Jak nauka języka wpływa na mózg i zapobiega demencji?

mózg podczas nauki

Ile razy słyszałeś od rodziców lub nauczycieli, żebyś uczył się języków obcych za młodu, bo później będzie Ci trudniej? To powszechne przekonanie skutecznie zniechęca dorosłych ludzi do poznawania nowych języków. Szkoda jest tym większa, że jest to przekonanie całkowicie błędne.

Powtarzane do znudzenia frazesy o tym, że nauka języka obcego niesie ze sobą ogromne korzyści, że języki obce są bramami do nowych kultur i wytrychami do wielu głów oczywiście są prawdziwe. Czy jednak wiesz, że nauka języków obcych może wpłynąć na poprawę Twojego zdrowia psychicznego, a nawet fizycznego?

Jak dowodzą liczne badania, nauka języka angielskiego ćwiczy mózg bez względu na wiek ucznia. Dzięki powtarzaniu struktur i nowych słówek skutecznie chronisz się przed demencją! W tym artykule znajdziesz ciekawe informacje, dzięki którym dowiesz się, jak nauka języka wpływa na Twój mózg. Na samym końcu przekonasz się, jak ja mogę Ci w tym pomóc.

Demencja to problem, który Ciebie nie dotyczy?

Jeśli wydaje Ci się, że demencja to problem tak odległy, że Ciebie nie dotyczy, to masz rację – wydaje Ci się. Ten problem może zacząć rozwijać się dość wcześnie, a jedną z jego przyczyn jest rutyna i brak wyzwań intelektualnych. Tymczasem ucząc się języka obcego, zauważyłeś pewnie u siebie zwiększenie pewnych umiejętności. Mam na myśli:

 • większą śmiałość w nawiązywaniu komunikacji,
 • rozwój funkcji poznawczych i zwiększoną szybkość uczenia się nowych rzeczy,
 • większą dyscyplinę i wytrwałość,
 • zwiększoną koncentrację i skupienie.

Podczas nauki języka angielskiego stajesz się bardziej świadomym słuchaczem, który potrafi jasno komunikować się i myśleć kreatywnie. Ogromną zaletą wielojęzyczności jest możliwość szerszego, bardziej globalnego spojrzenia na świat. A gdybym powiedziała Ci, że nauka języka obcego to o wiele więcej niż możliwość komunikacji po zapisaniu się na kurs języka angielskiego? Dzięki nauce języków możesz pozytywnie wpływać na zdrowie mózgu!

Nauka języków opóźnia starzenie się mózgu

Czy wiesz, że nauka dla mózgu jest dokładnie tym, czym siłownia dla mięśni? Za każdym razem, gdy uczysz się czegoś nowego, wzmacniasz swój mózg. Podobnie jak ćwiczenia fizyczne wzmacniają różne mięśnie i tkanki, tak ćwiczenie określonych obszarów mózgu powoduje, że staną się one silniejsze i poprawi się ich komunikacja z pozostałymi częściami mózgu.

To nie wszystko! Wyćwiczony mózg starzeje się wolniej. Jak się okazuje, znajomość co najmniej jednego języka obcego może zabezpieczyć przed osłabieniem funkcji poznawczych, czego niestety naturalnie doświadczamy wraz z wiekiem. Specjaliści od nauczania języków obcych wpadli więc na pomysł, aby możliwość uczenia się języków stwarzać seniorom. Skoro nauka języków aktywnie angażuje dokładnie te partie mózgu, które są zagrożone przedwczesnym starzeniem się, dlaczego nie próbować spowolnić tego procesu?

Warto uczyć się języków – bez względu na wiek

Obserwacje zmian w mózgu pod wpływem nauki języka angielskiego skłoniły naukowców z Penn State University w USA do dalszych badań. Odkryli oni, że nauka języka nie tylko zmienia strukturę mózgu, ale też sprawia, że zwiększa on swoją wydajność. Znaczy to, że uczenie się komunikacji w innym języku niż ojczysty powoduje, że stajesz się mądrzejszy. A co najlepsze, tych zmian można doświadczyć w każdym wieku!

Wspomniani naukowcy postanowili obserwować aktywność wykazuje mózg podczas nauki mandaryńskiego u rodowitych użytkowników języka angielskiego. Tylko połowa z osób biorących udział w badaniu chodziła na zajęcia językowe. Uczestnikom wykonano dwa badania rezonansu magnetycznego (fMRI) – przed eksperymentem i 6 tygodni po nim, aby sprawdzić, jakie dokonały się zmiany.

Wyniki zaskoczyły badanych i badających

To, czego z badania dowiedzieli się naukowcy, było niesamowite! W grupie osób, które brała udział w lekcjach mandaryńskiego, zauważono kilka strukturalnych i funkcjonalnych zmian w mózgu. Po pierwsze, ich sieci mózgowe stały się lepiej zintegrowane. Oznacza to, że ​​osoby te zyskały możliwość szybszej i wydajniejszej nauki. Zaskoczeniem było też to, że u osób, które wyróżniały się na zajęciach mandaryńskiego, zmiany w mózgu były bardziej zaawansowane niż u osób, którym szło z nauką gorzej.

To może oznaczać tylko jedno — osoby nastawione pozytywnie do nauki języka obcego, automatycznie poszukują innych nowych rzeczy, których mogą się uczyć i wyzwań, które mogą zdobywać. Siła i kierunek połączeń między obszarami mózgu, które stają się aktywne w procesie uczenia się, wskazują na poziom łączności i wydajności mózgu. Dlatego im silniejsze są te połączenia, tym szybciej i wydajniej pracuje mózg.

Nikt nie przypuszczał, że uczenie się może przynosić takie korzyści

Naukowcy z Penn State University odkryli w czasie swojej pracy coś niewiarygodnego. Okazało się, że dzięki nauce języka w mózgu zwiększa się gęstość tkanki odpowiedzialnej za tworzenie pamięci emocje, widzenie i słyszenie. Inaczej mówiąc, rozwijają się umiejętności potrzebne do rozumienia języka i porozumiewania się nim.

Wynika z tego, że mózg jest bardziej plastyczny, niż do tej pory sądziliśmy! A najciekawsze jest to, że pozytywne skutki nauki można zaobserwować tak u dzieci i młodzieży, jak i u osób starszych. To bardzo dobra wiadomość, która powinna zachęcić do nauki języka również seniorów.

Nauka języków powoduje zmiany w budowie mózgu

Skany mózgu MRI mogą dostarczyć informacji na temat tego, jak działa mózg podczas nauki i które jego części są wtedy aktywne. Może to być bardzo pomocne na przykład w odkryciu dotychczasowej zagadki, dlaczego rodzimi użytkownicy niektórych języków mają trudności z wymową niektórych dźwięków w innych językach.

Świetnie zdajesz sobie sprawę z oczywistych korzyści nauki języka związanych z zatrudnieniem i podróżowaniem. A czy wiesz, że nauka języka obcego zapewnia również niesamowite korzyści poznawcze?

Pamięć rośnie w miarę uczenia

Nicki Baird z the Languages Centre of Excellence w Melbourne (CAE) mówi, że nauka języka obcego nie tylko pomaga w szlifowaniu już nabytych i zdobywaniu zupełnie nowych umiejętności językowych. Ona może wręcz pomóc nam lepiej radzić sobie w innych sytuacjach. Ucząc się języków:

 1. Zwiększasz moc mózgu: nauka języka obcego uczy Twój mózg, jak ma sobie radzić z nowymi bardziej złożonymi zadaniami i przyswajaniem nowych wzorców.
 2. Poprawiasz pamięć: nauka nowego języka poprawia pamięć. To jak trening na siłowni dla mózgu!
 3. Możesz opóźnić demencję: szereg badań dotyczących demencji starczej udowodniło, że u osób dwu lub wielojęzycznych demencja rozwinęła się później, niż u osób, które mówią tylko jednym językiem.

Nauka języków obcych chroni przed Alzheimerem i zapobiega pojawieniu się demencji

Co kilka miesięcy nagłówki gazet informują o sensacyjnym odkryciu nowego leku na demencję – coraz powszechniej występujący problem zdrowotny. Wkrótce okazuje się, że ogłoszenie sukcesu było przedwczesne, badania trwają i na lek trzeba będzie jeszcze poczekać. Tymczasem problem narasta, a z roku na rok na demencję w Polsce zapada coraz więcej osób (obecnie jest to średnio 400 tys. osób rocznie). Wiadomości o nowatorskim leku na demencję lądują w spamie obok maila o wygranym iPadzie na loterii i spadku po bogatym księciu z Afryki. Czy to jednak oznacza, że niczego nie możesz zrobić, aby zachować swój umysł w sprawności do późnego wieku? Oczywiście, że nie.

Biorąc pod uwagę skromny postęp w farmakologicznym leczeniu demencji, badacze zaczęli zwracać uwagę na czynniki, które mogą przyspieszyć lub opóźnić jej wystąpienie. Oczywiście, zmiana stylu życia, w tym aktywność fizyczna mogą opóźnić wystąpienie demencji.

Demencja brzmi bardzo egzotycznie i odlegle dla osób w kwiecie wieku, ponieważ to choroba mózgu kojarzona z zaawansowanym wiekiem. Może mieć wiele przyczyn, z których najczęstszą jest choroba Alzheimera. Wiek rzeczywiście zwiększa ryzyko demencji – im jesteś starszy, tym niestety większe prawdopodobieństwo rozwoju choroby. Na szczęście jesteś tutaj, a nauka języka angielskiego to dla Ciebie chleb powszedni. Dzięki temu jesteś w szczególnie chronionej grupie. A to dlatego, że nauka języka chroni przed demencją!

Nauka języka angielskiego to Twoja supermoc

Dr Thomas Bak, wykładowca w Edynburskiej Szkole Filozofii, Psychologii i Nauk Językowych, przeprowadził ciekawe badanie, które potwierdza, że nauka języków zapobiega demencji. Zainteresowało go to, co zauważył w Indiach — przypadki demencji rozwijały się później u tych, którzy znali dwa języki. Postanowił więc sprawdzić, jak nauka języka wpływa na mózg.

„(…) dwujęzyczność może mieć silniejszy wpływ na demencję niż inne obecnie dostępne leki (…)” Thomas Bak, School of Philosophy, Psychology and Language Sciences

Ucz się języków, ucz, bo to do zdrowia klucz

W swoim najbardziej znanym badaniu Bak przetestował 853 11-latków. Aby wyniki były miarodajne, pierwsze badanie miało miejsce w 1947, po czym ci sami uczestnicy zostali ponownie przetestowani w 2008 i 2010 roku. Wyniki jednoznacznie pokazały, że osoby, które stały się w ciągu tych lat dwujęzyczne, radziły sobie lepiej, niż oczekiwano. Co więcej, wyniki badania pokazały, że nauka nowego języka w wieku dorosłym nadal przynosi rezultaty!

Zatem jeśli do tej pory miałeś jakiekolwiek wątpliwości, czy nie jest dla Ciebie za późno na naukę, już dzisiaj zabierz się do nauki języka angielskiego lub innego języka, w którym od zawsze chciałeś swobodnie rozmawiać. Wniosek bowiem jest bardzo prosty — nigdy nie powinniśmy używać słów „jestem za stary” w odniesieniu do nauki języka obcego. Nigdy nie jest za późno, aby rozwijać swoje zdolności poznawcze.

Co zyskały osoby biorące udział w badaniu? Bak odkrył, że młodzi dorośli, którzy biegle posługiwali się dwoma językami, lepiej radzili sobie w testach uwagi i mieli lepszą koncentrację niż ci, którzy mówili tylko w jednym języku. Nie miało znaczenia, czy nauczyli się drugiego języka w dzieciństwie, czy w wieku nastoletnim.

Fiszki ze słówkami skuteczniejsze od tabliczki mnożenia?​

Szwedzcy badacze zaintrygowani tym, jak nauka języka wpływa na mózg, chcieli zwizualizować korzystne zmiany w ludzkim mózgu płynące z uczenia się nowego języka. Postanowili przeprowadzić badanie na dwóch grupach: jedna uczyła się języków, natomiast druga uczyła się intensywnie przedmiotów pozajęzykowych. Skany MRI wykazały, że mózgi uczestników uczących się języków powiększyły się, podczas gdy mózgi drugiej grupy pozostały takie same. Wzrost był głównie w hipokampie, części mózgu odpowiedzialnej m.in. za pamięć, a także w obszarach kory mózgowej, związanych z umiejętnościami językowymi.

Jak powiedział badacz psychologii na Uniwersytecie w Lund w Szwecji, Johan Mårtensson, wiele wskazuje na to, że uczenie się języków jest dobrym sposobem na utrzymanie mózgu w formie (za: Medical News Today). Obliczono, że posługiwanie się drugim lub trzecim językiem opóźnia wystąpienie choroby Alzheimera oraz demencji aż o 4 lata.

Dwujęzyczność to ciągłe ćwiczenie mózgu!

Dwujęzyczność to coś więcej niż umiejętność mówienia biegle w dwóch językach. Czy jest jakaś przyczyna naukowa? Dwujęzyczni użytkownicy muszą przełączać się między dwoma językami. To jak zarządzanie dwoma oddzielnymi sposobami myślenia. I właśnie ta umiejętność prowadzi do lepszego zarządzania innymi zadaniami, a także konfliktami. Dorośli dwujęzyczni potrafią lepiej się koncentrować, jednocześnie skuteczniej ignorując bodźce z zewnątrz niż ci, którzy mówią wyłącznie językiem ojczystym.

Ośrodki językowe w mózgu są bardzo elastyczne, dlatego nauka drugiego języka może rozwinąć nowe obszary umysłu i wzmocnić naturalną zdolność mózgu do koncentracji. Mózg poddany nauce języka obcego korzysta z wielu możliwości i uczy się skuteczniejszego przetwarzania informacji.

Chcesz żyć dłużej? Ucz się języka angielskiego!

Znalezienie sposobów na zachowanie jasności umysłu bez względu na wiek to punkt honoru neuronaukowców. Na chwilę obecną nie da się podważyć tego, że ćwiczony, uczący się umysł ma największą szansę na zachowanie sprawności bez względu na wiek, a nauka języka jest do tego najlepszym ćwiczeniem.

Jeśli więc możliwość zdobycia lepszej pracy, awansu, swobodnego podróżowania i poznawania ludzi na całym świecie to nie są dla Ciebie wystarczające argumenty do nauki języka, dodaj do nich możliwość korzystania z życia do późnej starości. Nauka języków opóźnia starzenie się mózgu, dlatego skorzystaj z mocy tego niekonwencjonalnego suplementu.

Jeśli chcesz, aby oprócz porozumiewania się w języku angielskim nauka wnosiła również pozytywne zmiany do Twojego życia i zdrowia, skontaktuj się ze mną. Zorganizuję zajęcia językowe tak, aby pomóc Ci w realizacji Twojego celu. Dzięki temu skutecznie opanujesz angielski i przygotujesz się na inne wyzwania.

Bibliografia:

 
 • Bencie Woll FBA, Cognitive Benefits of Language Learning: Broadening our perspectives. Final Report to the British Academy. February 2019. University College London. 
 • Bak, T.H., Nissan, J.J., Allerhand, M., Deary I.J., Does Bilingualism Influence Cognitive Aging? June 2014. 75(6): 959–963.
 • Alladi S, Bak TH, Duggirala V, Surampudi B, Shailaja M, Shukla AK, Chaudhuri JD, Kaul S (2013). Bilingualism delays age at onset of dementia, independent of education and immigration status.Neurology 81 (22):1938-1944.
 • Alladi S., Bak T.H., et al. Bilingualism delays the onset of behavioral but not aphasic forms of frontotemporal dementia. Neuropsychologia. 2017 May;99:207-212. doi: 10.1016/j.neuropsychologia.2017.03.021. Epub 2017 Mar 18.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Scroll to Top
Przewiń do góry