetki wyrażają potrzeby takie jak dbanie o zdrowie psychiczne, odpoczynek, elastyczne godziny pracy, czy nieprzywiązywanie się do jednego stanowiska pracy. Pracodawcy czy managerowie powinni nastawić się więc na dialog, udzielanie opinii zwrotnej i sprawne reagowanie na wszelkie sygnały o potrzebach zmian (w tym pracy).

2. Ustal zasady gry

Przedstawiciele Generacji Z nie tolerują dyskryminacji, braku szacunku i sytuacji, które są w sprzeczności z ich zasadami. Dlatego warto ustalić w grupie zasady komunikacji, ale też oczekiwania i zobowiązania. Gen Z potrzebują wiedzieć, że szanujesz ich spojrzenie na świat.

3. Stosuj otwartą komunikację

Z wszystkich czynników motywacyjnych Zetki cenią sobie najbardziej cel i współpracę. Mają w zwyczaju komunikować własne potrzeby, co oznacza, że Wasze rozmowy będą otwarte i szczere. Traktuj to jako duży plus. Być może to ułatwi innym pracownikom przełamanie się i dołączenie do dialogu w sprawach firmy. Pamiętaj, aby nie używać w swoich kontaktach z Zetkami uprzedzeń. One łatwo mogą zaburzyć komunikację, szczególnie jeśli będą w konflikcie z tym, co wyznają Zetki.

4. Ustalaj jasne oczekiwania i kontroluj wyniki

Zarządzanie pracownikami należącymi do pokolenia Z powinno być oparte na jasnych oczekiwaniach od pracowników i kontroli wyników. Tych młodych ludzi motywuje co innego i inaczej podchodzą do pracy niż pokolenie X czy Y, jednak odpowiednio motywowani będą wykonywać swoje zadania. Zetki dobrze reagują na coaching 1 na 1 (indywidualne podejście), więc dobre efekty może przynieść ustalenie cyklicznych spotkań.

5. Motywuj do innowacji i zachowania równowagi między życiem zawodowym a prywatnym

Gen Z to ludzie doświadczeni technologicznie, przedsiębiorczy, z bardziej indywidualistycznym podejściem do wielu kwestii w porównaniu do poprzednich pokoleń. Cenią równowagę między życiem zawodowym a prywatnym i dbają o swoje zdrowie psychiczne w sposób, czego nie nauczyły się osoby z wyżu demograficznego (boomersi).

To potwierdza Estif Weldai z portlu Medium: „Pomimo różnic pokoleniowych, uważam, że inne pokolenia mogą wiele się od nas nauczyć. Gen Z ma wiele do zaoferowania w zakresie innowacji, kreatywności i świadomości społecznej, ale my również możemy skorzystać z mądrości i doświadczenia pokoleń, które były przed nami”.

Mając w firmie przedstawicieli Pokolenia Z, bądź świadomy, że oni nie będą pracować za wszelką cenę. Tym bardziej, jeśli celem, jak u poprzednich pokoleń, ma być praca sama w sobie. Pozwól Gen Z działać, motywuj do zgłaszania swoich pomysłów i szanuj ich potrzebę rozgraniczania czasu na pracę od czasu na wypoczynek.

6. Zapewniaj możliwość ciągłego rozwoju

Zoomerzy traktują miejsce pracy jak miejsce do rozwoju. Jeśli stanowisko lub firma nie będzie tego zapewniać, Zetka bez sentymentów zacznie szukać innej pracy. Przedstawiciele tego pokolenia nie przywiązują się zawodowo. Dlatego, jeśli jesteś pracodawcą lub osobą odpowiedzialną za zarządzanie ludźmi, w pracy z Zetkami nastaw się na zapewnianie im okazji do ciągłego rozwoju, a nawet zmiany. Twórz okazje do wykorzystywania talentu i rzucania wyzwań. Zwróć też uwagę, że świeża perspektywa Zoomerów może wnieść sporo dobrego do Twojej firmy. Skorzystaj z tego odwróconego mentoringu, słuchając opinii i pomysłów, nawet jeśli czasami wydają Ci się niezgodne z Twoimi przekonaniami.

7. Okazuj ludzkie podejście

Bycie miłym nie wystarczy, jeśli chcesz, by przyszli liderzy w Twojej branży byli dobrzy w tym, co robią. Oni potrzebują rozwinąć się w zakresie umiejętności przywódczych, innowacji i tworzenia zmian. Wchodzące na rynek pokolenie ceni sobie niezależność i elastyczność. Chcąc skorzystać z umiejętności przedstawicieli Gen Z, musisz zagwarantować im, że będą traktowani z uwzględnieniem ich potrzeb, a nie jak do bólu lojalni i skupieni na karierze przedstawiciele pokolenia X, czy wcześniejsi boomers.

8. Ucz podając przykłady

Gen Z nie lubią, gdy mówi się im, co mają robić i w przeciwieństwie do poprzednich generacji nie będzie wykonywać takich poleceń tylko dlatego, że są wydane. Tutaj sprawdzi się dawanie przykładu i nakreślanie wizji oraz udzielanie informacji zwrotnej. Zatrudnianie Gen Z powinno wyglądać tak: wybierasz pracowników, którzy chcą dla Ciebie pracować, a następnie umieszczasz ich na stanowiskach, na których wiedzą, że będą mogli najlepiej wykorzystać swoje możliwości.

9. Wykorzystaj to, że Z lubią zmiany

Licz się z tym, że przedstawiciele Generacji Z będą regularnie kwestionować status quo i wyrażać swoje opinie (nie zawsze zgodne z Twoimi). Ważne jest jednak to, aby nie traktować ich jak kosmitów (a często tak właśnie chce się ich określać), a jako katalizator dobrych zmian w miejscu pracy. Jeśli nie wykorzystasz tego potencjału, zrobisz swojej firmie krzywdę.

10. Skupiaj się na pojedynczych osobach

Ważne: porzuć kierowanie się stereotypami i nie generalizuj. Podchodź do każdej osoby indywidualnie. Skup się na tym, co ją motywuje i inspiruje, a zyskasz klucz do komunikacji z przedstawicielami Generacji Z. Oni chcą być doceniani i mieć poczucie wkładu w rozwój firmy, na przykład poprzez uczestniczenie w burzy mózgów na jakiś nawet mniej decydujący temat.

11. Inwestuj w ich rozwój

Z racji obcowania z technologiami od dziecka, Gen Z z elastycznością podchodzą do pracy zdalnej czy hybrydowej. To powoduje, że mają znacznie szerszy zakres działania niż np. boomersi. Są też wszechstronni i elastyczni, odważni i skoncentrowani na człowieku. Mając to wszystko na uwadze, jako lider powinieneś szybko zacząć inwestować w pracowników Z, ponieważ wtedy masz możliwość wykorzystania w pełni ich potencjału. I tylko wtedy będzie możliwe zarządzanie nimi.

12. Stwórz wspierające środowisko dla rozwoju

Już wiesz, że pokolenie Z ma to do siebie, że kwestionuje normy rządzące w miejscu racy, jeśli nie odzwierciedlają ich potrzeb. Mało tego, każde odstępstwo, które w odczuciu Z będzie kolidowało z ich zasadami, będzie się spotykać z głośnym sprzeciwem. Nie ma co walczyć. Więcej osiągniesz, jeśli od razu wykażesz się tolerancją i zrozumieniem dla odmienności tego pokolenia i stworzysz sprzyjające warunki do rozwoju (w przeciwnym razie sami stworzą sobie warunki do rozwoju, niekoniecznie w Twojej firmie). Zyskasz produktywnych pracowników, którzy będą darzyć Cię zaufaniem.

13. Traktuj wykonywaną przez nich pracę jako część ich życia

Nowe pokolenie wchodzące na rynek ma zupełnie inne postrzeganie pracy zarobkowej niż starsze pokolenia. Praca dla Generacji Z jest częścią życia, ale nie całym życiem. Często mówi się o Pokoleniu Z, że oni pracują, żeby żyć, a nie żyją, żeby pracować. Spodziewają się spełnienia innych oczekiwań niż ich rodzice, czy dziadkowie. Organizuj pracę tak, aby pracownicy znali jej cel oraz mieli poczucie, że to, co robią, ma sens i ma wpływ na większą liczbę ludzi.

14. Zarządzaj elastycznie

Po pierwsze poświęć czas na zrozumienie wartości, jakie prezentują Gen Z. Jeśli chcesz, aby pracownicy Z zostali z Tobą, musisz zaoferować im pracę, która ma znaczenie, możliwość samodzielnego wykonywania zadań i poczucie przynależności. Być może w trakcie będziesz musiał modyfikować swoje podejście i obowiązki przypisane swoim Zetkom.

15. Ucz się od nich

Gen Z to pokolenie, które urodziło się ze smartfonami w rękach. Stąd ich łatwość w poznawaniu nowinek technicznych i poruszaniu się w świecie wirtualnym. Co więcej, Zetki naturalnie łączą dwa światy – realny z tym zamkniętym w mediach społecznościowych i innych platformach. Dzięki zacieraniu się tej granicy mają przekonanie, że wszystko jest dla nich możliwe. To z kolei generuje u nich mnóstwo świeżych i niejednokrotnie odważnych pomysłów. Skorzystaj z tego. Pokaż swoją otwartość umysłu i gotowość na uczenie się czegoś nowego, tak jak to robisz, słuchając liderów i coachów uznanych w świecie biznesu.

Podsumowanie

Pokolenie Z dopiero wchodzi na rynek pracy, dlatego nie wszyscy pracodawcy potrafią się z nim komunikować. Zoomersi po części reprezentują inne wartości niż ich poprzednicy. Są zazwyczaj niezależni, pomysłowi i świetnie obyci w technologii. Potrafią wyrażać swoje zdanie, co niesłusznie może być odczytywane jako roszczeniowość. Cenią sobie elastyczność pracy i zwracają dużą uwagę na równowagę między pracą a odpoczynkiem. Ważne są dla nich kwestie równości i tolerancji. Jeśli chodzi o pracę, chcą pracować dla firm, które traktują ich poważnie, a wręcz priorytetowo.

Być może jedną z najbardziej widocznych cech siły roboczej przedstawicieli pokolenia Z jest ich zamiłowanie do wielozadaniowości. Są przyzwyczajeni do szybkiego przełączania się między aplikacjami i podobne podejście mogą mieć do swoich obowiązków zawodowych na przykład projektów roboczych.

Chcąc efektywnie komunikować się z Generacją Z:

 1. staraj się zrozumieć ich potrzeby
 2. ustal zasady gry
 3. stosuj otwartą komunikację
 4. ustal jasne oczekiwania i kontroluj wyniki
 5. motywuj do innowacji
 6. zapewnij stały rozwój
 7. okazuj ludzkie podejście
 8. ucz podając przykłady
 9. wykorzystaj to, że lubią zmiany
 10. skupiaj się na pojedynczych osobach
 11. inwestuj w ich rozwój
 12. twórz przyjazne środowisko do rozwoju
 13. traktuj ich pracę jak część ich życia
 14. bądź elastyczny w zarządzaniu
 15. ucz się od nich
Bardzo trafnie temat komunikacji Gen Z z innymi pokoleniami określiła Mensi z medium.com:

Kocham to, że nie zależy nam na zadowoleniu innych. Sami ustalamy priorytety. Uwielbiam to, że nie osądzamy, jak nasze poprzednie pokolenia. Otwarcie rozmawiamy o problemach ze zdrowiem psychicznym. Nie boimy się być prawdziwi. Sprawiamy, że czujemy się komfortowo. Jesteśmy milsi, bardziej intuicyjni i bardziej gościnni. Pozwalamy ludziom być sobą.

Bibliografia

 • 15 Ways Leaders Can More Effectively Manage Gen-Z Workers. Expert Panel®Forbes Councils Member, Forbes Coaches Council. 17 stycznia 2023.
 • Estif Weldai, As a Gen Z, I sometimes feel like other generations don’t even know. 5 marca 2023 Medium.com
 • TRENDY: „Wielopokoleniowy zespół. Od milenialsów do pracowników z wieloletnim stażem”, deloitte.com, 2020.
 • „Pokolenie Z – gen przedsiębiorczości”, ey.com, 2021.
 • Gen Z are not ‘coddled.’ They are highly collaborative, self-reliant and pragmatic, according to new Stanford-affiliated research. Melissa De Witte. Stanford News. 2022.
 • Kim Kelly, Gen Z’s not lazy — they’re just refusing to put up with the toxic work culture that boomers created. businessinsider.com. 2022.
 • Terry Nguyen, Gen Z does not dream of labor. vox.com. 2022

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Scroll to Top
Przewiń do góry