Jak archetypy marki ułatwiają dotarcie do klientów?

archetypy marki

Kiedy zaczynasz oglądać film, od razu próbujesz zidentyfikować, kto jest kim i jaką ma rolę do odegrania. Kto jest bohaterem, kto złoczyńcą, a kto uratuje sytuację w ostatniej chwili? Czasami ten podział jest jasny już od samego początku, a czasem nic nie wiesz aż do ostatniej sceny. O ile w przypadku filmów, zagadka kto jest kim działa na jego korzyść, to w przypadku biznesu brak jasnego określenia roli marki jest bardzo dużym błędem.

Kojarzysz reklamy piwa Żubr? Mało kto przełącza kanał, gdy się pojawiają i już wiele lat temu okrzyknęliśmy je kultowymi. Skąd bierze się ich fenomen? Te krótkie spoty świetnie trafiają w polskie poczucie humoru oraz sentyment do tradycji. Gdy widzisz idące jeden za drugim ogromne zwierzęta, doskonale wiesz, o co chodzi, słysząc z głośnika „Wieczorem żubr idzie za żubrem”. Żubr „Stawia się czasem”, gdy spotka na swojej drodze niedźwiedzia, ale na pewno „Nigdy się nie nudzi”, szczególnie gdy spędza czas, bawiąc się liliami wodnymi na jeziorze w środku puszczy.

Reagujemy na te reklamy, ponieważ trafiają do naszej narodowej (pod)świadomości, w której pielęgnujemy dumę z tradycji i piękna naszego kraju. A że w tradycji mamy również świętowanie dobrych rzeczy piwem, te motywy dobrze się ze sobą łączą. Zresztą, wystarczy przytoczyć inny przykład reklamy wyrobów browarniczych: „Po prostu Ż” (życie jest po to, by się cieszyć – Żywiec). Dlaczego tak jest, że niektórym markom wierzymy od razu i dokładnie wiemy, o co im chodzi? Dzisiaj opowiem o tym więcej.

Świadome, czy nieświadome wybory?

Jak duże jest prawdopodobieństwo, że archetyp marki podświadomie wpłynął na Twoje ostatnie decyzje w kwestii zakupów, wybór kursu lub zlecenie wykonania jakiejś pracy? Jeśli akurat Ty nie kierujesz się tym, co prezentuje firma, której produkty wybierasz, to należysz do 5% ludzi podejmujących w ten sposób decyzje zakupowe. Różne badania i analizy zachowań wskazują, że archetypy marek mają wpływ na prawie wszystkich konsumentów. Według profesora Harvard Business School, Geralda Zaltmana, 95% decyzji zakupowych podejmujemy podświadomie. Właściwie określony i konsekwentnie realizowany archetyp marki jest jednym z najpotężniejszych sposobów, w jaki może ona dotrzeć do podświadomości konsumentów. I to wcale nie jest złe zjawisko!

Czym jest archetyp marki?

Archetypy marki to nic innego jak cechy charakteru człowieka, które najdokładniej odzwierciedlają daną markę. Marki, z którymi jesteśmy najsilniej związani – Wedel, Ikea, Red Bull, National Geographic, przekazują jasno określone wzorce zachowań, które są świetnie odzwierciedlone w ich brandingu – od projektu wizualnego, komunikatów, tonu przekazu (brand voice), do produktów i usług.

Archetypy to nic nowego. Są tak stare, jak stara jest sztuka opowiadania historii, a w związku z tym, że uwielbiamy opowiadać historie, archetypy tak silnie na nas oddziałują. Twórca pojęcia archetypu jako koncepcji psychologicznej, Carl Jung, uważał, że rodzimy się z tymi samymi instynktami i podświadomym rozumieniem wzorców zachowań. Rozpoznajemy je natychmiast, gdy je dostrzeżemy. To dlatego odgrywają one dużą rolę we wpływaniu na nasze zachowanie.

Właśnie w ten sposób archetypy stały się szablonami ponadczasowych postaci, które zna każdy człowiek. Niezależnie od tego, czy oglądasz na ekranie historię epickiej podróży bohatera (Frodo Baggins), bunt wyjętego spod prawa wobec władzy (Robin Hood), czy walkę z potworem (Arya z Gry o Tron), rozumiesz instynktownie zaangażowane postacie.

Dlaczego warto rozpoznać archetyp swojej marki?

Mam nadzieję, że udało mi się zwrócić Twoją uwagę na to, jak postrzegasz marki, których produkty Cię otaczają. Opuść teraz wygodne miejsce wśród publiczności, stań na scenie i oceń działania swojej marki i skuteczność docierania Twojego przekazu do odbiorców. Przy dużej konkurencji na rynku i w niemal wszystkich branżach, tylko marki, które łączą się ze swoimi klientami na „poziomie ludzkim”, mają szansę zdobyć lojalnych fanów. Jednak tutaj nie chodzi jedynie odzwierciedlanie osobowości odbiorców. Chodzi nie o to, abyś dopasował się do wybranej grupy klientów, ale o to, byś znalazł sposób dotarcia do klientów reprezentujących ważne dla Ciebie wartości. Dzięki temu klienci uwierzą w prawdziwość Twojego przekazu, a Ty zyskasz przekonanie, że robisz to, co rzeczywiście jest dla Ciebie ważne.

Marka może działać na kilku archetypach. Tak jest na przykład u mnie, ponieważ w pracy z ludźmi jestem archetypowym Mędrcem, Magikiem i Opiekunem, ale w komunikacji ze swoimi klientami często bywam Wesołkiem. Więcej na ten temat opowiem Ci w dalszej części artykułu. 

Rola archetypów marki w marketingu

Archetypy marki to narzędzie, które umiejętnie używane może Ci pomóc nawiązać naturalną więź z odbiorcami grupy docelowej i wyróżnić Twoją markę na tle innych. Takie nadanie osobowości firmie nie tylko polepsza wizerunek marki, ale również pozwala nawiązać prawdziwy i co najważniejsze naturalny kontakt z odbiorcami. Mówiąc najprościej: odbiorcy zaczynają coś do Ciebie czuć.

Oczywiście, pierwszym wyzwaniem jest dotarcie do odpowiedniej grupy docelowej, a to, co masz im do powiedzenia, powinno być dla nich jasne i opierać się na tych samych wartościach. Określając swoje archetypy marki, dowiesz się, jakie emocje powinieneś wywoływać w swoich odbiorcach, jakim językiem do nich mówić i jakie historie opowiadać. Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego jedne reklamy przemawiają do Ciebie od razu, a innych nie możesz znieść? Co ciekawe, niekoniecznie uczucia te dzielisz ze swoją drugą połówką czy znajomymi. Wszystko ułoży Ci się w logiczną całość, jeśli poznasz archetypy marki.

12 archetypów marki i ich charakterystyka

Kochamy słuchać i opowiadać historie. Historie mogą wywoływać w nas zmiany, bawić, ostrzegać lub uczyć. Dzieje się tak, ponieważ rozwój narracji, postaci i scenerii ułatwia naszym umysłom powiązać informacje z emocjami. Zauważ, że najwięcej uczysz się, jeśli poznawanie nowych rzeczy łączy się z przyjemnością. Możesz również płakać, odczuwać niepokój lub złość, ale wynik jest taki sam: silne doświadczenia edukacyjne. A że nasze umysły są zaprogramowane do zapamiętywania wszelkiego rodzaju historii, zdolność tą wykorzystuje się zarówno w edukacji (polecam oglądanie filmów po angielsku), jak i marketingu. Marka może zdecydować się na wykorzystywanie jednego archetypu lub łączyć cechy kilku z nich nadal tworząc spójny przekaz.

Oto 12 archetypów marki:

1. Niewinny (The Innocent)

archetyp niewinnosc

Jeśli jesteś optymistą o pozytywnym spojrzeniu na świat i lubisz, gdy ludzie wokół Ciebie są szczęśliwi, na pewno przemówi do Ciebie archetyp Niewinnego. Podoba Ci się idylla prezentowana na reklamach świątecznych, a obrazki uśmiechniętej rodzinki sączącej Coca-Colę do obiadu napawa Cię spokojem. Być może nawet przemyka Ci przez głowę myśl, że i Ty możesz choć przez chwilę tak się poczuć, jeśli tylko wpadniesz na chwilę do sklepu. I czemu się dziwić, skoro ludzie z reklam realizujący archetyp Niewinnego są cierpliwi, nie chowają urazy i potrafią we wszystkim dostrzec piękno.

Klienci Niewinnych cenią sobie proste rozwiązania, dlatego unikaj specjalistycznego żargonu lub omawiania skomplikowanych składników i funkcji produktów. Po prostu przejrzystość i uczciwość (Apap „I po bólu”).

W skrócie:

 

Pragnienie: bezpieczeństwo.

Styl brandingu: pozytywność, komunikaty poprawiające samopoczucie, promowanie zdrowych wartości.

Idealne branże: pielęgnacja, uroda, produkty naturalne/organiczne, żywność.

Przykłady marek z archetypem Innocent: Dove, Haribo, Gerber.

2. Porzucony, Wygnaniec, Buntownik (The Orphan)

Archetyp marki Porzucony

Buntownik jest zwiastunem zmian. To rebeliant w słusznej sprawie, który nie trzyma się ustalonych zasad, lekceważy autorytet oraz wszystko, co zagraża ich (lub kogokolwiek innego) wolności wyboru. Mimo wszystko Wygnańcy są dobrzy, choć motywuje ich głównie gniew. Głównym celem marki z takim archetypem jest skupienie się na pokazaniu swojego produktu jako rewolucyjnego i wyjątkowego na rynku. Zwróć uwagę na to, jak archetypem buntownika posługuje się firma Apple: nadgryzione jabłko oraz towarzyszące mu hasło „think different” – myśl inaczej.

Jak silny jest magnetyzm buntownika? Bardzo, skoro po nowe modele Apple ustawiają się kolejki, chociaż poprzednie wersje nadal działają bez zarzutu.

W skrócie:

 

Pragnienie: wyzwolenie

Styl brandingu: krytyka ustalonych zasad, przekaz ma zakłócić, a nawet zszokować.

Idealne branże: body art, motoryzacja, odzież alternatywna.

Przykłady marek z archetypem buntownika: Harley-Davidson, Dr Martens, Desigual.

3. Twórca, Artysta (The Creator)

Archetyp marki Twórca, Artysta

Twórca jest mistrzem wyobraźni i autoekspresji, czuje potrzebę tworzenia czegoś wyjątkowego i trwałego. Dla niego ważne są estetyka i design. Docenia realizację własnych pomysłów, promuje wyobraźnię. Twórca lubi wyrażać siebie, jest przekonany, że jeśli tylko coś sobie wyobrazimy, możemy to stworzyć. Zwróć uwagę na producenta LEGO – on nie przedstawia się jako producenta zabawek, a kogoś, kto udostępnia sposób na rozwijanie kreatywności dzieci.

Ten archetyp przemawia do Ciebie, jeśli nie jesteś wielkim fanem tradycyjnych reklam, przeciętnych produktów i istniejących funkcji. Lubisz, gdy marka nieustannie eksperymentuje z nowymi rozwiązaniami, produktami i projektami oraz skupia się na dostarczaniu swoim odbiorcom niezwykłych doświadczeń.

W skrócie:

 

Pragnienie: innowacja, wyrażanie siebie.

Styl brandingu: uwolnienie wyobraźni, dążenie do oryginalności.

Idealne branże: sztuka, rękodzieło, projektowanie, informatyka, marketing.

Przykłady marek z archetypem artysty: LEGO, Pinterest, Adobe.

4. Magik, Czarodziej (the Magician)

Archetyp marki Magik Czarodziej

To jeden z najbardziej trafiających do mnie archetypów, ponieważ z nim się utożsamiam. Przemawia także do Ciebie, jeśli cenisz sobie pozytywne transformacje, takie, w wyniku których spełniają się marzenia i doświadczamy magicznych chwil. Magicy są uważani za dobrych doradców i myślicieli. Są sprytni, charyzmatyczni i dynamiczni. Mogą spełnić Twoje marzenie o ucieczce od stresu (ośrodek spa), zmianie wyglądu (L’Oréal), czy zdobyciu nowych kompetencji zawodowych (kurs angielskiego).

W skrócie:

 

Pragnienie: moc, spełnianie marzeń.

Styl brandingu: cud, mistycyzm, transformacja.

Idealne branże: uroda, medycyna estetyczna, rozrywka, relaks, zdrowie i dobre samopoczucie.

Przykłady marek z archetypem Magika: Walt Disney, DreamWorks, L’Oréal, Tesla.

5. Wojownik, Bohater (The Warrior)

Archetyp marki Wojownik Bohater

Czy jest na sali ktoś, kogo nie pociąga bohater i zbawiciel? Tak myślałam. Większość z nas, gdy patrzy na film, kibicuje temu jedynemu, który jest w stanie uratować świat przed obcą cywilizacją czy przerośniętą jaszczurką atakującą jedno z największych miast na świecie. Bohater jest odważny, zdeterminowany, triumfuje nad przeciwnościami losu, ale równocześnie nie boi się ciężkiej pracy. Jest inspiracją. Zwróć uwagę, jak archetyp Bohatera przedstawiany jest w reklamach firm outdoorowych (The North Face: Never Stop Exploring), producentów sprzętu do survivalu i niektórych suplementów. A jak archetyp Bohatera wpisuje się w  hasło Sprite „Ja jestem Sprite, Ty jesteś pragnienie”? Od razu wiesz, że pragnienie nie ma szans.

Najważniejszym atutem marki z archetypem Bohatera są inspirujące hasła („Just do it!”) i treści, które odzwierciedlają ambicje klientów oraz pomagają im podejmować działania („Impossible is nothing” – „Nie ma rzeczy niemożliwych”). Ten archetyp wykorzystuje pozycje osób osiągających wysokie wyniki, głównie sportowe tzw. twarze marek. Robi to Asics (Iga Świątek) czy Nike (Christiano Ronaldo, Serena Williams).

W skrócie:

 

Pragnienie: mistrzostwo.

Styl brandingu: być silniejszym i lepszym.

Branże idealne: odzież sportowa, outdoorowa, sprzęt sportowy, usługi handlowe.

Przykłady marek z archetypem Bohatera: Under Armour, Gatorade, Nike.

6. Opiekun (The Caregiver)

Archetyp marki Opiekun

Opiekun chce chronić innych i opiekować się nimi, zwłaszcza jeśli są w potrzebie. Ten archetyp to często postaci macierzyńskie, które biorą pod swoje skrzydła tych, którzy potrzebują opieki, dopóki nie będą silni, by o siebie zadbać. Ciepłe, niemal matczyne podejście zapewnia poczucie bezpieczeństwa. Świetnie to wpisuje się w brand voice wszelkiego rodzaju firm oferujących produkty dla noworodków, firm oferujących rozwój osobisty („Przeprowadzę Cię krok po kroku”), naukę nowych umiejętności, a także producentów żywności (Delecta – „Prosto z serca”). To archetyp chętnie wykorzystywany przez banki i inne instytucje, które wybieramy, gdy czujemy do nich zaufanie.

W skrócie:

 

Pragnienie: służba innym, potrzeba opieki nad słabszymi.

Styl brandingu: najpierw potrzeby innych, wszystko, co robi, robi dla większego dobra.

Idealne branże: opieka zdrowotna, edukacja, organizacje non-profit, producenci produktów dla dzieci.

Przykłady marek z archetypem Opiekuna: Unicef, Pampers, Soraya, WWF.

7. Odkrywca, Badacz (The Seeker)

Archetyp marki Odkrywca Badacz

Odkrywca ma wewnętrzną potrzebę wyjścia poza komfort codziennego życia, zwykle w surowe środowisko. Jest odważny, żądny przygód i lubi wyzwania. Wyzwania polegają bardziej na zrozumieniu siebie niż udowodnieniu swojej wartości innym.

Wybierając archetyp Odkrywcy, powinieneś promować przyrodę i nieznane jako krainę wolności i zachęcać odbiorców do jej odkrywania (oczywiście z Twoją marką). Ludzie, którym odpowiada ten archetyp, nie chcą być zarzucani informacjami, oni chcą wybrać się w podróż. A najlepiej, jeśli mogą to zrobić w nietypowy, traperski sposób np. na skrzydłach Red Bulla („Red Bull doda Ci skrzyyydeł”).

W skrócie:

 

Pragnienie: wolność, doświadczenie nowego.

Styl brandingu: celebracja eksploracji i przygody.

Idealne branże: samochody terenowe, podróże przygodowe, odzież i sprzęt outdoorowy.

Przykłady marek z archetypem Odkrywcy: Harley Davidson, Jeep, NASA.

8. Kochanek, Wielbiciel (The Lover)

Archetyp marki Kochanek Wielbiciel

Wielbiciel jest przywiązany do piękna i lubi doświadczać szeroko pojętej błogości. Ceni sobie zmysłowość, pragnie być pożądany. Jest zmotywowany, aby stać się bardziej atrakcyjnym fizycznie i emocjonalnie, aby zwiększyć swoją zdolność przyciągania. Marka z archetypem Wielbiciela wysyła komunikaty, które sprawiają, że klienci czują się zadbani i kochani nie tylko przez innych, ale także przez siebie. Marki wykorzystujące ten archetyp odwołują się najczęściej do odbioru przyjemności poprzez zmysły: wzrok, dźwięk, zapach lub dotyk.

W skrócie:

 

Pragnienie: intymność, bliskość, czułość.

Styl brandingu: afirmacja piękna i wyjątkowość.

Idealne branże: perfumy, kosmetyki, wino, jubilerstwo, luksusowa żywność.

Przykłady marek z archetypem Wielbiciela: Apart, Wedel, Dior, Chanel.

9. Mędrzec, Przewodnik, Filozof, Mentor, Nauczyciel (The Sage)

Archetyp marki Mędrzec, Przewodnik, Filozof, Mentor, Nauczyciel

Mędrzec ma cel nadrzędny – pomagać światu zdobyć większą mądrość. Archetyp Mędrca przemawia do mnie, ponieważ Mędrzec to mentor i doradca, który skłania swoich odbiorców do odkrycia w sobie Marie Skłodowskiej-Curie, laureatki nagrody Nobla z fizyki i chemii, pierwszej kobiety profesor na uczelni w Sorbonie w Paryżu. Mędrzec jest rzeczowy i używa zaawansowanego, eksperckiego słownictwa. Jego celem jest przekazać swoja mądrość, aby ktoś mógł użyć jej do wprowadzenia w swoim życiu zmian na lepsze.

W skrócie:

 

Pragnienie: wolność, zrozumienie świata dzięki wiedzy.

Styl brandingu: uczenie się przez całe życie.

Idealne branże: doradztwo, uniwersytety, fundacje badawcze, IT.

Przykłady marek z archetypem Mędrca: Harvard, TED conferences, Google, BBC News.

10. Błazen, Wesołek, Śmieszek, Klaun (The Fool)

Archetyp marki Błazen, Wesołek, Śmieszek, Klaun

Wesołkowi zależy na zabawie i życiu chwilą. Nie tylko sam uwielbia się bawić, ale uważa za swój obowiązek rozweselać wszystkich wokół. Wesołek często kpi z konwencji za pomocą dowcipu i humoru (Żywiec: „Chce się Ż”). Lubi się wyróżniać, ale robi to, często pozbywając się zahamowań. Może być idealnym archetypem dla marek zajmujących się rozrywką lub chcących kojarzyć się z dobrymi czasami. Archetyp Wesołka podkreśla beztroską i pozytywną stronę życia w duchu zabawy i rozrywki – przecież śmiać się lubią wszyscy. Typowym przykładem Wesołka na polskim rynku jest marka kosmetyków LaQ, która stosuje zabawne opisy swoich produktów („Bardzo dziki żel pod prysznic”).

W skrócie:

 

Pragnienie: przyjemność, zabawa.

Styl brandingu: humor, promowanie „dobrych czasów”.

Idealne branże: rozrywka dla dzieci, marki piwa, słodycze.

Przykłady marek z archetypem Wesołka: LaQ, Nickelodeon, Żywiec, M&Ms.

11. Zwykły Człowiek (Everyman)

Archetyp marki Everyday Man

Zwykły Człowiek chce gdzieś przynależeć. Zwykle wtapia się w społeczeństwo i nie lubi wyróżniać się w tłumie. Jest przyjazny i łatwo się z nim rozmawia. Ten archetyp sprawdza się najlepiej do promowania produktów, których używamy na co dzień, dlatego są one przystępne cenowo i łatwo dostępne. Rozwiązania dla Zwykłego Człowieka są przyjazne i praktyczne.

W skrócie:

 

Pragnienie: przynależność.

Styl brandingu: tworzenie przyjaznej społeczności, w ktorej łatwo się dostosować do podstawowych wartości.

Idealne branże: dom, życie rodzinne, odzież codzienna, żywność.

Przykłady marek z archetypem Zwykłego Człowieka: sieciówkowe marki typu Gap, Allegro, Ikea.

12. Władca, Królowa (The Ruler)

Archetyp marki Władca, Królowa

Władca to dominująca osobowość, która chce kontroli. Jest nastawiony na powodzenie i obiecuje pomyślność tym, którzy są wierni jego zasadom. Jest pewny siebie, ale równocześnie zdyscyplinowany. Ma poczucie przynależności do ekskluzywnego klubu, dlatego oferowane przez niego produkty i usługi są prestiżowe. Władca określa się jako lider w swojej branży, dlatego jakość jego produktów musi być wysoka.

Odwoływanie się do mas nie jest dla Władcy, a wręcz go zniechęci. Marka z archetypem Władcy musi stale utwierdzać swoich klientów w przekonaniu, że są na szczycie drabiny sukcesu i są częścią ekskluzywnego klubu.

W skrócie:

 

Pragnienie: Wolność, wyzwolenie

Styl brandingu: demonstracja przywództwa, prestiżu i klasy.

Idealne branże: finanse, hotele, produkty i usługi luksusowe, marki premium, odzież wizytowa.

Przykłady marek z archetypem Władcy: Rolex, Versace, Rolls-Royce, Mercedes Benz.

Mój archetyp marki

Mój archetyp marki

Na początku mojej działalności walczyłam z wiatrakami. Wydawało mi się, że aby osiągnąć zawodowy sukces, powinnam komunikować się ze wszystkimi, ponieważ wtedy dotrę do największej liczby odbiorców. Nie wiedziałam, a raczej nie wierzyłam temu, że moja marka osobista powinna mieć swojego awatara, czyli skonkretyzowanego odbiorcę moich usług.

Doszłam do tego, że trafiają do mnie osoby o określonych potrzebach edukacyjnych.

Teraz prezentuję 4 archetypy marki:

Archetyp Mędrca pozwala mi na pełnienie funkcji doradcy i mentora jako coach językowy. Sama lubię się uczyć i doceniam to u innych ludzi. Wierzę, że wiedza pomaga zmieniać życie na lepsze. Wiem przy tym, że rozwój często bywa trudny, więc wkładam całe swoje doświadczenie w uczenie innych, a ich sukcesy traktuję jak swoje własne.

Archetyp Magika zdradza, że jestem marzycielką, która wierzy, że wszystko może się zdarzyć, jeśli tylko tego chcemy. Bardzo lubię dostrzegać pozytywne przemiany u moich uczniów, inspiruje mnie i cieszy, gdy rozwijają swoje skrzydła i stają się odważni w swoich wypowiedziach, pewnie dyskutują po angielsku. Mogę powiedzieć, że rozwiązuję ich problemy i pomagam spełniać marzenia.

Wiedzę i doświadczenie lubię przekazywać w interesujący sposób, dlatego czasami wychodzi ze mnie archetyp Wesołka. Nudne konwencje nauki przy książce to nie dla mnie. Na moich zajęciach dominuje humor, serdeczna atmosfera i radość. Przecież najlepiej uczymy się, gdy z nauką łączą się pozytywne emocje!

Dużo we mnie jest z archetypu Opiekuna, co przejawia się w chęci pomocy moim klientom we wszystkich problemach, o których wspomną. Dokładnie analizuję każdą sprawę i szukam w niej wszystkich zagrożeń, przed którymi mogę ochronić dzięki mojemu doświadczeniu i wiedzy wyniesionej z porażek. 

Jak określić archetypy marki?

Przejrzyj powyższe archetypy i zastanów się, który z nich może być najodpowiedniejszy do zastosowania w Twojej firmie.

W następnej kolejności:

  1. Zapoznaj się z najlepszymi przykładami marek, które dobrze stosują archetypy. Identyfikujesz się z którymś z nich? Który archetyp jest najbardziej podobny do Twojej firmy?
  2. Starannie przeanalizuj wizerunek swojej firmy oraz sposób, w jaki Twoi klienci wchodzą w interakcje, myślą o Twojej firmie i co do niej czują, aby określić najbardziej odpowiedni i przekonujący archetyp.
  3. Przeczytaj jeszcze raz o archetypach marki i zastanów się, który z nich najlepiej określa Ciebie i może Ci pomóc stworzyć przekonujący archetyp dla Twojej marki.

Żaden archetyp nie jest automatycznie „lepszy” od pozostałych. Chodzi o przyjęcie archetypu (lub archetypów), który jest najbardziej zgodny z wartościami i misją Twojej firmy. Bądź pewien, że jeśli nagle przyjmiesz jeden archetyp, który będzie wymuszał na Tobie i Twojej marce zachowywanie się w zupełnie inny sposób niż dotychczas, Twoi odbiorcy szybko się połapią i uznają to za nic więcej niż bezwstydny chwyt marketingowy.

Chcąc określić archetyp swojej marki, przygotuj wszelkie informacje na temat wartości, celów i misji firmy. Skup się na produkcie i usługach oraz swoich odbiorcach. Najważniejsze jest określenie osobowość marki, ponieważ to pozwoli Ci określić archetyp, który ją opisuje. Warto w tym celu porozmawiać ze swoimi klientami, a wiedzę tą skonfrontować z tym, co sam chcesz przekazywać przy pomocy swojego brand voice.

Bibliografia

  • Archetypes and Types, Tiina Hautala, Vesa Routamaa. University of Vaasa, Department of Management. Psychological Type and Culture—East & West: A Multicultural Research Conference
    Honolulu, Hawaii, January 4-6, 2008.
  • Iwona Benenowska, Żubr ciekawy z natury…? – charakterystyka cyklu reklam (na wybranych przykładach). (2013). Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
  • Exploring the changing role of brand archetypes in customer-brand relationships: Why try to be a hero when your brand can be more? Omar Merlo, Andreas B. Eisingerich, Richard Gillingwater, Jia JocelynCao. Business Horizons. 9 November 2022.
  • Can We All Be a Hero? Differentiating Your Brand’s Archetype. Samantha Marie Johnson. University of Minnesota M.A. Strategic Communication – Capstone Project. June 30, 2016.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Scroll to Top
Przewiń do góry