Wyobraź sobie, że zostałeś zaproszony na rozmowę o pracę. Wszystko idzie świetnie. Referencje masz mocne, skończyłeś siedem różnych kursów, jesteś kreatywny. Gdy nagle pada nielubiane przez większość kandydatów pytanie: „A jaka jest Pana/Pani znajomość angielskiego?”. W mig zaczynają dopadać Cię wątpliwości, bo zupełnie nie wiesz, w jaki sposób się ocenić. Może nawet zaczynasz mieć do siebie pretensje o to, że tyle razy obiecywałeś sobie, że będziesz się uczyć, zapiszesz się na kurs lub zrobisz cokolwiek, żeby móc w takich chwilach siedzieć pewnie na fotelu. Możesz powiedzieć, że znasz angielski w pewnym stopniu. Szybko jednak sam zdasz sobie sprawę, że tak naprawdę to niewiele mówi. Możesz też zrobić jedną z trzech rzeczy:
- wymienić swój poziom znajomości języka zgodnie z CEFR: A1, A2, B1 itd. (jeśli go znasz),
- opisać, co możesz zrobić w tym języku,
- opisać swoje ogólne kompetencje językowe.
Najlepiej jednak zrobisz, jeśli przeczytasz ten artykuł i dowiesz się, jak precyzyjnie przekazać poziom opanowania języka tak, aby pracodawca od razu wiedział, czego może od Ciebie oczekiwać.
Nauczenie się wszystkich słówek ze słownika nie jest konieczne!
Niektórzy językoznawcy uważają, że do prowadzenia podstawowej rozmowy wystarczy zaledwie 800 słów. Czy rzeczywiście tak jest? Ile tak naprawdę słówek musisz znać, aby dobrze mówić po angielsku? A ile słów wystarczy, aby dostać awans, otrzymać świetną pracę w międzynarodowej firmie, czy jeździć na zagraniczne delegacje? 800, 2000, 11 000, a może wszystkie słowa ze słownika?
Wcale nie musisz znać wszystkich słów w danym języku, aby płynnie się nim posługiwać. Eksperci od uczenia się języków są w tej kwestii jednomyślni. Płynność to swobodne mówienie. To ten moment nauki języka, w którym wszystko „kliknie” i przestajesz zatrzymywać się i zastanawiać nad wymową, gramatyką lub słownictwem, aby skutecznie przekazać to, co chcesz.
Zwróć uwagę, że kiedy mówisz w ojczystym języku, doświadczasz niemal doskonałej płynności. Wsłuchaj się w swoją wypowiedź, a przekonasz się, że z reguły nie zastanawiasz się, jakich słów masz użyć. Po prostu zamierzasz coś powiedzieć i mówisz to, używając słów, które naturalnie przychodzą Ci w tym momencie do głowy.
Kiedy uczysz się języka, taka płynność rozwija się stopniowo. Dobrym objawem jest to, że przestajesz tłumaczyć w myślach. Na początku takie tłumaczenie jest jak najbardziej normalne, ale w miarę ćwiczenia mówienie staje się automatyczne, a słowa już są gotowe w głowie, gotowe do użycia. To wtedy zaczynasz cieszyć się swobodną rozmową z native speakerem lub bez trudu załatwiasz każdą sprawę za granicą. Niesamowite jest czuć się pewnym w rozmowie z osobą, dla której język, którego się uczysz, jest naturalnym językiem.
Jak zacząć mówić płynnie po angielsku?
Czy pamiętasz jeszcze, jak uczyłeś się angielskiego w szkole? Skoro tutaj jesteś, podejrzewam, że możesz być przykładem tradycyjnego (czytaj: starego) podejścia do nauki języka obcego. Tradycyjne, czyli szkolne metody nauki angielskiego czy innych języków kładą nacisk na opanowanie formalnych aspektów, takich jak reguły gramatyczne, kolejność słów lub formy czasowników.
Zgodnie z tymi teoriami, uczenie się tego wszystkiego pomoże Ci lepiej wyrażać siebie i unikać popełniania błędów podczas mówienia. Mniej tradycyjne metody nauki angielskiego zakładają, że podstawą umiejętności porozumienia się w języku obcym jest przede wszystkim bogaty zasób słownictwa. Pomyśl o tym w ten sposób: czy więcej przekażesz poprawną gramatyką, ale ze słabym zasobem słów, czy mając dużą bazę wyrażeń, choć nie używanych super poprawnie.
Oczywiście nie chcę Cię przekonywać do tego, że nie musisz się uczyć zasad tworzenia wypowiedzi. Moim celem jest przekonanie Cię, że nauka słówek angielskich to podstawa języka. A jeśli dodasz do tego wyćwiczone sposoby ich łączenia, uzyskasz pożądany stopień płynności w tym języku. Bycie ekspertem w gramatyce języka angielskiego nie zawsze oznacza mówienie płynnie po angielsku. Płynność to coś więcej niż zapamiętywanie zasad gramatyki czy nowego słownictwa. Przecież celem nauki języka nie jest uczenie się formułek, a wyrobienie umiejętności posługiwania się tym językiem.
Ile słów musisz znać, by mówić płynnie po angielsku?
Co myślisz, patrząc na różne teksty po angielsku czy słuchając wypowiedzi rodzimych użytkowników tego języka? Czy dochodzisz do wniosku, że ci ludzie mają opanowany słownik, który ma milion stron? Jeśli takie odnosisz wrażenie, uwierz, że to powszechne u osób uczących się angielskiego. Pomyśl o słówkach jak o klockach LEGO.Żeby zbudować piękny pałac, wcale nie trzeba tak wielu klocków. Warto zatem dowiedzieć się, ile takich klocków, czyli słówek z angielskiego będziesz potrzebować, aby osiągnąć swój cel językowy.
Ile słów zna przeciętny native speaker? Dokładne liczby są dość trudne do określenia, a żadne językowe jury nie wydało decydującego werdyktu. Można jednak przyjąć, że znajomość około 20 000 jest typowa dla dobrze wykształconego Anglika.
Według niektórych źródeł kolejne poziomy znajomości języka przedstawiają się następująco:
- 250 słów to zasadniczy rdzeń języka, elementy, bez których nie da się skonstruować żadnego zdania.
- 750 słów to te, których używa na co dzień każda osoba posługująca się danym językiem.
- 2500 słów to te, które powinny pozwolić Ci wyrazić wszystko, co chciałbyś powiedzieć, choć z dużym ryzykiem używania niezręcznych określeń.
- 5000-10000 słów to aktywne słownictwo native speakerów o różnym stopniu wykształcenia.
- 20 000 słów daje Ci możliwość czytać, rozumieć i cieszyć się dziełami literackimi, takim jak powieści znanego autora. Wiele słów znasz pasywnie, czyli rozpoznajesz je, gdy są napisane.
Jak to się ma do realizacji Twoich celów językowych?
Znajdź w poniższej tabeli cel, który chcesz osiągnąć, a dowiesz się, ile słów powinieneś opanować:
POZIOM POCZĄTKUJĄCY/KONWERSACYJNY – 1000-3000 SŁÓW
Znając około 1000 słów, możesz zapytać rozmówcę, jak się czuje i opowiedzieć mu o swoim dniu, mówiąc o codziennych sytuacjach, zakupach czy podróżach.
POZIOM ZAAWANSOWANY 4000-10000 SŁÓW
Przekroczenie znajomości 3000 słów w języku to wyjście poza opisywanie codziennych czynności. Tutaj zaczyna się słownictwo zaawansowane.
POZIOM BIEGŁY PONAD 10000 SŁÓW
Z takim zasobem słów zbliżasz się do poziomu rodzimego użytkownika języka. Masz znajomość słów, które umożliwiają omówienie niemal każdego tematu. Teraz jesteś też w stanie domyślać się znaczenia słów z kontekstu wypowiedzi.
POZIOM JĘZYKA OJCZYSTEGO 10000-30000 I WIĘCEJ SŁÓW
Całkowita liczba słów różni się w różnych językach. Szacunkowo native speakerzy znają od 10000 do 65000 słów.
Jak określić poziom opanowania języka angielskiego?
Specjaliści od języka Paul Nation, John Read i Robin Goulden stworzyli test, aby sprawdzić rzeczywisty poziom znajomości słów. Bazuje on na zaledwie 50 słowach, czyli niewielkiej bazie w porównaniu do ponad 200 000, które istnieją w języku angielskim. Zasada jest prosta: z listy tych konkretnych 50 słów wybierasz te, które znasz. Następnie mnożysz je przez 500. Liczba, którą uzyskasz to w przybliżeniu zasób Twojego angielskiego słownictwa. Test jest dostępny online.
„Czy mówi Pan/Pani dobrze po angielsku?”
Dla Ciebie informacja o liczbie znanych słów w języku angielskim ma znaczenie czysto motywacyjne. Twojemu przyszłemu pracodawcy informacja, że znasz 10 000 słówek, nic nie powie. Opisanie swoich umiejętności językowych jako podstawowe, konwersacyjne, płynne lub biegłe będzie bardziej obrazowe. Lepiej na rozmowie o pracę powiedzieć, że Twoja znajomość języka angielskiego jest:
Podstawowa – to oznacza, że znasz podstawowe zwroty w języku angielskim i możesz rozmawiać o prostych sprawach.
Konwersacyjna – możesz komunikować się na codzienne tematy, popełniając przy tym drobne błędy gramatyczne lub słownikowe, ale nie potrafisz swobodnie pisać w tym języku.
Zaawansowana – potrafisz bez wahania wyrazić każdą myśl, posługując się poprawnym słownictwem i gramatyką, a rozmówcy rozumieją Cię bez trudu. Twoje umiejętności zarówno w mowie, jak i piśmie są dobre.
Biegła – różni się od zaawansowanej sposobem, w jaki rozumiesz strukturę języka. Dzięki niej potrafisz wyjaśnić innym ludziom, jak ten język działa. Na tym etapie możesz także używać języka idiomatycznego i rozróżniać akcenty.
Co mi da nauka słówek angielskich?
„Ile trzeba znać słów, żeby mówić po angielsku?” to pytanie, na które odpowiedź nie za wiele wyjaśnia. Bardziej zasadne byłoby zastanowienie się nad tym, dlaczego chcesz uczyć się angielskiego. Przecież każdy z nas ma inne cele i w zależności od nich liczba słów do opanowania może się różnić. Warto wiedzieć, że:
- 300 do 600 słów może wystarczyć, jeśli chcesz wybrać się na weekend do Londynu.
- Jeśli chcesz osiągnąć poziom, na którym możesz prowadzić rozmowę, musisz znać i używać od 1000 do 3000 słów. Dzięki specyficznemu słownictwu będziesz w stanie poradzić sobie w różnych sytuacjach i codziennych rozmowach. Zrozumiesz i będziesz rozumiany również podczas podróży. Jest to poziom, który zaspokaja potrzeby większości osób uczących się języka.
- Jeśli chcesz na przykład pracować lub studiować w obcym kraju i osiągnąć poziom zaawansowany, prawdopodobnie będziesz potrzebować od 6 000 do 10 000 słów.
- A jeśli pragniesz mówić tak płynnie, jak native speaker, musisz nauczyć się od 10 000 do 15 000 słów.
Jak zacząć mówić płynnie po angielsku?
Opanowanie języka dzięki nauce najczęściej używanych słów w języku angielskim to świetny pomysł. Popularne słowa nie tylko podnoszą poziom umiejętności językowych, ale także ułatwiają konwersację. Szybko zauważysz, że są to właśnie te słowa, których Twoi anglojęzyczni rozmówcy używają najczęściej. Efekt jest więc natychmiastowy.
Znajomość 1000 najpopularniejszych słów w języku angielskim pozwoli Ci znaleźć się między funkcjonalnym poziomem początkującym a poziomem konwersacyjnym. Jeśli chcesz, wystarczy, że klikniesz TUTAJ, a wyślę Ci listę 1000 angielskich słów, które musisz znać. Na początku skup się na zapoznaniu się z nimi i zacznij świadomie je wykorzystać w codziennych rozmowach.
Co zrobić, by płynnie mówić po angielsku?
Sposobem na poprawę płynności w języku angielskim jest przede wszystkim słuchanie i mówienie. Im więcej słuchasz, tym bardziej przyswajasz wzorce języka. Im więcej mówisz, tym mniej zastanawiasz się nad tłumaczeniem słów w głowie. Praktyka pozwala Ci przestać zastanawiać się nad każdym pojedynczym słowem, a zacząć myśleć grupami słów. Bardzo pozytywnym efektem słuchania treści tworzonych przez osobę doskonale znającą angielski jest to, że słyszysz język bez błędów. Dzięki temu stopniowo będziesz korzystać z tych samych, wolnych od błędów struktur.
Chociaż nauka popularnych słów w języku angielskim jest świetnym początkiem, z pewnością da Ci również impuls, którego potrzebujesz, aby zdobywać kolejne poziomy. Zanim się zorientujesz, będziesz biegle operować coraz to większym zasobem słów i będziesz rozumieć coraz bardziej zaawansowane określenia czy wypowiedzi.
Zachęcam również do przeczytania mojego posta na Instagramie:
TUTAJ
W nauce języka ważna jest systematyczność i określenie celu. Jeśli chcesz wreszcie ruszyć do przodu z Twoją znajomością angielskiego, osiągnąć swoje cele i spełnić zawodowe plany, z chęcią Ci pomogę. Dojście do takiego poziomu wymaga jedynie nieco czasu, ale pamiętaj, że czas i tak minie.
Bibliografia:
https://www.coe.int/en/web/common-european-framework-reference-languages/level-descriptions
Law, F., Mahr, T., Schneeberg, A., Edwards, J., Vocabulary size and auditory word recognition in preschool children. (2016). Appl Psycholinguist. 2017 Jan; 38(1): 89–125.
Pacifici S. I., How many words do you need to speak a language? beSpacific. May, 2022.
Feng J., Webb S., Learning Vocabulary Through Reading, Listening, And Viewing. Published online by Cambridge University Press: Oct; 2019.
Read J., Nation P., Some Issues in the Testing of Vocabulary Knowledge. May; 1986.
Nation I. S. P., Learning Vocabulary in Another Language. (2012). Cambridge University Press.