Czy poczułeś kiedyś, że język angielski jest jak ogromna przestrzeń kosmiczna, a Ty jesteś zaledwie krążącym w niej małym pyłkiem? Poczułeś strach przed ilością skomplikowanych reguł gramatycznych i słówek, które musisz opanować? A może porównujesz siebie i swoją swobodę wypowiadania się po angielsku z amerykańskimi przedsiębiorcami i coachami zdając sobie sprawę z dzielącej Was różnicy? Jest jeszcze mnóstwo innych demotywujących i niesłusznych przekonań, które mogą skutecznie zniechęcić Cię do pogłębiania swojej znajomości języka angielskiego. To, że jesteś ich zakładnikiem, sprawia, że brakuje Ci motywacji, jesteś przekonany, że potrzebujesz więcej czasu i wymyślasz mnóstwo powodów, aby się nie uczyć. Zatrzymaj się w tym autodestrukcyjnym pędzie!
Nauka reguł języka i przemawiania po angielsku może być przez Ciebie szybko opanowana, usystematyzowana i rozwinięta dzięki kilku prostym zasadom, z którymi zapoznam Cię w tym tekście. Nawet jeśli powyższe przykłady nie opisują dokładnie Twojego problemu i tak koniecznie sprawdź, jakie pomysły mam Ci do zaproponowania. Osiągnąłeś już sporo w życiu dzięki przyswojeniu właściwych metod postępowania i konsekwentnej ich realizacji. Metoda, z którą zapoznam Cię w tym artykule, z pewnością jest w stanie bardzo skrócić czas do kolejnego awansu, rozwinięcia kariery i podniesienia pewności siebie. Przestań zatem szukać kolejnych wymówek i przygotuj się na rewolucję w nauce języka angielskiego.
Dlaczego cele w nauce języka są niezbędne?
Zastanów się, jaki jest cel Twojej nauki języka angielskiego. Jeśli wydaje Ci się, że nauka jest celem samym w sobie i znajomość języka jest już sukcesem, to masz rację – wydaje Ci się. Nawet jednak w takim przypadku szybko zdasz sobie sprawę, że Twoja początkowa ekscytacja nauką angielskiego zanika i w końcu przychodzi czas na wytyczenie sobie rzeczywistego celu nauki. Jak w przypadku każdego działania cel nauki jest ważny, ponieważ potrzebujesz dobrego powodu, aby dalej pracować, iść naprzód i się rozwijać.
Na pytanie o to, jaki jest Twój cel nauki angielskiego, nie wystarczy powiedzieć „chcę dobrze mówić po angielsku”. To nie jest cel, a środek do celu. W ten sposób nie wyznaczasz żadnego terminu jego realizacji, powód jest niewyraźny i nie wystarczy, aby przez dłuższy czas utrzymać motywację do nauki. Możesz jednak na to samo pytanie odpowiedzieć: „Chcę mieć możliwość samodzielnego wyjazdu do USA, chcę tam móc swobodnie rozmawiać i chcę móc to zrobić w ciągu 6 miesięcy”. W ten sposób określisz konkretny, choć niezbyt wygórowany cel, który na pewno osiągniesz.
Ucz się angielskiego z metodą SMART
Co możesz zrobić, by przestać zamartwiać się nieistniejącymi problemami i zacząć odnosić w nauce języka takie sukcesy, do których przyzwyczaiłeś się w innych swoich działaniach? Wprowadź metodę nauki, która da Ci świeży dopływ energii do pracy i podniesie motywację, ale również pozwoli usystematyzować zdobywaną wiedzę. Wykorzystaj metodę SMART do nauki języka angielskiego.
Czym jest SMART i jak może Ci pomóc? Nazwa SMART to nie tylko akronim 5 angielskich słów (specific, measurable, achievable, relevant, timely defined). Śmiało można ją po prostu określić metodą formułowania sprytnych celów. Cele te są osiągane dzięki małym, choć znaczącym krokom naprzód. Nie martw się tym, jaka jest Twoja obecna znajomość języka angielskiego. Zastanów się, co chcesz osiągnąć. Bez celu w zasięgu wzroku bardzo trudno jest utrzymać motywację. Pomyśl o tym, jak o wyjeździe na wakacje — przecież nie wyruszyłbyś w podróż, nie wiedząc, jaki jest jej priorytet. Twój cel językowy również może wymagać dostosowania po drodze. Ty powinieneś być w stanie zaplanować swoją podróż edukacyjną z dowolnego miejsca, w którym teraz jesteś, do miejsca, w którym chcesz być. Podróżowanie z „mapą”, którą tworzysz, pomoże Ci rozwijać swoje umiejętności posługiwania się językiem angielskim, utrzymywać koncentrację i znajdować niezbędne wsparcia po drodze.
Mając to wszystko na uwadze, odtąd Twój cel w nauce angielskiego powinien być:
S jak SIMPLE, czyli prosty i konkretny
Z faktami nie ma sensu dyskutować – nauka angielskiego wiąże się z wieloma wyzwaniami. Trzeba zwracać uwagę na wymowę, opanować mnóstwo słów, jeszcze więcej form gramatycznych, a w dodatku używać tego wszystkiego równocześnie. Świadomy tych wyzwań rzucasz się więc na wszystkie możliwe sposoby nauki i łapczywie pochłaniasz stosy podręczników i słowników. Jednak taki nagły edukacyjny zryw trwa zwykle do pierwszej porażki. Głos Ci zadrży na zoomie albo zapomnisz słówka i nagle nie dajesz rady uczyć się wszystkiego na raz i poświęcać tyle czasu. Zniechęcenie przychodzi szybko, a miało być tak pięknie.
Jaki popełniłeś błąd? Nie wytyczyłeś prostego i konkretnego celu.
Chcesz zacząć porozumiewać się w języku angielskim? Umieć go na tyle, żeby rozumieć podstawowe przekazy, móc odpowiedzieć na pytania i wyrazić potrzeby w prosty sposób? Niech Twoim zadaniem będzie przyswojenie 3000 najczęściej używanych angielskich słów. To prosty i konkretny cel, który rozbijesz na drobniejsze elementy-etapy. Załóżmy, że dziennie nauczysz się jedynie 5 słów. Tak, wystarczy 5 nowych słów dziennie — przecież jesteś to w stanie zrobić. Oznacza to, że w ciągu 30 dni przyswoisz ich 150! Próg trudności jest na tyle niski, że zachęca do działania, a realizować plan możesz niemal wszędzie: w poczekalni, autobusie, w drodze do pracy, czy w wolnej chwili po powrocie do domu. Jeśli założysz prosty i konkretny cel, przestaniesz mieć problem z jego wypełnieniem.
Metoda sMart — measurable, czyli mierzalny
Czy wiesz, że jedną z największych przeszkód w realizacji postanowień noworocznych jest brak możliwości mierzenia bieżących postępów? Czy przypadkiem nie popełniasz tego błędu, ucząc się angielskiego? Język obcy to mnóstwo słów. Zapewne nie będziesz musiał uczyć się ich wszystkich, ale i tak, aby móc się porozumiewać, będziesz musiał nauczyć się ich kilka tysięcy. Dla zdecydowanej większości ludzi jest to ogromne wyzwanie, które dla niektórych może nawet wydawać się niemożliwe. Prawda jest taka, że nauka wielu nowych słów nie jest wcale taka trudna, po prostu wymaga czasu i regularności. Pamiętaj, że małe kroki bardzo szybko się sumują. Jak więc zorientujesz się, że realizacja poszczególnych etapów drogi do celu przebiega prawidłowo? Skąd będziesz wiedzieć, że realizujesz Twój zamiar, czyli nauczenie się 3000 najczęściej używanych słów angielskich zgodnie z planem? Wystarczy, że znajdziesz sposób mierzenia poszczególnych etapów-małych kroków. Dzięki temu cel będzie dla Ciebie bardziej zrozumiały i tym samym łatwiejszy do osiągnięcia. Ustal obiektywne standardy, które pozwolą na weryfikację postępów w nauce języka angielskiego. Nie daj się nabrać na stwierdzenie „poprawiłeś się w nauce języka angielskiego”, to nie jest dowód. Dowodem jest natomiast to, że prawidłowo wykonujesz ćwiczenie, w którym określasz swoje plany na przyszłość, rozumiesz tekst, który wcześniej był zbyt trudny. Do mierzenia osiągnięć najlepiej skorzystaj z gotowych narzędzi takich jak Quizlet, czy Fiszkoteka, które pomogą Ci sprawdzić znajomość nowo przyswojonych słów. Stosuj tego typu aplikacje 2 razy dziennie, ponieważ wtedy przyniosą zamierzone efekty.
Metoda smArt — achievable, czyli osiągalny
Częstymi powodami niedotrzymywania postanowień, jest to, że nie są one realistyczne. „W tym roku będę mówić płynnie jak rodowity Amerykanin” nie jest realnym celem, jeśli dopiero co zacząłeś się uczyć angielskiego. Osiągnięcie biegłości na poziomie rodzimym zajmuje co najmniej kilka lat, jeśli nie dekad. Zamiast tego nakreśl osiągalny cel dostosowany do Twoich możliwości np. „Będę się uczyć, aby zdać egzamin First Certificate pod koniec tego roku” lub „Będę czytać 1 anglojęzyczną książkę w miesiącu”. Im bardziej realistyczne są Twoje cele, tym większe będą Twoje szanse na ich osiągnięcie. Zastanów się, czy Twoje ambicje związane z nauką angielskiego są dla Ciebie możliwe do osiągnięcia. Rozważ czynniki takie jak:
- czas,
- wysiłek,
- koszty
- osobiste i zawodowe zobowiązania.
Na tej podstawie podejmij decyzję. Jeśli Twój cel jest osiągalny, zobowiąż się do jego realizacji w 100%. Nie planuj, że codziennie poświęcisz na naukę angielskiego 3 godziny, bo już wkrótce okaże się, że masz mnóstwo innych zajęć, które nie mogą poczekać. Zamiast tego dziennie poświęć 10-15 minut. Czy jesteś w stanie wygospodarować kwadrans w ciągu 24 godzin na przyswojenie kilku słów? Oczywiście! Pamiętaj, że to nie znaczy, że nie możesz podjąć się czegoś, co wydaje się trudne lub nawet niemożliwe. Sekret powodzenia takich planów tkwi w mądrym planowaniu i konsekwentnej realizacji tego planu! Jeśli zamierzasz dotrzeć z poziomu A2 do C1 w pół roku, chętnie Ci pomogę rozpisać plan, ale licz się z dużą ilością pracy.
Metoda smaRt — relevant, czyli istotny
Jeśli nauka angielskiego jest tylko zachcianką, trudno będzie osiągnąć wysoki poziom jego znajomości. Co innego, gdy już snujesz plany zadziwienia swojego szefa świetną prezentacją dla anglojęzycznego klienta. W swoich marzeniach jesteś pewny siebie i swobodnie wymieniasz po angielsku argumenty przemawiające za Twoim pomysłem. Prawdopodobieństwo zrealizowania celu, który jest dla Ciebie bardzo istotny, rośnie niewyobrażalnie. Czy osiągnięcie Twojego celu jest dla Ciebie istotne? Po co chcesz nauczyć się 3000 najczęściej używanych słów w języku angielskim? Pewnie wiesz, że mniej więcej tyle potrzeba, żeby umieć porozumiewać się w tym języku na poziomie komunikatywnym. Już na etapie planowania stwórz silną potrzebę. Im bardziej istotna i znacząca jest dla Ciebie umiejętność porozumiewania się w języku angielskim, tym większe prawdopodobieństwo, że będziesz ją rozwijać. Następujące pytania pomogą Ci nadać swojemu celowi ważności:
- Dlaczego chcę osiągnąć swój cel? (liczę na awans, chcę podróżować po świecie, planuję studiować za granicą)
- Co osiągnę dzięki realizacji tego celu?
- Czy realizacja tego celu naprawdę mi w tym pomoże?
Jeśli potrzebujesz zewnętrznej motywacji, podziel się z kimś swoim planem. Dzielenie się postanowieniami może zwiększać prawdopodobieństwo ich osiągnięcia, ponieważ wtedy czujemy dodatkową odpowiedzialność. Osoby, które zostaną zaznajomione z planem, oczekują od nas jego spełnienia i dopingują nas do większej wydajności.
Metoda smarT — timely defined, czyli określony w czasie
Jak myślisz, kto jest bardziej wydajny w swojej pracy – freelancerzy, którzy dokładnie wiedzą, kiedy mają oddać gotową pracę, czy ci, którzy pracują od 9.00 do 17.00 i wiedzą, że „czy się stoi, czy się leży, wypłata się należy”? Taka jest natura ludzka, że terminy skłaniają nas do przejścia w tryb wydajnego działania. Wykorzystaj to i zaplanuj termin osiągnięcia poszczególnych etapów nauki słów w języku angielskim. Wystarczy, że zobowiążesz się do nauki jedynie 5 słów każdego dnia, a po miesiącu będziesz ich znać już 150! Nietrudno policzyć, że plan nauczenia się 3000 nowych słów zrealizujesz w nieco ponad 1,5 roku. Czy taka perspektywa jest przyjemna? Czy czujesz, że to coś, co ma dużą szansę powodzenia?
Dokładne ramy czasowe dają poczucie sprawczości i motywują do działania — cel staje się realny! Jeśli w trakcie planu okaże się, że tempo przyswajania 5 słówek na dzień jest dla Ciebie za wolne, możesz je przyspieszyć, a tym samym osiągnąć cel szybciej. Wiesz, że nauka języka to proces, który nigdy się nie kończy? Dlatego wytyczaj swoje zadania i traktuj je jako pośrednie kamienie milowe w procesie uczenia się języka angielskiego. Ustalając ramy czasowe tych kroków, zmniejszasz ryzyko, że nauka rozciągnie się w nieskończoność, a Ty nie zrobisz żadnych postępów. Motywacja do nauki angielskiego może wychodzić jedynie od Ciebie, a metoda SMART jest sposobem na radzenie sobie z częstymi problemami przy planach osiągnięcia czegoś nowego.
Metoda SMART w nauce języka angielskiego, czyli jak przekuć teorię w praktykę
Określenie celu nauki języka zajmuje niecałe 10 minut, ale na dłuższą metę zyskasz na tym:
- znacznie silniejszą
- motywację
- bardziej regularną wydajną pracę
Poświęć trochę czasu na przeanalizowanie każdego z 5 czynników SMART. Aby Ci w tym pomóc, mam kilka pytań, które powinieneś sobie zadać:
Konkretne: CO chcesz umieć robić? Co chcesz osiągnąć dzięki nauczeniu się 3000 najczęściej spotykanych słów w języku angielskim? To Twoja ambicja i zarazem rdzeń Twojego dążenia do celu.
Mierzalne: JAKICH wymiernych kryteriów możesz użyć, aby dowiedzieć się, czy/jakie robisz postępy? Powinieneś być w stanie określić, czy wyprzedzasz swoje założenia, czy pozostajesz w tyle. Pomiar może opierać się na określonej ilości słów do nauczenia (np. 150 w ciągu miesiąca) lub na liczbie lekcji do przestudiowania na kursie.
Osiągalne: JAK wprowadzisz swój plan nauczenia się języka w życie? Na czym będziesz opierać swoją naukę angielskiego? Tutaj określasz metodę nauki i materiał, z którego będziesz korzystać: zajęcia indywidualne, kurs online, podręczniki, konwersacje, specjalistyczne oprogramowanie.
Istotne: CZY nauka języka obcego ma dla Ciebie znaczenie? Czy warto poświęcić temu czas i wysiłek? Po ustaleniu poprzednich kryteriów zadaj sobie pytanie, czy Twój plan może zostać zrealizowany przy tych warunkach.
Terminowe: KIEDY mija termin realizacji planu? Spróbuj znaleźć równowagę: termin nie może być ani za krótki, ani za długi. Jeśli Twój projekt jest bardzo złożony i zajmuje zbyt dużo czasu, spróbuj podzielić go na kilka zadań cząstkowych.
Spójność + konsekwencja = Twój sukces
Najtrudniejsza dla większości osób uczących się języków jest prawdopodobnie konsekwencja. Już prowadzisz intensywne życie, ale jeśli chcesz osiągnąć sukces, musisz konsekwentnie realizować plan nauki. Nie wykręcaj się brakiem czasu czy zmęczeniem. Znajdź sposób na włączenie nauki języka angielskiego do codziennego planu dnia. Jeśli dojeżdżasz do pracy, dlaczego nie mógłbyś posłuchać podcastu po angielsku w drodze do pracy? Zamiast oglądać dwa odcinki serialu na Netflixie pod rząd, dlaczego nie obejrzysz ponownie tego samego odcinka z napisami i dźwiękiem w angielskiej wersji językowej? Niech te sposoby na naukę będą przyjemne, bo wtedy jej nie porzucisz. Konsekwencja to jedyna rzecz, która gwarantuje Twój sukces w nauce języka angielskiego.
Wiedząc, czym jest metoda SMART w nauce języka angielskiego, zwiększ swoje szanse, wykorzystując ją. Szybko odkryjesz, że robisz postępy, a Twój cel główny nie jest tak odległy, jak się dotąd wydawało. Jeśli czujesz, że przyda Ci się wsparcie i dodatkowa motywacja, mogę Ci pomóc. Zapraszam Cię na zajęcia indywidualne, które pomogą Ci rozwinąć swoje kompetencje w posługiwaniu się językiem angielskim. Pomogę Ci przejść drogę do obranego punktu docelowego, bez względu na to, czy chcesz zmienić pracę, nauczyć się negocjacji, czy awansować. Stawiaj mądre (SMART) i duże cele. W duży cel łatwiej trafić!