Gdy pani Kalina przyszła do mnie pierwszy raz, już od progu zaczęła zadawać pytania na temat szczegółów naszej przyszłej współpracy. Zanim jeszcze usiadła, zapytała o to, jak często będziemy na zajęciach rozmawiać po angielsku i ostrzegła, że lubi zadawać wiele pytań. Pomyślałam wtedy „Świetnie! Lubię klientów, którzy wiedzą, czego chcą i potrafią wyciągnąć 100% z czasu, jaki poświęcam im na zajęciach”. Z ciekawości zapytałam, z czego wynikają jej pytania i obawy i wtedy opowiedziała mi o wyjeździe językowym, z którego właśnie wróciła.
Nie umiała jednoznacznie określić, czy ten wyjazd językowy jej się podobał, czy nie. Oczywiście, spodziewała się, że będą to zajęcia grupowe i nauka będzie wyglądać inaczej niż zajęcia indywidualne z języka angielskiego, do jakich była przyzwyczajona. Nie spodziewała się jednak, że będzie miała aż tak duży niedosyt kontaktu z nauczycielem. Przyznała też, że czasami irytowało ją, że część uczestników wymagała pomocy w prostych kwestiach. Pani Kalina przyznała, że była sfrustrowana i momentami miała poczucie zmarnowanego czasu.
Takie doświadczenia nie wskazują jednak, że językowy wyjazd za granicę lub zajęcia grupowe to złe sposoby na naukę angielskiego. Nauka języka obcego to kwestia indywidualna, a jeśli dodatkowo masz określone konkretne cele nauki języka, np. potrzebę nauki dla pracy, podróży, czy studiów, możesz mieć trudności w ich realizacji, ucząc się z innymi. Jeśli chcesz zdobyć biegłość w języku, ale nie wiesz, czy wziąć udział w indywidualnych zajęciach, czy zapisać się na naukę w grupie, postaram się w tym artykule rozwiać Twoje wątpliwości.
W nauce języków obcych najczęściej spotyka się dwa sposoby uczenia: uczęszczanie na zajęcia z grupą i nauka indywidualna. Obie te opcje mają swoje wady i zalety i wielu uczących się angielskiego ma dylemat, którą z nich wybrać. Zajęcia grupowe dają możliwość interakcji, jednak indywidualne lekcje angielskiego to nauka we własnym tempie i nauczyciel na wyłączność. Odpowiedź na pytanie, co jest lepsze, jest złożona i zależy od osobistych preferencji. Spróbujmy to wyjaśnić.
Dorośli i ich motywacja do nauki
Pamiętasz, jaka była Twoja motywacja do nauki angielskiego w szkole? Czasami chodziło o to, aby zrozumieć, co śpiewa ulubiony amerykański zespół, a czasami, żeby zdobyć dobrą ocenę. Jako dorośli mamy zupełnie inne cele i potrzeby. Są konkretne i zupełnie nasze i to one skłaniają nas do nauki i rozwoju. Gdy motywacja staje się szczególnie silna, szukamy sposobu, aby ją zrealizować. Oto kilka przykładów, dlaczego dorośli są inaczej zmotywowani do nauki angielskiego niż młodsi uczniowie:
Kariera: Jeśli pracujesz w dziale obsługi klienta, sprzedaży lub w jakimkolwiek innym miejscu, gdzie skuteczna komunikacja jest kluczowa, umiejętność mówienia po angielsku może otworzyć Ci drzwi do nowych możliwości.
Umiejętność znalezienia się w nowej społeczności: Szczególnie jest to widoczne u osób, które niedawno wyemigrowały do kraju, w którym mówi się po angielsku. Jeśli zamieszkałeś w innym kraju, dobra znajomość angielskiego znacznie ułatwi Ci nie tylko pełne korzystanie z usług, ale również da możliwość poznania miejscowych ludzi i nawiązania wartościowych relacji.
Cele osobiste: Najczęściej jest to chęć podróżowania i rozwijania pasji. Być może Twoje osobiste motywy są zupełnie inne. Istnieje przecież niezliczona liczba powodów, dla których dorośli mogą chcieć poprawić swój angielski.
Dorośli uczący się angielskiego często mają jasne cele i motywację do nauki języka, co pozwala im skoncentrować się i maksymalnie zaangażować w naukę. Tych cech zwykle brakuje młodzieży, która mimo wieku i lepszej plastyczności umysłu, nie wykorzystuje swych atutów i w efekcie często uczy się mniej.
Zanim zaczniesz się uczyć
Masz motywację, cel i silną chęć do nauki – świetnie! Teraz zostaje podjąć decyzję, jak ta nauka powinna wyglądać i w jakim środowisku ma się odbywać. Najczęściej na tym etapie pojawia się pytanie: jaki rodzaj nauki wybrać – kurs w grupie, czy indywidualne lekcje angielskiego? Pomocne dla Ciebie powinno być odpowiedzenie sobie na kilka pytań:
- Czy nauka języków obcych z innymi osobami pomaga mi być cały czas zaangażowanym w lekcję?
- Czy nauka w grupie mnie rozprasza?
- Kiedy jestem bardziej zmotywowany do nauki: gdy jestem sam, czy w grupie?
- Czy uważam nawiązywanie nowych znajomości za ważną część procesu uczenia się języka obcego?
- Czy mam coś przeciwko dzieleniu czasu nauki/uwagi nauczyciela z innymi osobami?
- Czy lekcje indywidualne z angielskiego byłyby dla mnie korzystniejsze, aby osiągnąć osobiste cele?
Ważne jest, abyś zastanowił się nad swoim stylem uczenia się, biorąc pod uwagę wcześniejsze doświadczenia edukacyjne. Jakie elementy sprawiały, że było to udane lub nieudane doświadczenie? Czego tym razem chciałbyś uniknąć, a co poprawić, żeby nauka angielskiego była szybsza i przyjemniejsza?
Teraz pozostała Ci decyzja: nauka z grupą, czy indywidualne lekcje angielskiego z korepetytorem lub coachem językowym. Obie formy nauki mają swoje zalety. Sprawdź, która sprawdzi się bardziej w realizacji Twoich celów językowych.
Lekcje w grupie lub wyjazdy językowe
Nauka w grupie może wyglądać różnie w zależności od rodzaju kursu lub wyjazdu językowego. Zwykle szkoły językowe prześcigają się w pomysłach na uatrakcyjnienie nauki, dlatego w ich ofertach możesz znaleźć kursy konwersacyjne, przygotowujące do konkretnego egzaminu lub takie, na których możesz uczyć się angielskiego od podstaw. Kursy te mają zdefiniowaną liczbę godzin, a cena z reguły jest niższa niż ta, jaką zapłacisz za podejście indywidualne do Twojej nauki angielskiego.
Niektóre szkoły językowe lub firmy organizują wyjazdy językowe. Zwykle nie jest to tradycyjna nauka, a raczej zjazd osób, które chcą skorzystać z obecności native speakerów i osób, które mają podobne cele – oswojenie się z językiem. Charakterystyczne dla takich wyjazdów jest to, że prowadzącymi są native speakerzy, którzy bardziej odgrywają rolę komunikatora niż nauczyciela. Niejednokrotnie są to wolontariusze, którzy mają dobrze opanowany język angielski, jednak niekoniecznie są wykwalifikowanymi nauczycielami.
Część szkół językowych wręcza po ukończeniu kursu certyfikat, którym możesz później pochwalić się przed pracodawcą. Miej jednak na uwadze, że zdecydowana większość pracodawców obecnie bardziej niż certyfikaty ceni sobie umiejętności swoich pracowników. Dlatego sam certyfikat może okazać się mało atrakcyjny.
Lekcje grupowe i wyjazdy grupowe – zalety
Jak każde rozwiązanie, nauka w grupie ma swoje zalety. Wśród nich na pewno należy wymienić:
- Koszt: Płacenie za coś w grupie zawsze obniża koszty. Niższa cena oznacza, że w Twojej kieszeni zostaje więcej pieniędzy, a te możesz wykorzystać na przykład na dodatkowe lekcje.
- Poznawanie nowych ludzi: To duży atut tej formy nauki, jeśli liczysz na poszerzenie kręgu znajomych. Chodzenie na regularne zajęcia pozwala na kontakt z ludźmi, którzy być może podzielają Twoje zainteresowania i pasje. Z kolei w trakcie wyjazdów językowych możesz mieć okazję poznać osoby z innych kultur lub krajów. W grupie możesz znaleźć przyjaciół, możesz się dobrze bawić i przy okazji ćwiczyć język. To ciekawa opcja, jeśli jesteś na początku drogi do dobrego opanowania języka, ale nie wiesz, jak się odważyć, by go używać w praktyce. Niezaawansowani uczestnicy takiego kursu popełniają błędy, na których poprawę nie kładzie się zbyt dużego nacisku (nie zadowoli Cię to, jeśli zależy Ci na szlifowaniu Twojego zaawansowanego angielskiego).
- Certyfikacja – Jak już wspomniałam wcześniej, nauka na kursie daje możliwość uzyskania certyfikatu potwierdzającego zdobyte na kursie umiejętności. Zazwyczaj określa on liczbę przerobionych godzin lub osiągnięcie danego stopnia znajomości języka np. B1. Takie zaświadczenie możesz dołączyć do swoich dokumentów potwierdzających umiejętności. Każde osiągnięcie może napawać dumą.
Lekcje grupowe – wady
Mimo kilku mocnych zalet nauka angielskiego na kursie, w grupie lub na wyjeździe ma też swoje wady:
- Z góry ustalony czas nauki – Jeśli nie jesteś osobą o zmiennym grafiku lub pracujesz na etacie w wyznaczonych godzinach, takie rozwiązanie może być motywujące. Jeśli jednak potrzebujesz większej elastyczności i chcesz móc sam zaplanować lekcje pomiędzy wieloma obowiązkami, nauka angielskiego na kursie lub z góry ustalony wyjazd językowy nie jest rozwiązaniem dla Ciebie. Chyba że liczysz się z tym, że będziesz uczęszczał na zajęcia wybiórczo, co stanowczo odradzam (zgubisz motywację i będziesz mieć słaby kontakt z językiem, a efektem będą narastające zaległości.
- Z góry ustalona treść – Dołączając do kursu, uczysz się tego, co ustalił wykładowca, biorąc pod uwagę najczęstsze potrzeby kursantów. Jeśli grupa rozkłada przyimki na czynniki pierwsze, musisz się dostosować i również ćwiczyć przyimki (nawet jeśli już wiesz o nich wszystko). Dla początkujących to zaleta. Podobnie jak dla osób, które miały do czynienia z językiem dawno temu, ponieważ mogą uzupełnić wszystkie braki. Jednak jeśli jesteś już na wyższym poziomie zaawansowania, będziesz mieć poczucie, że tracisz czas. W takim wypadku rozważ zajęcia indywidualne dostosowane do Twojego poziomu i Twoich celów.
- Ograniczony czas kontaktu nauczyciela z uczniem – Podczas zajęć indywidualnych kontakt z nauczycielem masz przez całą lekcję. Nie dzieje się tak jednak w przypadku lekcji w grupie. Nauczyciel, pracując z grupą, zazwyczaj na początku przedstawia temat. Następnie zadaje pytania lub od razu łączy uczestników w mniejsze grupy. W takich zespołach ćwiczycie, a nauczyciel wkracza tylko w razie potrzeby. Możesz mieć kontakt z nauczycielem, jeśli masz jakieś pytanie, ale pamiętaj, że jego czas jest podzielony między wszystkich uczestników kursu. Na wyjeździe językowym atmosfera jest luźniejsza i mniej nastawiona na typową naukę. Głównym celem jest komunikacja tu i teraz, z takimi umiejętnościami, jakie masz.
- Zbyt dużo osób na zajęciach – Wiele osób krytykuje zajęcia językowe w grupach z powodu zbyt dużej liczby uczestników, co uniemożliwia udział w zajęciach w takim stopniu, w jakim by się chciało. Wielu moich klientów i znajomych, którzy zapisali się na kursy językowe, zrezygnowało po paru miesiącach. Nie ma możliwości w pełni uczestniczyć w zajęciach, na których jest dużo osób.
Lekcje indywidualne
Indywidualne lekcje angielskiego to forma nauki znana od dawna, jednak dzięki internetowi stała się bardziej popularna i przystępna niż kiedykolwiek wcześniej. Popularności tej formie nauki języków przysporzyło coraz szybsze tempo życia i wieczny brak czasu.
Charakterystyczne dla tej formy jest to, że możesz przejrzeć listę nauczycieli, zapoznać się z metodami pracy, kwalifikacjami każdego z nich, a często też wybrać, jakiego rodzaju lekcje Ci odpowiadają – naziemne lub online. To wspaniałe, że nawet jeśli w Twoim miejscu zamieszkania nie ma odpowiadającego Ci specjalisty np. coacha językowego, nadal możesz wybierać spośród osób uczących przez internet.
Jeśli wolisz realny kontakt lub twierdzisz, że technologia odbiera kontaktom atmosferę, możesz czerpać z wszystkich zalet spotkań indywidualnych w trakcie zajęć twarzą w twarz.
Lekcje indywidualne – zalety
Wśród niezaprzeczalnych zalet lekcji indywidualnych z angielskiego na pewno należy wymienić to, że:
- Lekcje są zaprojektowane dla Ciebie – uważam, że to największa zaleta tej formy nauki. Masz nauczyciela, który zna Twój poziom angielskiego, Twoje cele i wie, jak je osiągnąć. Nie będziesz uczyć się niepotrzebnych rzeczy, przerabiając na przykład w kółko czasy przeszłe. Twój nauczyciel czy coach wybierze najlepszą dla Ciebie ścieżkę, żebyś mógł osiągnąć swój cel w możliwie najkrótszym czasie. Ta forma nauki jest właściwą drogą, jeśli koncentrujesz się na przygotowaniu się do konkretnej prezentacji, stanowiska lub spotkania sprzedażowego. Możesz skupić się na wybranym akcencie, słownictwie, sposobie mówienia. Na przykład, jeśli chcesz zdobyć pracę lub awans, taka forma nauki pomoże Ci osiągnąć cel w o wiele krótszym czasie niż podczas nauki w grupie, w której każdy ma inne cele. To dlatego, że skupisz się na konkretnych aspektach języka, które są niezbędne w sytuacjach zawodowych i Twoim środowisku pracy. Twój nauczyciel czy coach może skupić się na obszarach, nad którymi naprawdę chcesz pracować i nie musi brać pod uwagę innych osób.
- Harmonogram jest dostosowany do Ciebie – Możesz zaplanować, kiedy i jak często chcesz mieć zajęcia. Jeśli masz napięty harmonogram i lekcję możesz mieć tylko w konkretnym czasie, na pewno dogadasz się z nauczycielem. A jeśli zwolni Ci się nieco miejsca w planie tygodnia i będziesz chciał mieć więcej lekcji, masz duże szanse, że tak się stanie. Lekcje mogą się odbywać bezpośrednio lub online. To bardzo pomocne rozwiązanie, jeśli żyjesz w szybkim tempie, jesteś młodym rodzicem lub przedsiębiorcą, który często podróżuje. Taki system pracy nie jest możliwy, jeśli uczysz się z grupą, która spotyka się w określonym dniu i o określonej godzinie każdego tygodnia.
- Czas kontaktu z nauczycielem – Indywidualne lekcje angielskiego to znacznie więcej bezpośredniego kontaktu z nauczycielem/coachem podczas zajęć. Masz świetną okazję, aby cały czas rozmawiać po angielsku, a wszelkie Twoje wątpliwości będą rozwiewane na bieżąco. W klasie pełnej osób o różnym poziomie znajomości języka nauczyciel musi dbać o wszystkich po trochu – pomoże Ci, kiedy będzie to możliwe.
- Możliwość wyboru nauczyciela – Pracując jeden na jeden z nauczycielem lub coachem językowym, będziesz z nim spędzał sporo czasu. Możesz znaleźć takiego, który nie tylko będzie miał wiedzę odpowiednią do realizacji Twoich celów, ale również będzie odpowiadał Ci pod względem osobowościowym. Dlatego warto umówić się z wybraną osobą na zajęcia próbne, po których zdecydujesz, czy to jest to.
- Większa językowa pewność siebie – Indywidualne zajęcia pomagają bezpiecznie eksperymentować z nauką angielskiego. Nie porównujesz się do nikogo, nie czujesz presji otoczenia, a więc możesz skutecznie budować pewność siebie. W końcu jesteś tylko Ty, Twój nauczyciel i cztery ściany. Jeśli odczuwasz niepokój społeczny, jesteś introwertykiem lub nie jest Ci po drodze z rywalizacją, indywidualne lekcje zapewnią Ci bezstresową i szybką naukę na Twoich warunkach.
Lekcje indywidualne – wady
Oczywiście jak każde rozwiązanie, indywidualne zajęcia mogą mieć też wady:
- Koszty – Są wymieniane jako główna wada indywidualnych zajęć. Nauka indywidualna zwykle kosztuje więcej niż nauka w grupie, ponieważ masz nauczyciela do swojej dyspozycji przez cały czas trwania zajęć. To oznacza jednak, że możesz wykorzystać ten czas całkowicie. W czasie jednych zajęć indywidualnych zyskujesz kilkakrotnie więcej niż podczas nauki w grupie – to chyba wystarczające uzasadnienie wyższych kosztów.
- Brak certyfikatu – Celem nauczyciela lub coacha językowego jest poprawa Twoich kompetencji językowych, rozwinięcie umiejętności posługiwania się językiem angielskim. To umiejętności czysto praktyczne, których nie umieszcza się na certyfikatach. Dowodem na poziom Twojego angielskiego jest to, jak sprawnie się nim posługujesz. Dlatego taką formę nauki wybierają osoby, które w pierwszej kolejności oczekują sprawnego podniesienia kompetencji językowych lub zrealizowania konkretnego celu językowego. To też znana forma pomocy przed egzaminami, szczególnie gdy liczy się czas.
- Wiedza nauczyciela – Dołączając do kursu, możesz liczyć na to, że prowadzący prezentuje pewien poziom wiedzy i umiejętności zweryfikowane przez szkołę językową. W przypadku prywatnego nauczyciela musisz sam sprawdzić, czy ma on wiedzę i predyspozycje do uczenia. Zrób rozeznanie, jakie szkoły ukończył. Zajrzyj na jego stronę, skorzystaj z zajęć próbnych i sprawdź, czy odpowiadają Ci stosowane przez niego metody nauczania, zanim podejmiesz długoterminową decyzję.
Kiedy zajęcia grupowe mogą być lepszym rozwiązaniem
Zajęcia grupowe mogą być świetną metodą na rozpoczęcie nauki języka angielskiego. Co więcej, docenią ją osoby, które w nauce języka potrzebują ściśle wytyczonych kroków do zrealizowania i z góry ustalonego harmonogramu. To z kolei może pomóc utrzymać motywację do nauki. Nauka języka może być krępująca dla dorosłej osoby początkującej, a wyjazd językowy lub grupowe zajęcia umożliwią spotykanie się z innymi osobami w podobnej sytuacji. Może to być dobry sposób na rozluźnienie stresu i przebrnięcie przez pierwsze kroki w nauce angielskiego.
Zajęcia grupowe mogą również pomóc osobom, które nie są początkujące, ale potrzebują uzupełnić lub odświeżyć swoją wiedzę. Wielu dorosłych to osoby, które od jakiegoś czasu nie używają języka angielskiego lub miały w tym długą przerwę. Zajęcia grupowe oferują takim osobom możliwość uzupełnienia braków i ponowne ośmielenie się w komunikacji językowej.
Jeśli te elementy pasują do Twoich celów i założeń, zajęcia grupowe lub grupowy wyjazd językowy mogą być dla Ciebie dobrą decyzją.
Kiedy zajęcia indywidualne mogą być lepszym rozwiązaniem
Indywidualne lekcje angielskiego są tak naprawdę dobrym wyborem na każdym poziomie umiejętności. Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym, który zaczyna naukę zupełnie od zera, czy Twoje umiejętności posługiwania się angielskim są na wysokim poziomie i potrzebujesz jedynie wsparcia, zajęcia indywidualne dają Ci możliwość osiągnięcia Twoich celów językowych. Dzięki zajęciom indywidualnym masz też większą niezależność, jeśli chodzi o harmonogram lekcji. Ponieważ nauka i wszystkie wskazówki będą koncentrować się wyłącznie na Twoim poziomie i celach językowych, będziesz robić postępy znacznie szybciej niż na zajęciach z grupą.
W przypadku zajęć indywidualnych podstawą sukcesu jest ocena potrzeb i umiejętności przez profesjonalistę. Ważnym elementem w początkowej fazie komunikacji jest zagłębienie się w Twoje cele językowe, dzięki czemu masz pełną świadomość czasu i wysiłku potrzebnych do ich spełnienia.
Zajęcia językowe i metody kursu są narzędziem, a nie celem samym w sobie
Jak widzisz, oba sposoby uczenia się mają zalety i wady. Ostateczny wybór formy nauki należy do Ciebie i powinieneś dokonać go na podstawie swoich potrzeb i możliwości. Niezależnie od tego, który sposób wybierzesz, zawsze staraj się wyciągnąć z zajęć jak najwięcej. Jeśli metody nauki lub czas poświęcany na zajęciach Ci nie odpowiadają, prawdopodobnie powinieneś zmienić sposób uczenia się.
Zajęcia, na które uczęszczasz lub kurs, który wybrałeś, to Twoja trampolina do osiągnięcia celu. Bez względu na formę, są jedynie sposobem na umożliwienie Ci rozwoju kompetencji językowych. Jednak to od Ciebie, Twojej motywacji i pracy w dużej mierze zależy jego końcowy wynik. Od Ciebie zależy, czy użyjesz dostępnych form nauki, aby przejść na wyższy poziom i odczuwać satysfakcję z sukcesów.
Czasami jedynym sposobem, aby dowiedzieć się, co działa najlepiej w Twoim przypadku, jest samodzielne wypróbowanie obu metod. Być może jest możliwość uczestnictwa w lekcji pokazowej kursu, za to na pewno warto skorzystać z możliwości sprawdzenia współpracy z korepetytorem lub coachem językowym.
Co Ci da nauka angielskiego ze mną?
Jako coach językowy skupiam się na tym, by osiągnąć konkretne cele nauki osób, które chcą ze mną współpracować. Chcesz zmienić pracę? Planujesz rozwój kariery w międzynarodowej firmie? A może chcesz nabrać pewności siebie w rozmowach po angielsku, przy okazji szlifując amerykański lub brytyjski akcent? Mam klientów o różnych celach językowych i każdym z nich zajmuję się indywidualnie. Jeśli chcesz ze mną pracować, możesz oczekiwać rzeczy takich jak:
Specjalistyczny program nauczania
Program nauczania jest dostosowany do Twoich bieżących umiejętności i Twoich przyszłych celów. Dzięki temu masz gwarancję, że maksymalnie wykorzystujemy czas zajęć, a Ty dostajesz to, na czym Ci zależy. Bez zbędnych powtórek i nudnych ćwiczeń.
Ważne jest dla mnie, abyś wyciągał z naszych zajęć jak najwięcej. Dlatego program nauczania, który przygotowuję, opieram na Twoich:
- celach,
- umiejętnościach,
- zainteresowaniach,
- sytuacji zawodowej.
Komfortowa rozmowa po angielsku już od pierwszego dnia
Zbudujesz pewność siebie i nauczysz się łatwo wyrażać myśli w języku angielskim poprzez rozmowę, debatę i odgrywanie ról. Przekonasz się, że płynne mówienie po angielsku to coś, co możesz osiągnąć.
Moje zajęcia nie opierają się na standardowych podręcznikach, a na niezliczonej ilości materiałów autentycznych. Słuchamy wywiadów, aby potem móc o nich dyskutować, przeglądamy amerykańską prasę, aby wyławiać najciekawsze sformułowania, dyskutujemy o nowinkach ze świata kultury. Dzięki temu od początku pracy ze mną masz do czynienia z żywym, autentycznym językiem.
Bezpieczne, angażujące środowisko
Będziesz otoczony językiem i zachęcany do mówienia po angielsku w ciągłym kontakcie ze mną. Cały czas jesteś angażowany w to, co robimy i o czym mówimy. Dzięki temu przekonujesz się, że angielski już nie jest trudnym przedmiotem w szkole i wkuwaniem słówek, a fantastycznym narzędziem, które pozwoli Ci zrealizować wszystkie Twoje plany.
Bibliografia
Shahila Zafar, K. Meenakshi, Individual Learner Differences and Second
Language Acquisition: A Review. Journal of Language Teaching and Research, Vol. 3, No. 4, pp. 639-646, July 2012.
- G. McCafferty, G. M. Jacobs, A. C. DaSilva Iddings, Cooperative learning and
- second language teaching. Cambridge Language Education. 2006.
Jack C. Richards, The Changing Face of Language Learning: Learning Beyond the Classroom. Sage Journals, Volume 46, Issue 1.
Mihaela Cozma, The Challenge of Teaching English to Adult Learners in Today’s World. Procedia — Social and Behavioral Sciences, Volume 197, 25 July 2015, Pages 1209-1214.