13 najważniejszych korzyści, jakie da Ci życie za granicą
Czy kiedykolwiek myślałeś o wyjeździe za granicę na dłużej? Zastanawiałeś się, jak by to było na co dzień czuć pod stopami piasek hiszpańskich plaż, codziennie budzić się w mieszkaniu jednej z nowojorskich dzielnic, albo co rano w pośpiechu wskakiwać do londyńskiego metra? Podróże mają to do siebie, że zaostrzają apetyt na nieznane i nowe. Jednak, gdy się kończą, wracasz do domu i marzysz o poznaniu nowych ludzi, doszlifowaniu języka wśród osób, które się nim posługują i zrobieniu czegoś dla swojego rozwoju. A może warto iść o krok dalej? Jeśli szukasz czegoś, co powoli Ci się sprawdzić i rozwinąć, a przy okazji rozszerzyć Twoje CV o mocne kompetencje i zdobyte doświadczenie, wyjazd za granicę może być tym, czego potrzebujesz. Zobacz, jakie korzyści może dać Ci wyjazd za granicę na dłużej.
Na stałe za granicę?
Życie za granicą wiąże się ze stworzeniem drugiego domu (nawet jeśli tylko tymczasowego) oraz z zupełnie nowymi wyzwaniami. Szybko pojawiają się pytania typu: „Gdzie poznać ludzi?”, „Jak znaleźć mieszkanie?”, czy bardziej przyziemne, choć niemal równie ważne: „Gdzie w supermarkecie znajdę margarynę?”. Znalezienie odpowiedzi na tego typu pytania jest czasochłonne i wymaga wysiłku, ale to istotna część budowania życia za granicą. To codzienność, kontakty z ludźmi bez względu na różnice kulturowe, szukanie pracy, zakwaterowania, czy zwykłe zakupy pozwalają poznać kraj od środka.
Zarówno podróżowanie, jak i mieszkanie za granicą zapewniają nowe doświadczenia, wrażenia i wyzwania. Jednak życie za granicą może otworzyć zupełnie inne perspektywy. Chociaż korzyści płynących z mieszkania poza krajem jest mnóstwo, ja przedstawię Ci 13 najważniejszych. Sprawdź i jeśli dotąd się wahałeś, czy wyjechać, przekonaj się, jakie możliwości stoją przed Tobą.

1. Poprawisz umiejętności komunikacyjne
Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się, że porozumienie się z kimś stanowiło problem, mimo że używałeś tego samego języka, co Twój rozmówca? W takim razie wyobraź sobie, jak przekazujesz swoją wiadomość ludziom mówiącym innym językiem. Kiedy jesteś wśród obcokrajowców lub nie znasz języka kraju, w którym się zatrzymujesz, szybko odczuwasz potrzebę rozszerzenia umiejętności komunikacyjnych. Wtedy też doceniasz możliwość komunikacji niewerbalnej, czyli niewyrażanej słowami. Przypomnij sobie wszystkie wyjazdy do krajów, których języka nie znałeś i jak bardzo wtedy bolały Cię ręce od pytania o drogę, cenę lub nocleg.
Gdy masz ogromną potrzebę komunikacji, bardzo szybko zauważysz, że może ona angażować wiele zmysłów naraz. Zwracasz też większą uwagę na komunikaty przekazywane przez osoby, z którymi starasz się porozumieć, uważniej słuchasz i patrzysz. Mowa ciała, gesty, ton głosu – to ważne elementy komunikacji, do których przed wyjazdem możesz nie przywiązywać większej uwagi.
Co ciekawe, te same elementy komunikacji jak gesty, mogą mieć inne znaczenie w różnych kulturach, czy państwach. Czy wiesz, że na przykład istnieją zwykłe codzienne gesty stosowane przez Amerykanów, które mogą wpędzić Cię w poważne kłopoty poza Stanami Zjednoczonymi? Należy do nich na przykład kciuk w górę (znak „OK”). Wystarczy zapytać o to każdego odwiedzającego Afganistan lub Brazylię. Gest ten jest tam odczytywany jako obraźliwy.
Znak „V” (wykonany przez podniesienie palców wskazującego i środkowego) m.in. w USA traktowany jest jak znak pokoju. Gest ten był początkowo używany do sygnalizowania zwycięstwa narodów alianckich podczas II wojny światowej, a po wojnie naturalnie przyjęto go jako symbol pokoju. Wystarczy, że w niektórych krajach Wspólnoty Narodów, w tym w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Australii, Nowej Zelandii, odwrócisz tak złożone palce na zewnątrz, a znak V staje się nieprzyzwoitym gestem równoważnym z pokazaniem komuś środkowego palca.
Wybierając się za granicę, spodziewaj się, że rozwiniesz nowe umiejętności komunikacyjne. Choć na początku możesz czuć się trochę zagubiony, z czasem opracujesz alternatywne i zarazem skuteczne sposoby komunikacji, które będziesz mógł wykorzystać w wielu dziedzinach życia.
2. Nauczysz się kontaktować w obcym języku
Studiowanie za granicą lub praca za granicą wiążą się z potrzebą ciągłej komunikacji w języku obcym. Przebywanie non stop z ludźmi mówiącymi w języku, którego się uczysz, to najlepszy sposób na szybką poprawę swoich umiejętności posługiwania się nim. W większości krajów możesz swobodnie posługiwać się językiem angielskim, dlatego dobra znajomość angielskiego znacznie ułatwi Ci życie za granicą.
Nie martw się na zapas – aby zamieszkać w innym kraju, wcale nie musisz perfekcyjnie znać języka jego mieszkańców. Na początek wystarczy komunikatywna znajomość angielskiego. Oczywiście im lepsze opanowanie języka, tym łatwiej (i szybciej) Ci będzie znaleźć mieszkanie, załatwić ubezpieczenie, czy wypełnić dokumenty. Dlatego warto przygotować się językowo przed wyjazdem za granicę. To pozwoli Ci czuć się pewnie i mieć poczucie, że poradzisz sobie w każdej sytuacji. Język otwiera nowe światy, pozwala obcować z szeroką gamą idei, ludzi i kultur. Podobno sprawia też, że wydajemy się bardziej atrakcyjni!
Bardzo szybko przekonasz się też, że język angielski to wbrew temu, czego uczyli Cię w szkole, wcale nie wkuwane „na sucho” odmiany czasowników, czy recytowanie regułek używania kilkunastu czasów. Zaczniesz po prostu używać języka (być może zdziwisz się i nie raz zapytasz sam siebie, jak to możliwe, że wcześniej nie szło Ci tak dobrze).

3. Rozwiniesz umiejętności poznawcze
Czy wiesz, że nauka nowego języka poprawia takie funkcje poznawcze jak uważność i czujność? Co ciekawe, okazuje się, że osoby posługujące się innymi językami niż ojczysty często są bardziej empatyczne i mają bardziej „globalny” sposób myślenia.
Dłuższe przebywanie za granicą, wśród rodzimych użytkowników języka powoduje, że zaczynamy myśleć w szerszej perspektywie. Do tego dochodzi jeszcze wrażenie bycia „inną osobą” w czasie posługiwania się językiem obcym (więcej o tym przeczytasz w artykule: Czy język zmienia osobowość?). Nie do końca wiadomo, z czego to wynika. Czy osoby o takim globalnym nastawieniu chętniej uczą się języka i są bardziej skłonne do osiągania w nich sukcesów? A może to zainteresowanie innymi kulturami i otwartość na nie wynika z nauki języka? Bez względu na wynik, używając języka, mieszkając za granicą, rozwijasz swoje kompetencje.
Do tej pory wiele badań potwierdziło związek między posługiwaniem się co najmniej dwoma językami a elastycznością poznawczą (chodzi o zdolność do zmiany języka w czasie mówienia z jednego na drugi). Jedno z badań przeprowadzone w 2019 roku na amerykańskich studentach dwujęzycznych pokazało, że otwartość na doświadczenia, poczucie własnej wartości, a zwłaszcza elastyczność poznawcza, w dużym stopniu wpływają na rozwój kreatywności. Jednym słowem, im lepiej opanujesz język, tym kreatywniejszy się stajesz.
Wyjście poza swoją strefę komfortu powoduje, że nagle zaczynasz dostrzegać nowe możliwości. Umysł wchodzi w stan nazwany „zrelaksowaną uwagą”, który umożliwia Ci dokonywanie skoków poznawczych, podobnych do tych, które mają rosnące dzieci uczące się mówić, czy chodzić.

4. Rozwiniesz kreatywność
Chcesz być bardziej kreatywny? Przeprowadzka za granicę Ci to umożliwi. Istnieją mocne dowody na pozytywny wpływ nauki języka na kreatywność w jego używaniu. Co ciekawe, ucząc się języka obcego, poprawiamy płynność, oryginalność i kreatywną elastyczność również w języku ojczystym. Prawdopodobnie wynika to z gotowości i umiejętności przystosowania się do zmiany języka z jednego na drugi.
Adam Grant, autor ciekawej książki „Buntownicy. Kreatywni liderzy zmieniają świat” oraz psycholog z Uniwersytetu w Pensylwanii potwierdza, że praca za granicą ma zaskakujący wpływ na kreatywność. Nowe normy, różnice kulturowe i wartości inne od tych, które znamy, skłaniają do patrzenia na pewne rzeczy w inny sposób niż dotychczas. Całkowicie nowe i świeże spojrzenie na to, co już znamy, umożliwia spostrzeżenia, które pozwalają rozwiązywać stare problemy w nowy sposób (zjawisko vuja de). Kiedy mieszkałam w USA, nie raz różnice kulturowe skłaniały mnie do myślenia, że w Polsce coś byłoby nie do pomyślenia. Jednak zaraz potem myślałam „Ale co właściwie stoi na przeszkodzie?” Przecież kreatywność polega właśnie na tym, że dopuszczamy inne rozwiązania. Nawet jeśli są one zupełnie sprzeczne z tym, co wydawało nam się dotąd normalne i bezpieczne.
5. Zauważysz pozytywne zmiany w swojej osobowości
W 2018 r. organizacja zdrowotna Aetna przeprowadziła ciekawe badanie. Chciała dowiedzieć się, czy i jeśli tak, to w jakim stopniu osoby, które wyjechały mieszkać za granicą, zmieniły opinię o samych sobie. Odpowiadały one na pytania typu: „czy Twoje poczucie tożsamości zmieniło się od czasu zamieszkania za granicą?”, „czy teraz lubisz siebie bardziej?”. Wyniki potwierdziły przypuszczenia, że wyzwanie, jakim jest zamieszkanie za granicą, powoduje w nas pozytywne zmiany. I tak:
- 35% ankietowanych stwierdziło, że zmieniło się ich poczucie tożsamości,
- 31% stwierdziło, że czuje się lepszymi osobami,
- 40% stwierdziło, że od czasu zamieszkania za granicą zmieniły się ich priorytety.
Rozpoczęcie nowego życia za granicą wiąże się z potrzebą samodzielnego załatwiania mnóstwa rzeczy. Do tego potrzebny Ci jest język obcy, który od teraz stanie się Twoim nadrzędnym sposobem komunikacji. Zobaczysz, jak szybko pozbędziesz się wstydu przed mówieniem i przestaniesz się zastanawiać, czy Twój akcent jest wystarczająco dobry. Umiejętność radzenia sobie z codziennymi zadaniami, które czekają Cię w jakimkolwiek miejscu zamieszkania, sprawi, że zyskasz pewność siebie i mocniej uwierzysz w swoje możliwości. Czy może być coś bardziej budującego? Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, co zrobić, aby przestać się bać mówienia po angielsku, koniecznie przeczytaj artykuł na ten temat.

6. Zwiększysz pewność siebie
Jakby powiedział każdy trener wschodnich sztuk walki, nie poznasz swojej siły, dopóki nie zostanie ona poddana próbie. Być może brzmi to filozoficznie, ale to prawda, o czym sama nie raz się przekonałam, mieszkając i ucząc się w Londynie, gdzie kończyłam Academy Drama School. Nie raz też okazywało się, że życie za granicą może być bardzo stresujące i pełne nieprzewidzianych sytuacji i wyzwań. Zapewnienie sobie zakwaterowania, opłaty, poleganie na własnej zaradności – za każdym razem dochodziłam do wniosku, że mogę je pokonać.
Jeśli do tej pory, mieszkając w swoim kraju, twierdziłeś, że nigdy nie jesteś w stanie nauczyć się angielskiej gramatyki, albo nie dasz rady przełamać się do mówienia po angielsku, przekonasz się, że to tylko kwestia czasu i naturalna kolej rzeczy. Uwierz mi, jesteś w stanie wytrzymać i osiągnąć więcej, ponieważ mieszkanie za granicą jest do tego idealnym motywatorem. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ pewność siebie to jedna z cech, które decydują o odniesieniu sukcesu. Nie do końca wiadomo, jak to działa, ale nauka języka zmienia osobowość.
7. Zweryfikujesz swój światopogląd
Przeprowadzka za granicę to wejście w nową kulturę. Bycie obcokrajowcem pozwoli Ci otworzyć umysł na nowe rzeczy. Na nowo ustalisz też, gdzie są granice Twojej strefy komfortu. Zetkniesz się z inną mentalnością i innym sposobem postrzegania rzeczy, na temat których masz wyrobioną opinię. Zapewne spotkasz się też z uprzedzeniami i stereotypami na temat Polaków (bądź gotowy, że ludzie mogą np. wątpić w to, czy znasz język angielski). Okaże się nie raz, że na poglądy osób, które spotkasz (a także na Twoje poglądy), duży wpływ ma pochodzenie.
Mieszkając za granicą, nauczysz się kwestionować wiele rzeczy, które zawsze uważałeś za fakty. Zapewne zweryfikujesz też stereotypy na temat poznanych narodowości. Poznasz nowe kultury i perspektywy, a to pozwoli Ci poszerzyć horyzonty. Sam również nauczysz napotkane osoby, jak myśleć o Polakach i naszym kraju. Ciekawa perspektywa, prawda?

8. Wyjdziesz poza strefę komfortu
Przeprowadzka za granicę to nie tyle wyjście ze strefy komfortu, ile skok poza nią. Tym większy, im mniejszą miejscowość opuszczasz, aby znaleźć swoje miejsce w tętniącej życiem metropolii, takiej jak Londyn, Nowy York czy Berlin.
Znajdziesz się w nowym mieście, w którym dobrze mówić językiem miejscowych, ale będziesz musiał też znaleźć mieszkanie za granicą, zdobyć pracę lub rozpocząć studiowanie za granicą, zaplanować swoje finanse, poznać nowych ludzi i wiele więcej. Traktuj to jak okazję do rozwoju i możliwość zdobycia doświadczenia i nowych umiejętności. Amerykańska pisarka Colleen Hoover radzi: „(…) przesuwaj swoje granice. Od tego są”.
Większość osób wyjeżdżających za granicę, które znam, twierdzi, że potrzebowała tego impulsu, aby odkryć swój potencjał, stać się niezależnym lub po prostu wyrwać się z rutyny codzienności.

9. Poznasz inne kultury i rozwiniesz świadomość kulturową
Życie za granicą otworzy Ci oczy na zupełnie nowy świat i da prawdziwy obraz życia osób mieszkających tam na co dzień. To pozwoli Ci lepiej zrozumieć nie tylko, w jaki sposób komunikują się ludzie z innych kultur i środowisk, ale również, jakie są ich motywy i jak myślą. Z pewnością przeżyjesz niejeden szok kulturowy i będziesz dziwić się niejednemu rozwiązaniu i przyzwyczajeniu.
Na przykład Brytyjczycy to z zasady uprzejmi ludzie z dużymi umiejętnościami społecznymi, u których „proszę” i „dziękuję” jest na porządku dziennym. Od punktualności po poszanowanie przestrzeni osobistej spotykanych osób – istnieją pewne niepisane zasady społeczne, które wszyscy zagraniczni studenci powinni poznać przed przybyciem na Wyspy. Brytyjczycy są uprzejmi, ale równocześnie niezwykle powściągliwi. Nie przepadają za zbytnim angażowaniem się w kontakty z nieznajomymi, ale to nie znaczy, że nie dbają o innych ludzi. Zresztą Londyn jest uznany za jedno z najbardziej przyjaznych miast na świecie.
Takie wejście w obcą kulturę, gdy zdecydujesz się mieszkać za granicą, to niezła szkoła kulturowa. Mieszkanie w niej spowoduje, że staniesz się bardziej tolerancyjny wobec różnych przekonań i opinii i łatwiej będzie Ci postawić się na miejscu innej osoby, a tego nie dadzą Ci wakacyjne podróże zagraniczne.

10. Zawrzesz nowe znajomości
Życie za granicą sprawi, że będziesz bardziej otwarty na ludzi. Aby coś załatwić samodzielnie, będziesz musiał po prostu rozmawiać. Język angielski będzie dla Ciebie podstawowym narzędziem komunikacji i szybko przestaniesz zastanawiać się nad poprawnością każdego użytego słówka, zanim w ogóle się odezwiesz do kogoś nieznanego.
Otwarte granice w Europie i łatwość podróżowania po niemal całym świecie dają ogromne możliwości pracy i studiowania za granicą. Wielu ludzi w różnym wieku decyduje się obecnie na pracę lub naukę w innym kraju, a to sprawia, że istnieje wiele społeczności imigrantów, których możesz stać się częścią. To ludzie, którzy są różni kulturowo, ale mają podobne doświadczenia, jakie daje im mieszkanie za granicą, a łączenie się przez wspólne doświadczenia to świetny sposób na nawiązywanie nowych znajomości.
11. Wzbogacisz swoje CV i uzyskasz lepszą perspektywę kariery
Dyplom i 12 różnych kursów? Takie pozycje w CV dobrze wyglądają, ale czy na pewno zwracają na nie uwagę współcześni pracodawcy? Czy masz podobne wrażenie do mojego, że obecnie bardziej od sterty certyfikatów liczą się umiejętności i cechy charakteru? Pracodawcy chcą mieć w swojej drużynie ludzi otwartych, pracowitych i zaradnych. Tych cech nie uczy żadna szkoła (chyba że myślisz o szkole życia).
Z sentymentem wspominam swój wyjazd do USA, do Richmond Drama School oraz American Academy of Dramatic Arts w Los Angeles, ponieważ tam nauczyłam się nie tylko gry aktorskiej i podszlifowałam język. Nauka i życie z dala od domu to była prawdziwa lekcja samodzielności i zaradności, a po powrocie czułam, że mam wiele do zaoferowania swoim współpracownikom i klientom.
Mieszkając za granicą, spotkasz ludzi, którzy wyjechali z kraju po to, żeby powrócić bogatszymi o doświadczenie. Umiejętność nawiązywania relacji, natychmiastowego rozwiązywania problemów, radzenie sobie pod presją czasu – to mocne pozycje w CV.

12. Zwiększysz liczbę kontaktów zawodowych
Głównym powodem, dla którego ludzie przeprowadzają się za granicę, jest poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych. W badaniu ankietowym przeprowadzonym w grudniu 2019 roku przez AXA ponad 67% imigrantów stwierdziło, że życie za granicą ma pozytywny wpływ na ich życie. Dzięki takiemu doświadczeniu czują się pewniejsi, ambitniejsi i bardziej zrelaksowani, co pozwala im łatwiej nawiązywać nowe, wartościowe kontakty.
Chętnie podkreślali też to, że życie za granicą ciągle uczy ich nowych rzeczy. Nie boją się przez to nawiązywać relacji zawodowych, chętniej uczestniczą w spotkaniach networkingowych. Niezależnie od tego, czy chodzi o poszerzanie znajomości języka, rozwijanie kreatywności, czy zdobywanie nowych umiejętności, nabywanie pewności siebie pozwala otworzyć się na nowe możliwości zawodowe.
13. Zwiększysz swoje możliwości finansowe
Mieszkanie chociaż przez jakiś czas za granicą stwarza lepsze warunki do wyższych zarobków w przyszłości. Poznajesz nowych ludzi, którzy należą do innych sieci networkingowych. Mieszkając w obcym kraju, uczysz się rozumieć różne potrzeby kulturowe. Te dwie umiejętności są uważane za kluczowe w świecie zawodowym.
Jakiś czas temu jedna z największych prywatnych szkół zarządzania i biznesu na świecie INSEAD przeprowadziła 10-miesieczne badanie, które potwierdziło tę teorię. Jego wyniki jasno pokazały, że osoby, które przebywały długo w międzykulturowym środowisku, otrzymywały więcej ofert pracy niż te, które nigdy nie mieszkały poza krajem.

Podsumowanie:
Życie za granicą zmienia wiele. Zmianom poddane są nie tylko Twoje umiejętności komunikacyjne, językowe, ale również samodzielność w podejmowaniu decyzji i zaradność. Weryfikujesz też swoje przekonania i opinie na temat innych narodowości. To wszystko daje bezcenne doświadczenie, które możesz z powodzeniem wykorzystywać w życiu prywatnym i zawodowym.
Oczywiście możesz mieć obawy związane z życiem za granicą. Mogą one dotyczyć różnic kulturowych, barier językowych, wyzwań logistycznych lub zwykłego strachu przed wyjściem ze swojej strefy komfortu. To w 100% normalne i zrozumiałe.
Obawy i zmartwienia pojawiają się, ponieważ życie za granicą to jak ogromny skok w nieznane terytorium. Pamiętaj jednak, że każda zmiana, tym bardziej tak duża, jak wyjazd na stałe za granicę, wymaga zrobienia tego pierwszego niekomfortowego kroku. To jak rozchodzenie nowych butów, które szybko dopasowują się do nogi, a potem już dobrze służą przez całe lata.
Bibliografia
- Xinjie Chen, Jinbo He. Relationships between openness to experience, cognitive flexibility, self-esteem, and creativity among bilingual college students in the U.S. International Journal of Bilingual Education and Bilingualism. Volume 25, 2022 – Issue 1. Pages 342-354 | Received 30 Jun 2019, Accepted 27 Oct 2019, Published online: 22 Nov 2019.
- The 2018 Aetna International Expat Experiences Survey: The results.
- Does moving abroad make you happier? (2019).
- 232 million international migrants living abroad worldwide–new UN global migration statistics reveal. 11 September 2013.
- Sara Shoghi Javan, Behzad Ghonsooly, Learning a Foreign Language: A New Path to Enhancement of Cognitive Functions. Journal of Psycholinguistic Research volume 47, pages125–138 (2018). Published: 30 August 2017.
- Adam Grant, Buntownicy. Kreatywni liderzy zmieniają świat. 2017. MT Biznes.