Brak motywacji do nauki angielskiego — jak sobie radzić?

motywacja do nauki angielskiego

Pamiętasz, jak się czułeś, gdy rozpoczynałeś naukę języka angielskiego? Przeglądałeś mapy egzotycznych miejsc, które wreszcie odwiedzisz. Zastanawiałeś się, ile ciekawych historii nowo poznanych ludzi usłyszysz. Przyszła duma już rozpierała Twoją pierś na myśl, że dzięki nowym umiejętnościom wreszcie docenią Cię w pracy. Cieszyłeś się z każdego osiągnięcia, z każdego nowego słowa, które opanowałeś, a sukcesy, nawet jeśli małe, łatwo zauważałeś. Nauka angielskiego była dla Ciebie wciągającym wyzwaniem oraz obietnicą, że swobodne posługiwanie się nim zmieni Twoje życie. Wszystkie prywatne, a przede wszystkim zawodowe sprawy ruszą z kopyta.
Przypomnij sobie swoje szybkie postępy i wysokie oczekiwania. Chciałeś móc komunikować się bez przeszkód, pisać i rozmawiać z anglojęzycznymi pracownikami firmy, wziąć udział w zagranicznej delegacji firmowej. Jak szalony kupowałeś słowniki, rozmówki, ćwiczenia z używania czasów angielskich.

I nagle pasja gdzieś uleciała. Lekcje mijały jedna za drugą, a Twój postęp stawał się mniej zauważalny. Zacząłeś nawet zastanawiać się, co robisz źle. Do zwątpienia dołączył brak motywacji. Trudny czas dla każdego uczącego się języka.
Zwykle na tym etapie ludzie zaczynają poszukiwania. Podejmują misję znalezienia kogoś, kto ich zmotywuje i przywróci chęć do pracy nad płynnością i poprawnością angielszczyzny. Najlepiej, aby był to coach językowy, który nie pozwoli stracić energii i przywróci entuzjazm do przyswajania słówek i odmian.

Niestety – to tak nie działa! Osoby uczące się języka obcego często wychodzą z mylnego założenia, że podjęcie współpracy z coachem językowym lub nauczycielem pozwoli im odzyskać motywację. Chcą znaleźć kogoś, na kogo przerzucą odpowiedzialność za sukces. Kogoś, kto ich przypilnuje i będzie rozliczał z sukcesów i porażek. To się nie uda. Dlaczego? Bo podstawą sukcesu w nauce języka obcego jest silne wewnętrzne przekonanie, że ta nauka da Ci coś, na czym Ci bardzo zależy. Nie ważne co to jest i co inni o tym myślą – Ty masz w to wierzyć i dążyć do realizacji swojego celu. Motywacja może pochodzić wyłącznie od Ciebie. Dobry coach językowy pomoże Ci osiągnąć cel, jaki sobie obrałeś, zapewni Ci odpowiednie środowisko i narzędzia do jego realizacji. Ale to Ty pod czujnym okiem zrobisz resztę. Jesteś gotowy na przywrócenie swojej motywacji? Świetnie, bo ja jestem gotowa poprowadzić Cię do celu.

Co motywuje do nauki języka?

Znajdź i wzmocnij swój powód, dla którego chcesz nauczyć się języka angielskiego. Niech będzie Twoim „językowym mottem”. Powodów do nauki języka angielskiego jest naprawdę wiele. Biegłość w języku to nie tylko możliwość nawiązania kontaktu ze światem w bezpośredni sposób. To Twój bilet do sukcesu.

Od korzyści poznawczych po wzbogacenie życia towarzyskiego i większych możliwości zawodowych. Nauka języków obcych oferuje mnóstwo możliwości. Jeśli więc ogarnia Cię brak motywacji do nauki angielskiego, pomyśl, które argumenty najbardziej do Ciebie przemawiają.

– rozwój kariery i awans,
– możliwość porozumiewania się z ludźmi z całego świata,
– poznawanie innych kultur i nowych ludzi,
– możliwość swobodnego podróżowania,
– podniesienie pewności siebie,
– zmiana perspektywy i dostrzeżenie nowych możliwości w różnych dziedzinach życia,
– gimnastyka umysłu,
– możliwość swobodnego poruszania się w internecie, w tym dostęp do ogromnej ilości wiedzy.

Dopisz do tej listy własne cele – przecież sam znasz siebie najlepiej. Musisz jednak być ze sobą szczery! A teraz, gdy znasz już swój główny cel nauki języka angielskiego, zobacz, jakie zasadzki na Ciebie czyhają i pozbądź się ich, zanim dopadną Twoją motywacje do nauki angielskiego.

Trzej typowi wrogowie motywacji, czyli gdzie się podziała moja motywacja do nauki języka obcego?

Nie chcesz, aby dopadł Cię brak motywacji do nauki angielskiego? Naucz się identyfikować, a następnie unikać rzeczy, które blokują Twoje postępy w nauce i powstrzymują Cię przed realizacją planów. Brak świadomości na temat korzyści, jakie możesz zyskać z nauki języka angielskiego to jedno, ale trzej najwięksi wrogowie motywacji do nauki to:

Wróg 1: Wstydzę się

Oczywiście, ludziom bardziej towarzyskim łatwiej jest uczyć się języka. Są bardziej skłonni do kontaktu z innymi i tak długo podejmują próby, aż odniosą sukces. Jeśli należysz do osób raczej zamkniętych w sobie, przede wszystkim pozbądź się przekonania, że popełnienie błędu jest czymś złym. Porażka nie jest przeciwieństwem sukcesu, ale drogą prowadzącą do niego. Nie ma lepszego sposobu uczenia się niż próbowanie i popełnianie błędów. Co zrobić, aby przełamać wstyd przed mówieniem w języku angielskim? Jako coach językowy pomogę Ci ruszyć z miejsca. Dobiorę odpowiednie metody pracy i narzędzia. W naturalny sposób pomogę pozbyć się braku pewności siebie czy lęków, które skutecznie przeszkadzają Ci w przyswajaniu języka (Krashen, 1992). Jeśli szukasz takiej osoby, jestem gotowa do pracy

Wróg 2: Nie mówię po angielsku, ponieważ popełniam błędy

Nie podejmujesz prób mówienia po angielsku, ponieważ obawiasz się, że Twój język będzie niepoprawny? Porzuć ten sposób myślenia natychmiast! To najczęstszy demotywator w nauce języka. Być może nabrałeś błędnych przekonań o tym, że musisz mówić bezbłędnie, aby się porozumieć. Być może pamiętasz ciągłe przerywanie Twoich wypowiedzi przez nauczycieli i ich komentarze na temat jakości Twojego angielskiego. Dobry nauczyciel jest cierpliwy, a Ty nie czujesz się przez niego oceniany na każdym kroku.

Wszyscy popełniamy błędy nawet w ojczystym języku. Błędy, które się powtarzają, a mówca nie jest ich świadomy, powinny być umiejętnie wyeliminowane. Jako przygotowany i empatyczny nauczyciel, pomogę Ci skoncentrować się na rozwijaniu Twoich kompetencji, zamiast poświęcać cały swój czas wskazywanie Twoich błędów.

Wróg 3: Nie mam czasu

Z pewnością masz mnóstwo zajęć. Praca, dom, obowiązki. Czasami wydaje Ci się, że już nie masz szans, aby w całej tej gonitwie znaleźć czas na naukę. Pomyśl, ile razy zdarzyło Ci się myśleć, że jesteś już tak zajęty, że wrzucenie kolejnego zadania do tygodniowego harmonogramu po prostu się nie uda.

Znany amerykański pedagog, konsultant edukacyjny i znawca sposobu uczenia się dzieci oraz dorosłych, John Caldwell Holt, jako dorosła osoba zaczął uczyć się gry na wiolonczeli. Tym samym obalił mit, że pewnych rzeczy, takich jak język obcy, sport, czy gra na instrumencie, trzeba zacząć uczyć się we wczesnym dzieciństwie. Zatem, jeśli chcesz coś osiągnąć i traktujesz to poważnie, zrób na to miejsce w swoim życiu, rezygnując z czegoś innego.

Holt świetnie podsumowuje kwestię motywacji do podejmowania się nowych rzeczy: „Jeśli mogłem nauczyć się dobrze grać na wiolonczeli, oznacza to, że mogę pokazać na własnym przykładzie, że wszyscy mamy większe moce, niż myślimy. Czegokolwiek chcemy się nauczyć, prawdopodobnie możemy się nauczyć. Nasze życie i nasze możliwości nie są zdeterminowane i ustalone przez to, co się z nami działo, gdy byliśmy mali, ani też przez opinie ekspertów, że możemy lub nie możemy czegoś zrobić”.

Jak teraz ma się Twoja motywacja do nauki angielskiego? Nadal myślisz, że już za późno na naukę?

Dopadł Cię brak motywacji do nauki angielskiego? Określ swój cel

Kiedy uczysz się języka, może nadejść czas, kiedy potrzeba dalszej nauki nie będzie dla Ciebie już taka oczywista. Nie jesteśmy przecież maszynami i dlatego zdarza się, że z czasem doświadczamy spadku motywacji podczas realizowania planu. Nawet maszyny zużywają się i wymagają regularnej konserwacji, aby działały na optymalnym poziomie.

Jeśli czujesz, że Twoja motywacja do nauki angielskiego słabnie, ważne, abyś znalazł coś, co pomoże Ci się znowu zmotywować. Wiele osób uczy się angielskiego, ponieważ chce zmienić pracę. Najczęściej chcą podnieść swoje zarobki, osiągnąć prestiż, awansować. Wiele osób chce zmienić swoje warunki życiowe, poczuć wiatr w żaglach i nabrać pewności siebie. Część osób uczących się angielskiego pracuje lub przebywa na co dzień w środowisku anglojęzycznym, a dobra znajomość języka otwiera drogę do rozwoju, kreatywności, przesądza o zawodowym profesjonalizmie. Biegła znajomość angielskiego może im to umożliwić. Poprawny język, łatwość wypowiadania się, płynność to podstawa w pracy na wyższych szczeblach. A co Tobie da biegłe posługiwanie się angielskim? Jaka jest Twoja motywacja?

Aby uniknąć zmęczenia związanego z długotrwałą nauką języka, zmień swoje nastawienie. Pomyśl pozytywnie o tym, co chcesz osiągnąć. Przede wszystkim określ swoje cele i konsekwentnie realizuj osiąganie ich małymi krokami (więcej na ten temat przeczytasz w artykule o metodzie SMART — skutecznie opanuj język angielski).

Jak przywrócić motywację do nauki angielskiego?

Na szczęście istnieją proste sposoby zarówno na uniknięcie utraty motywacji, jak i sposoby na jej odzyskanie. Zastosuj je w nauce języków lub w każdej innej dziedzinie swojego życia, która wymaga wsparcia!

1. Zacznij od mniejszego celu

Jeśli dopadł Cię brak motywacji do nauki angielskiego, być może postawiłeś sobie zbyt ambitne cele. Możliwe, że już Cię to przytłoczyło, więc działaj, bo to naprawdę może zniszczyć Twoją motywację.

Jeśli nie możesz nauczyć się wszystkich sposobów na opowiedzenie w języku angielskim o planach na przyszłość, zacznij od mniejszych celów. Spróbuj nauczyć się, jak wyrażać plany, których jesteś pewien. Albo rzuć sobie wyzwanie i 2 razy dziennie powtórz słownictwo z konkretnego tematu. Nawet kilka zaplanowanych minut ćwiczeń dziennie przynosi w skali miesiąca naprawdę wiele. Gdy zaczniesz dostrzegać wyniki — swobodnie będziesz rozmawiać z zagranicznym kontrahentem, pewniej poczujesz się na spotkaniu online z pracownikami amerykańskiej filii i Twoja motywacja prawdopodobnie wróci sama. Z czasem możesz stopniowo wydłużać czas ćwiczeń lub dokładać wyzwania. Mogę Ci pomóc te cele określić i zrealizować. Razem popracujemy nad drogą do rozwinięcia Twojej kariery.

Może zacząłeś uczyć się języka, by móc swobodnie porozumieć się podczas wakacji za granicą, a teraz w perspektywie masz nową, interesująca pracę, w której swobodne posługiwanie się angielskim jest podstawą. Może zacząłeś uczyć się angielskiego w szkole i wtedy Twoim celem było zaliczenie testów, a teraz chcesz wreszcie nauczyć się angielskiego w praktyce, móc wykorzystać język w prawdziwych sytuacjach. Zweryfikuj cele. Motywacja do nauki języka obcego słabnie, jeśli cel nauki nie jest jasny. Jeśli lubisz kreatywne podejście do problemów, stwórz listę powodów, dla których zacząłeś uczyć się angielskiego. Nowe powody do nauki muszą być silne, na tyle silne, aby motywacja do nauki angielskiego była silna.

2. Wykorzystuj okazje do mówienia po angielsku

Korzystaj z możliwości spotkań online lub na żywo. Jeśli masz okazję, rozmawiaj z native speakerem. To pomoże Ci zdobyć pewność siebie, która jest również ściśle powiązana z motywacją, a także poprawi płynność, wymowę i umiejętności konwersacji. Obecnie dostęp do native speakerów jest łatwiejszy niż kiedykolwiek, a można to zrobić poprzez spotkania językowe organizowane w Twoim mieście, czy sesje Skype. Jeśli nie masz takiej możliwości, używaj języka jak najczęściej w rozmowie z kimś, komu będzie zależało na zrealizowaniu Twojego celu. Znajdź osobę, która rozumie Twoją sytuację i będzie gotowa Ci pomóc. Twoja motywacja do nauki języka angielskiego wrośnie, gdy będziesz widzieć, że to, czego się uczysz, możesz wykorzystywać w realnych sytuacjach. Gdy nabierzesz swobody i pozbędziesz się zahamowań, Twoje dążenie uzyskania awansu, czy marzenie o zdobyciu pracy w zagranicznej firmie staną się realne.

3. Zapisz się na zajęcia

Warto znaleźć kogoś – nauczyciela, coacha językowego – kto poprowadzi Cię do Twojego celu. Nauka z kimś pomaga zwiększyć motywację. Zajęcia skłaniają do planowania czasu nauki języka, ponieważ regularnie angażujesz się w nią. Uczestnictwo w zajęciach oznacza również, że będziesz mieć wyznaczane zadania, mini cele językowe. Taki rodzaj motywacji działa, jeśli miewasz problemy z organizacją dnia lub po prostu czujesz, że potrzebujesz czyjegoś wsparcia. Kiedy wiesz, że masz się przygotować do rozmowy po angielsku na temat pracy lub wykonać serię ćwiczeń, prawdopodobnie zmaksymalizujesz swój wysiłek, aby uzyskać najlepszy możliwy wynik. Popracujmy razem nad realizacją Twoich celów językowych.

4. Notuj swoje postępy

A może straciłeś motywację, ponieważ nie czujesz, abyś robił jakiekolwiek postępy? Poświęć czas, aby sprawdzać, jak daleko już zaszedłeś. Sprawdź swoje statystyki w aplikacji do nauki słówek, aby zobaczyć, ile nowych słówek się nauczyłeś. Obejrzyj odcinek serialu, którego nie rozumiałeś kilka miesięcy temu i skup się na tym, o ile więcej rozumiesz teraz. Niech Twoje cele będą jak najbardziej konkretne, bo tylko wtedy łatwiej będzie mierzyć postępy. W Twojej pracy pojawiła się szansa awansu na lepiej płatne i bardziej rozwijające stanowisko wymagające bardzo dobrej znajomości angielskiego? Potraktuj to jak jedyną w swoim rodzaju okazję. Jak powiedziała pisarka Beth Fantaskey, „Rozwijamy się tylko wtedy, kiedy stawiamy przed sobą nowe wyzwania”.

5. Spróbuj czegoś nowego

Dużo mówi się o tym, jak korzystne dla nas są wypracowane nawyki i pozytywna rutyna. Niestety w niektórych obszarach, a nauka języka jest jednym z nich, długo trwająca powtarzalność to prosta droga do… nudy. Ani się obejrzysz, a motywacja do nauki angielskiego spadnie na tyle nisko, że przestaniesz chcieć słuchać lekcji w drodze do pracy, czy uczyć się słówek z aplikacją. Tymczasem często wystarczy zmiana metody nauki lub narzędzi, aby przywrócić zainteresowanie.

Jeśli zwykle uczysz się po powrocie z pracy, zmień to i spróbuj posłuchać słówek w drodze do pracy. Jeśli zwykle ćwiczysz gramatykę na kanapie z książkami, zostaw je i wyjdź do parku ze słuchawkami i podcastem o sposobach zamawiania pokoju hotelowego. Idź o krok dalej i zaproś mnie do uczestnictwa w Twojej przygodzie do zdobycia płynności językowej. Pomogę Ci zrobić duży krok w kierunku opanowania angielskiego do realizacji każdego planu, jaki tylko sobie obierzesz.

Brak motywacji do nauki języka obcego to częsty problem osób uczących się. Problem ten szczególnie dotyka osoby, które osiągnęły pewien poziom wiedzy (zwykle w okolicach B2) i nie dostrzegają już tak spektakularnych efektów jak do tej pory. Jeśli podjąłeś się samodzielnej nauki języka, niska motywacja do nauki języka angielskiego może być jeszcze trudniejsza bez zachęty i pomocy kogoś.

Na szczęście istnieje wiele taktyk i zasobów, które możesz wykorzystać, aby poprawić poziom motywacji i przyspieszyć naukę języka, w tym proste lifehacki, takie jak ustalanie celów i notowanie postępów. Jeśli potrzebujesz kogoś, kto pomoże Ci nie tylko podnieść poziom znajomości angielskiego, ale również przygotuje Cię do ważnej rozmowy, czy oswoi z występowaniem przed kamerą online, jestem gotowa do pracy.

Skoro tu jesteś, to znaczy, że wykonałeś już większość potrzebnej pracy do znalezienia właściwego nauczyciela. Pomogę Ci zwiększyć Twoje zaangażowanie i pokażę, jak się zmotywować do nauki angielskiego. Popracujemy nad poprawnością, wymową i płynnością. Daj mi znać, czy już jesteś gotowy na odnoszenie sukcesów.

Bibliografia

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Scroll to Top
Przewiń do góry