Ranking 6 najpopularniejszych aplikacji do nauki angielskiego – czy nauka z apkami ma sens?

6 aplikacji do nauki języka

Kiedy w szkole podstawowej zaczynałam uczyć się angielskiego, dominował jeden typ nauki: siadało się przy biurku, otwierało podręcznik z angielskiego i uzupełniało ćwiczenia. Jedno po drugim. Z każdym rozwiązanym ćwiczeniem, ogarniało mnie coraz większe znużenie, a entuzjazm topniał wraz z kolejnymi minutami siedzenia nad nieatrakcyjną książką. Już wtedy czułam, że to nie powinno tak wyglądać i jeśli nic nie zrobię, nauka mojego ukochanego angielskiego stanie się nudnym obowiązkiem, a nie wymarzoną przygodą. Zdawałam sobie sprawę, że muszę coś zmienić.

Wtedy nie miałam takich udogodnień w nauce języka angielskiego, jakie są dostępne dzisiaj. Podręczniki wypełnione były suchymi informacjami i całym mnóstwem mało interesujących ćwiczeń. Wtedy w wielu szkołach, powtarzanie materiału odbywało się w tradycyjny sposób, poprzez monotonne czytanie, bez żadnych interakcji. Nie było wirtualnych native speakerów, gier czy interaktywnych zadań, które mogłyby wzbudzić zainteresowanie i ułatwiać naukę języków obcych. Kiedy widzę łatwo dostępne i konkurujące ze sobą aplikacje do nauki języka angielskiego, zazdroszczę wszystkim, którzy mogą korzystać z tych nowoczesnych narzędzi i uczyć się w tak ciekawy i angażujący sposób.

Jak wybrać najlepszą aplikację do nauki angielskiego?

Poszukiwanie skutecznych sposobów nauki angielskiego może być wyzwaniem, szczególnie dla osób, które mają trudności z samodzielną nauką z podręczników lub znalezieniem czasu na regularne powtórki. Na szczęście, obecnie jest szeroki dostęp do różnorodnych aplikacji, które mogą stanowić solidne wsparcie w nauce języka angielskiego.

Tylko jak wybrać najlepszą aplikację do nauki angielskiego wśród tak wielu proponowanych apek? Jeśli się nad tym zastanawiasz, zwróć uwagę na kilka ważnych rzeczy m.in., jak popularna jest dana aplikacja i jak oceniają ją użytkownicy. Przed dokonaniem wyboru polecam wziąć pod uwagę 3 rzeczy:

 1. Dostosowanie do poziomu zaawansowania. Nie każda aplikacja jest idealna dla osób na każdym poziomie zaawansowania językowego. Oczywiście, twórcy reklamują swoje produkty jako odpowiednie dla wszystkich grup, zwróć jednak w pierwszej kolejności uwagę, czy aplikacja uwzględnia Twoje potrzeby (jako osoby początkującej, na średnim poziomie lub zaawansowanej). Wybór aplikacji odpowiednio dostosowanej do Twojego poziomu może przyspieszyć proces nauki i sprawić, że będziesz bardziej zaangażowany. Może jednak okazać się, że żaden program nie jest w stanie sprostać Twoim wymaganiom, a wtedy kupowanie któregokolwiek będzie po prostu marnowaniem pieniędzy.
 2. Motywacja i nagradzanie. Właściwie zaprojektowane aplikacje do nauki języków obcych oferują różne metody motywacji i nagradzania użytkowników. Nie muszą to być uśmieszki i zabawna muzyka, ale stawiane przed użytkownikiem wyzwania, tabele wyników, czy bonusy. To elementy, które pomagają utrzymać motywację i systematyczność w nauce języków obcych. Warto więc abyś sprawdził, jaki system motywacji proponuje aplikacja i czy ma funkcje nagradzania za osiągnięcia.
 3. Elementy mobilizujące do systematyczności. Wielu twórców aplikacji do nauki języków stara się zachęcić użytkowników do regularnej nauki poprzez oferowanie różnych form wyzwań i rankingów. Ważne, aby w nauce angielskiego, czy jakiegokolwiek języka obcego mieć jasno wytyczony cel. Dobrze, jeśli apka umożliwia określenia celu (dziennego, tygodniowego, miesięcznego itp.), dzięki czemu w każdej chwili dokładnie wiesz, do czego dążysz. Regularność w nauce jest bardzo ważna, a spadki motywacji zdarzają się każdemu. Sprawdź więc, czy wybrana aplikacja oferuje takie funkcje i czy dla Ciebie będą one motywujące.

Dlaczego warto uczyć się języka angielskiego z aplikacjami?

Dla wielu osób korzystanie z aplikacji do nauki angielskiego jest nie tylko wygodnym rozwiązaniem, ale również motywacją do kontynuowania nauki. Jeśli się im przyjrzysz, szybko przekonasz się, że aplikacje tego typu często oferują interaktywne lekcje, ćwiczenia, gry oraz quizy, które sprawiają, że nauka staje się bardziej atrakcyjna i przyjemna. Być może ucieszy Cię to, że nowoczesne aplikacje ułatwiające naukę języka angielskiego posiadają funkcje śledzenia postępów, dzięki czemu możesz monitorować swoje osiągnięcia i zobaczyć, jak dużo już się nauczyłeś.

Jedną z największych zalet korzystania z aplikacji do nauki języka angielskiego jest elastyczność czasowa. Dużym udogodnieniem jest to, że możesz korzystać z nich w dowolnym miejscu i o dowolnej porze dnia, co sprawia, że możesz dostosować naukę do Twojego harmonogramu. Co więcej, znika problem utraty czasu na dojazdy na kurs czy ustalanie planu zajęć z nauczycielem. Uczysz się wtedy, gdy masz na to czas, w dogodnym dla Ciebie tempie, bez względu na to, czy akurat dysponujesz wolnymi kilkoma minutami, czy kilkoma godzinami.

Niestety, podobnie jak w przypadku każdego narzędzia, istnieją również pewne pułapki, jakie zastawiają na swoich użytkowników aplikacje mobilne do nauki angielskiego, czy innych języków obcych.

Minusy nauki języka angielskiego z aplikacją

 1. Najbardziej zauważalnym minusem korzystania z apek do nauki angielskiego jest to, że mogą oferować jedynie powierzchowną wiedzę, ograniczając się do nauki słownictwa czy gramatyki lub też ograniczać się do standardowych schematów uczenia. To powoduje, że Twoje indywidualne potrzeby czy cele mogą nie być uwzględniane (chyba że Twoim celem jest opanować podstawy języka angielskiego lub znacznie rozbudować zasób słownictwa).
 2. Korzystanie z aplikacji może się wiązać z brakiem interakcji z żywym nauczycielem, a to ogranicza możliwość praktykowania mówienia i rozumienia języka w realnych sytuacjach. W efekcie najczęściej pozostaje opór przed mówieniem oraz strach przed popełnianiem błędów.
 3. Nauka z aplikacją niesie ryzyko, że polegniesz na automatycznym powtarzaniu materiału, bez głębszego zrozumienia i przyswojenia go. Możesz łapać się na tym, że wypełniasz zadania automatycznie, ponieważ na przykład znasz już pytania lub aplikacja działa na utartych schematach sprawdzania wiedzy.
 4. Możesz stać się uzależnionym od aplikacji i polegać na niej jako jedynym narzędziu do nauki, zamiast poszerzać swoje umiejętności językowe w różnorodny sposób. Aplikacja powinna być jedynie uzupełnieniem tradycyjnych metod nauki, a aktywne przyswajanie języka związane jest z potrzebą praktykowania go w różnych sytuacjach i środowiskach.

Wszystkie wymienione minusy nauki języka angielskiego z aplikacją powinny utwierdzić Cię w przekonaniu, jak ważne jest wybieranie oprogramowania, które oferuje różnorodne funkcje i materiały i dostosowuje się do Twojego poziomu zaawansowania oraz preferencji.

Najlepsze aplikacje do nauki języka angielskiego

Skoro już wiesz, w jaki sposób i przy użyciu jakich metod różne aplikacje mogą Ci pomóc w nauce języka angielskiego i mogłeś poznać ich potencjalne minusy, przeanalizuję dla Ciebie kilka najbardziej popularnych z nich, oraz porównam ich zalety i wady. Omówię, jakich funkcji warto poszukiwać i jak wybrać odpowiednią aplikację, która będzie najlepiej odpowiadać Twoim potrzebom i najlepiej pomoże Ci w realizacji celów, jakie stawiasz przed sobą, ucząc się angielskiego. Zachęcam Cię do przebrnięcia wraz ze mną przez kilka apek – do zainstalowania ich i wypróbowania ich funkcji, abyś na końcu mógł zdecydować, która z nich najlepiej spełnia Twoje wymagania.

1. Duolingo

Zalety:

 • brak potrzeby rejestracji
 • dostosowanie tempa nauki do użytkownika
 • pozwala uzyskać wiele kompetencji: słownictwo, wymowę, konstruowanie wypowiedzi
 • oprogramowanie do rozpoznawania mowy
 • łączy różnorodne metody nauczania języka
 • metoda nauki oparta na grach – wyzwania i nagrody
 • krótkie, wciągające lekcje
 • dużo powtórek
 • apka ma swoje forum

Wady:

 • przeznaczona głównie dla początkujących
 • nauka mówienia w języku ogranicza się do powtarzania słówek i wyrażeń
 • dźwięk nie jest nagrywany dla pełnych zdań, więc czasami nagrania brzmią nienaturalnie
 • mniejszą wagę przywiązuje się do gramatyki na lekcjach
 • aplikacja koncentruje się głównie na osobach anglojęzycznych, które chcą się nauczyć innego języka

Duolingo jest dla osób, które:

 • chcą dokładnie przetestować produkt, zanim wydadzą na niego pieniądze
 • są niezdecydowane, jaką apkę do nauki angielskiego wybrać
 • lubią apki tworzone na wzór gier
 • chcą śledzić swoje postępy na bieżąco
 • potrzebują zastrzyku motywacji do nauki
 • uważają, że rywalizacja jest motywująca
 • wolą krótkie lekcje

Dla kogo nie jest Duolingo:

 • dla zwolenników tradycyjnego sposobu nauki tzn. pozbawionego gier i zabaw
 • dla osób, które nie przepadają za dużą ilością bodźców
 • dla osób, które potrzebują interakcji z żywym nauczycielem

O Duolingo słyszeli chyba wszyscy, których interesuje nauka języków. To nie tylko bohater wielu reklam, ale po prostu klasyka (i hit) wśród darmowych aplikacji do nauki angielskiego i innych języków. Duolingo jako jedna z nielicznych apek oferuje bezpłatny plan nauki, co jest oczywiście ogromną korzyścią nie tylko dla osób z ograniczonym budżetem, ale też tych niezdecydowanych. Ich darmowe programy językowe są dostępne dla wszystkich, choć należy spodziewać się, że wiążą się z tym faktem pewne ograniczenia np. reklamy, które mogą rozpraszać, a nawet irytować.

Aplikacja Duolingo korzysta z metody gamifikacji. Podobnie jak w grze, tutaj też dysponujesz serduszkami (życie), które są Ci odejmowane za popełniane błędy językowe (zarówno gramatyczne, jak i literówki). Darmowa aplikacja daje ograniczony limit serduszek, co niestety może niektóre osoby zniechęcać do nauki. Jeśli w czasie lekcji popełnisz zbyt wiele błędów, masz do wyboru: odzyskać więcej serc, przeglądając stare lekcje, albo po prostu odłożyć naukę na jakiś czas. Chyba że zdecydujesz się na wersję płatną. Biorąc pod uwagę wysiłek, jakiego wymaga odzyskanie serduszek, nie dziwi fakt, że wielu użytkowników po prostu rezygnuje w tym czasie z nauki. To są tak naprawdę dwie największe wady darmowej wersji, ponieważ plusów Duolingo znalazłam więcej.

Duolingo sprawia, że proces nauki języka staje się bardzo przyjemny. Twórcy apki świetnie wykorzystują wspomnianą już grywalizację. Po ukończeniu każdej lekcji zdobywasz punkty doświadczenia (punkty XP), a także walutę Duolingo. Punkty XP odnoszą się do Twojej codziennej pracy i pozwalają śledzić postępy, natomiast walutę Duolingo możesz wykorzystać do zakupu dodatkowych funkcji w sklepie Duolingo. Zdaję sobie jednak sprawę, że wymienione zalety mogą być wadami dla dorosłych osób, które są już na jakimś poziomie zaawansowania znajomości angielskiego (nie każdy lubi się bawić w czasie nauki).

Pulpit nawigacyjny apki jest intuicyjny i łatwy w obsłudze, podobnie jak rozpoczęcie nauki – wystarczy otworzyć Duolingo, wybrać język angielski i rozpocząć kurs. Zaraz potem zostaniesz poproszony o wypełnienie krótkiego testu, który ma za zadanie zdiagnozować, na jakim poziomie znajomości angielskiego jesteś. Nie obawiaj się, nie wpłynie on na Twoje osiągnięcia, to jedynie sposób na określenie punktu, z którego powinieneś rozpocząć naukę.

Praca z apką obejmuje codzienne śledzenie celów, tablicę wyników, na której możesz rywalizować z innymi użytkownikami. Możesz również zapraszać znajomych, śledzić swoje osiągnięcia i robić wiele innych rzeczy. Wszystko to razem tworzy przyjemne i oparte na współpracy motywujące środowisko, w którym nauka języków obcych przebiega łatwiej i przyjemniej.

Duolingo nie wymaga zakładania konta, więc możesz szybko i bez zobowiązań sprawdzić, czy apka przypadła Ci do gustu. Jednak jeśli się zarejestrujesz, zyskasz możliwość zapisywania swoich postępów w nauce i monitorowania wyników.

Początki nauki z Duolingo opierają się na pracy z obrazkami, dźwiękami i tekstem. Zadania skupiają się na powiązaniu dźwięku tłumaczenia z obrazem i tekstem, a w dalszej kolejności na przetłumaczeniu usłyszanego słowa czy frazy na język polski. Każdorazowo po ukończeniu kolejnej sekcji przechodzisz na wyższy poziom, gdzie czekają Cię trudniejsze zadania, które pomagają rozwijać znajomość słownictwa i umiejętność tworzenia zdań. Na plus warto wspomnieć nieprzesadną długość pojedynczych lekcji: 5-10 minut.

2. Babbel

Zalety:

 • oprogramowanie do rozpoznawania mowy zapewnia informację zwrotną na temat wymowy
 • wszechstronne ćwiczenia ustne
 • nauka gramatyki wbudowana w lekcje
 • opcje zajęć na żywo (w wyższych pakietach)
 • duża różnorodność ćwiczeń praktycznych
 • wciągające lekcje (obrazy, dźwięki, łamigłówki)

Wady:

 • brak wersji bezpłatnej na stałe
 • o wiele mniej wizualizacji niż w innych apkach tego typu (surowszy interfejs)
 • brak zachęt i nagród za ukończone etapy nauki
 • brak wyraźnej hierarchii i kolejności kursów
 • nie zapewnia połączenia wszystkich angażujących metod nauczania, którymi mogą się pochwalić inne aplikacje do nauki angielskiego

Babbel jest dla osób, które:

 • należą do fanów tradycyjnego podejścia do nauki
 • chcą się uczyć od podstaw lub mają potrzebę powtórzenia materiału od początku
 • chcą się uczyć rzeczy przydatnych w codziennym życiu
 • chcą poprawić swoją wymowę angielską
 • mają dość nudnego, podręcznikowego języka
 • łatwo się rozpraszają dużą ilością funkcji i grafiki

a nie jest dla tych, którzy:

 • oczekują wyczerpujących objaśnień gramatyki angielskiej
 • chcą rozwijać umiejętności komunikacyjne
 • są na poziomie wyższym niż średniozaawansowany (intermediate)

Babbel podchodzi do nauki języka w dosyć tradycyjny sposób. Dlatego lekcje z tą apką zaczniesz od najbardziej podstawowych zagadnień takich jak przedstawienie się i pozdrowienia. Jeśli jednak chcesz pominąć treści dla początkujących, możesz to zrobić.

To, co szczególnie podoba mi się w Babbel, to odpuszczenie długich i nudnych wyjaśnień gramatycznych (czasami myślę, że pastwienie się nad gramatyką może wyrządzić więcej szkody niż pożytku, szczególnie na wczesnych etapach przyswajania języka). Metoda nauczania w Babbel bazuje na dialogach użytecznych w codziennych sytuacjach (przykładowe zdania). Twórcy tej aplikacji słusznie uważają, że nauka języka obcego jest o wiele skuteczniejsza i szybsza, jeśli zwroty i słówka wydają się uczącemu przydatne i mają dla niego znaczenie. Korzystając z tej apki, możesz uczyć się na scenariuszach z życia wziętych – tematach obejmujących biznes, podróże, kulturę, życie codzienne itp.

Ćwiczenie wymowy jest na dobrym poziomie i wspierane jest przez wysokiej jakości technologię rozpoznawania mowy. Babbel łączy instrukcje gramatyczne z lekcjami i robi to w bardzo subtelny i umiejętny sposób, dzięki czemu nie masz poczucia, jakbyś uczył się w szkole. Dodatkowo szybko możesz zauważyć, że język, jakiego uczy aplikacja, jest naturalny, a nie podręcznikowy (jak to np. zdarza się w przypadku Duolingo).

Aplikacja Babbel sprawdzi się najlepiej u osób, które łatwo rozpraszają się atrakcyjnymi aplikacjami i potrzebują czegoś o prostym wyglądzie, ale wystarczająco wciągającego, aby móc skupić się na lekcji.

3. Busuu

Zalety:

 • darmowa wersja oraz wersja płatna
 • lekcje obejmują przydatne tematy
 • treść lekcji jest wciągająca
 • Twoje postępy oceniają native speakerzy

Wady:

 • format lekcji nie wyróżnia się na tle innych aplikacji
 • otrzymywane certyfikaty (A1-B2) nie są oficjalne
 • brak realnej interakcji (na żywo) – ćwiczenia są poprawiane offline

Busuu jest dla osób, które:

 • zaczynają się uczyć angielskiego lub chcą odświeżyć jego znajomość po długiej przerwie
 • chcą mieć kontakt z native speakerami
 • są w biegu i w ciągu dnia mogą poświęcić na lekcję niewiele czasu
 • nie mają kontaktu z rodzimymi użytkownikami języka angielskiego i chcą to zmienić
 • chciałyby nawiązać kontakty z innymi osobami uczącymi się angielskiego, aby wymieniać doświadczenia

a nie jest dla tych, którzy:

 • koniecznie chcą się uczyć poprawnego języka (native speakerzy w apce niekoniecznie są nauczycielami)
 • są na poziomie średnio-zaawansowanym i zaawansowanym
 • chcą ćwiczyć płynność językową

Busuu to wszechstronna aplikacja, która pomaga usprawnić wszystkie aspekty komunikacji: mówienie, czytanie, pisanie i słuchanie. Busuu współpracuje z przodującymi markami, takimi jak Pearson, McGraw Hill i El País, aby tworzyć przydatne i wciągające ćwiczenia.

Apka Busuu dobrze się sprawdzi u zupełnie początkujących i średniozaawansowanych osób uczących się angielskiego. Zanim zaczniesz z nią naukę, możesz przystąpić do testu poziomującego, który pomoże Ci określić Twój poziom zaawansowania. Celem twórców aplikacji jest pomoc w osiągnięciu płynności konwersacyjnej w języku i Busuu stara się na wiele sposobów wykonać to zadanie. Ma to jednak swoje ograniczenia. Bezpłatna opcja, w przeciwieństwie na przykład do bezpłatnej wersji Duolingo, jest jedynie rodzajem wersji próbnej, w której uzyskujesz dostęp do kilku pierwszych lekcji.

W porównaniu do Duolingo Busuu stosuje bardziej formalną metodę nauki (i ma mniej zabawny interfejs). Jeśli chodzi o zawartość, oferuje różne pakiety nauki, takie jak spersonalizowane plany nauki, słownictwo, gramatykę oraz ćwiczenia z native speakerami. Zwróciłam uwagę na sposób wprowadzania słownictwa – każdą lekcję zaczynasz od nauczenia się wyrażeń i słówek, których będziesz używać w dalszej części. Fiszki zawierają nie tylko frazę w języku polskim i tłumaczenie, ale również nagranie audio native speakera wypowiadającego to wyrażenie oraz przykładowe zdanie. Po tej części otrzymujesz wiele różnego typu ćwiczeń utrwalających. Po ich wykonaniu ostajesz serię pytań otwartych, na które możesz odpowiadać pisemnie lub ustnie, co jest rewelacyjnym rozwiązaniem. Feedback jest więc pomocny, dokładny i szybki.

Jako jedną z wyróżniających cech tej aplikacji wskazałabym podawanie przybliżonej daty osiągnięcia poziomu językowego, do którego zobowiązałeś się na etapie rejestracji. Taki sposób motywacji z powodzeniem stosuje się w apkach dla odchudzania, więc dlaczego nie miałby również działać w przypadku uczenia się języka?

W Busuu, aby osiągnąć swój cel, musisz ukończyć wszystkie kursy generowane przez aplikację. Obejmują one podstawowe aspekty języka, takie jak gramatyka, słownictwo, konwersacja, słuchanie itp.

Podobnie jak Duolingo, Busuu daje możliwość uczestnictwa w lekcjach w grupie na żywo. Możesz wówczas ćwiczyć angielski, rozmawiając z native speakerami i innymi uczestnikami kursów. Osoby korzystające z tej apki na plus wymieniają także możliwość wykonywania krótkich ćwiczeń, które są później poprawiane przez native speakerów. Busuu wydaje się narzędziem do stworzenia solidnych podstaw językowych.

4. Memrise

Zalety:

 • w pewnym stopniu personalizowana nauka, w której ustalasz własne cele
 • sesje odsłuchowe z native speakerami
 • angażujące metody nauczania języka
 • przyjazny aspekt rywalizacji między użytkownikami (tabele wyników, punktacja)
 • można zapraszać do rywalizacji znajomych
 • dużo darmowych treści

Wady:

 • uczenie się słów i wyrażeń w izolacji, a nie w kontekście
 • ograniczone wyjaśnienia gramatyczne
 • niewiele praktyki w pisaniu lub mówieniu
 • różne funkcje w wersji internetowej, iOS i Android, co może być frustrujące
 • design jest mało intuicyjny

Memrise jest dla osób, które:

 • chcą powiększyć zasób słownictwa
 • lubią pracować na fiszkach
 • chcą się uczyć samodzielnie w trakcie szybkich lekcji
 • mają problemy z zapamiętywaniem nowych słów i wyrażeń

a nie jest dla tych, którzy:

 • szukają treści tworzonych wyłącznie przez nauczycieli ( Memrise oferuje opcję tworzenia i publikowania własnych treści, które nie są weryfikowane pod kątem poprawności)
 • oczekują dużej ilości zróżnicowanych ćwiczeń
 • chcą rozwijać wszystkie sprawności (nie tylko poszerzać słownictwo)
 • są zaawansowanymi użytkownikami języka angielskiego

Aplikacja Memrise to nie tylko przyjemny dla oka, nowoczesny interfejs, ale również elastyczny sposób nauki języka z naciskiem na naukę słownictwa i zwrotów. Apka wykorzystuje metodę powtarzania w odstępach czasu. Jeśli odczuwasz braki w swojej nauce angielskiego, szczególnie słownictwie, Memrise pozwoli Ci nadrobić je, stosując zróżnicowaną ekspozycją na język i naukowo sprawdzone metody zapamiętywania.

Apka bazuje na fiszkach wspartych działaniem AI, aby pomóc Ci szybko nauczyć się nowych słów i zwrotów. Robi to skutecznie, ponieważ od początku ma wsparcie naukowców – twórcami Memrise są Wielki Mistrz Pamięci z Oksfordu, Ed Cooke oraz Ben Whately i Greg Detre, neuronaukowiec z Princeton, który specjalizuje się w nauce o zapamiętywaniu i zapominaniu. Kto jak kto, ale tacy specjaliści wiedzą, jak działa mózg i jak tę wiedzę wykorzystać do skutecznej nauki języków.

Instalując Memrise na swoim telefonie lub tablecie, możesz skorzystać z wielu kursów, które uczą, jak radzić sobie w języku angielskim w rzeczywistych sytuacjach. Nauka opiera się głównie na krótkich klipach wideo i nagraniach audio, które sprawiają wrażenie, jakby były nagrywane na ulicy, wśród rodzimych użytkowników języka. Z tego względu aplikacja Memrise powinna sprawdzić się najlepiej u osób szukających szybkich lekcji w formie samodzielnej nauki.

W Memrise nie ma testu poziomującego, sam oceniasz, jaka jest Twoja znajomość angielskiego i gdzie powinieneś zacząć naukę. Na szczęście łatwo jest też zmienić kurs, jeśli uznasz, że przeceniłeś swoje możliwości lub nie doceniłeś swojej wiedzy. W apce masz do dyspozycji 7 kursów. Rozpoczynając naukę, zaczynasz od nauki słówek i zwrotów. Oprócz nauki słownictwa możesz również uczyć się gramatyki i szlifować umiejętność słuchania ze zrozumieniem oraz wymowę. Ja zwróciłam uwagę na obecność kilku propozycji powtórek np. szybkiej powtórki czy nauki z rodzimymi użytkownikami.

Memrise powinien być skuteczny, jeśli dopiero zaczynasz uczyć się angielskiego lub odczuwasz braki w zasobie słów, ale może nie być pomocny, jeśli należysz do uczniów zaawansowanych. Według mojej oceny Memrise sprawdzi się w nauce głównie słownictwa i fraz, ale nie wychodzi poza to. Dlatego, jeśli szukasz aplikacji do nauki angielskiego, która pomoże Ci rozwinąć wszystkie umiejętności językowe, wybierz coś bardziej wszechstronnego lub potraktuj Memrise jako sposób na rozwinięcie słownictwa.

5. Mondly

Zalety:

 • krótkie i wciągające lekcje (tylko 10-15 minut każda)
 • koncentrowanie się na przydatnym słownictwie
 • ciekawe doświadczenie edukacyjne wykorzystujące metody grywalizacji
 • zaawansowane technologicznie, innowacyjne funkcje, które przyciągają uwagę
 • możliwość rozszerzenia nauki z użyciem rzeczywistości wirtualnej
 • łatwe śledzenie postępów w nauce
 • możliwość konwersacji z chatbotem
 • pozytywna rywalizacja w postaci tabeli liderów
 • każdy język można ustawić jako język docelowy lub język ojczysty

Wady:

 • w wersji bezpłatnej nie ma możliwości wyboru kategorii tematów lekcji
 • nie poświęca tyle uwagi gramatyce i umiejętności mówienia jak inne aplikacje
 • dość proste lekcje, które nie dają poczucia zdobycia nowej wiedzy i umiejętności
 • niezbyt pomocna dla średniozaawansowanych/zaawansowanych uczniów (brak rozróżnienia między poziomami)
 • czasami może sprawiać wrażenie powtarzania się

Mondly jest dla osób, które

 • chcą rozwinąć znajomość przydatnych zwrotów na co dzień
 • przepadają za nowinkami technologicznymi (możliwości rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości)
 • szukają wsparcia motywacji w nauce

a nie jest dla tych, którzy:

 • chcą poprawić znajomość gramatyki
 • nie lubią powtarzalności w procesie nauki (tych samych ćwiczeń, tego samego podejścia)

Aplikacja Mondly daje Ci możliwość brania udziału w codziennych lekcjach, a także cotygodniowych quizach i comiesięcznych wyzwaniach. Sposób realizacji lekcji Mondly jest podobny do tego, które oferują aplikacje takie jak Busuu i Memrise. W mojej ocenie lekcje są dość standardowe, ale niekoniecznie jest to złe. Skoro wiele aplikacji działa na podobnej zasadzie,  muszą do pewnego stopnia działać lub po prostu odpowiadają osobom przyzwyczajonym do takiej formy nauki. Nie sądzę jednak, aby aplikacja dobrze sprawdzała się u osób uczących się na poziomie średniozaawansowanym i zaawansowanym.

Mondly daje Ci możliwość rozmowy z chatbotami w celu ćwiczenia wymowy. Aplikacja przygotowuje do typowych sytuacji życiowych – materiał obejmuje 50 najpowszechniejszych tematów rozmów do wyboru. W apce nie brakuje też klasycznych rozwiązań, takich jak listy ze słówkami, dialogi i tabele gramatyczne.

Mondly to pomocna aplikacja dla początkujących, szczególnie tych, którzy potrzebują zewnętrznej motywacji do nauki angielskiego. Koncentruje się na podstawowym słownictwie i rozwija język w naturalny sposób. Jednak zarówno słownictwo, jak i struktury językowe są identyczne dla poziomów początkującego, średniozaawansowanego i zaawansowanego, więc nie sądzę, aby stanowiła dla Ciebie wyzwanie, jeśli należysz do średnio- lub zaawansowanych uczniów.

Mondly według mojej oceny sprawdzi się najlepiej u osób początkujących, które chętniej i lepiej przyswajają pojęcia w nowym języku dzięki wykorzystaniu obrazów. To również dobra propozycja dla wszystkich entuzjastów nauki z wykorzystaniem technologicznych nowinek (też się do nich zaliczam). Jeśli granie w proste językowe gry to dla Ciebie za mało, możesz poeksperymentować z możliwościami, jakie daje rzeczywistość rozszerzona i rzeczywistość wirtualna (przypisane do konta premium).

6. LingoDeer

Zalety:

 • możliwość personalizacji (lektorów, pulpitu itp.)
 • możliwość nauki offline
 • oprogramowanie do rozpoznawania mowy
 • szczegółowe wyjaśnienia gramatyczne w osobnej sekcji i jasne wytłumaczenie trudnych tematów
 • dobra jakość nagrań
 • różnorodność ćwiczeń
 • przemycone ciekawostki kulturowe
 • lekcje są zabawne
 • dostępna jest opcja rozmówek podróżniczych zawierających wiele przydatnych słów i zwrotów podczas podróży

Wady:

 • ograniczone ćwiczenie mówienia
 • kolejność słów i tematów do nauczenia czasami wydaje się nielogiczna
 • mało możliwości do praktykowania mówienia
 • kursy nie są tak bogate, jak w innych apkach

LingoDeer jest dla osób, które:

 • lubią uporządkowane kursy z dobrze zorganizowanymi lekcjami
 • oczekują dobrych wyjaśnień zagadnień gramatycznych
 • chcą się przygotować do zagranicznego wyjazdu (dodatkowe rozmówki podróżnicze)

a nie są dla tych, którzy:

 • oczekują treści video i treści autentycznych
 • są zaawansowani
 • są nastawieni na naukę komunikacji po angielsku

LingoDeer w dużej mierze bazuje na fiszkach, które pomogą Ci ćwiczyć pamięć. Co ciekawe, tutaj masz możliwość pobrania ćwiczeń do telefonu, aby wrócić do nich, gdy będziesz miał chwilę na jeszcze jedną powtórkę materiału. Uczenie się słówek i zwrotów odbywa się na różnych płaszczyznach – ćwiczysz nie tylko umiejętność słuchania, ale również pisania układając rozsypanki wyrazowe.  Aplikacja daje Ci możliwość ustawiania codziennych celów i przeglądania hierarchii kursów. Możesz też rozwiązywać quizy w celu sprawdzenia swoich nowo nabytych umiejętności. Co ciekawe, możesz nawet wyzwać na językowy pojedynek innych użytkowników aplikacji, rozwiązując różne testy.

Najważniejszą rzeczą, o której musisz wiedzieć, zanim wybierzesz LingoDeer jest to, że kładzie ona duży nacisk na gramatykę. Twórcy apki porównują naukę języka bez gramatyki do budowy domu bez planu. Coś w tym jest, chociaż, jak zapewne pamiętasz ze szkoły, zbyt duży nacisk na gramatykę to mało efektywna (i niezbyt lubiana) metoda nauki języka. Wprawdzie ucząc się języka z LingoDeer zajmujesz się nie tylko zasadami gramatycznymi, jednak dostrzegalna jest ograniczona możliwość rozwijania umiejętności mówienia. 

Trzeba jednak przyznać, że wyjaśnienia gramatyczne są wyczerpujące (spodoba się dociekliwym) i możesz je otrzymać w każdej chwili za pośrednictwem funkcji „wskazówki dotyczące nauki”. Wystarczy, że nawet w czasie lekcji klikniesz symbol żarówki, a pojawi się okienko zawierające szczegółowe wyjaśnienia i przykładowe zdania z zastosowaniem reguł gramatycznych i zasad, które są specyficzne dla lekcji, nad którą aktualnie pracujesz. Trzeba przyznać, że LingoDeer zdecydowanie dokłada wszelkich starań, aby upewnić się, że rozumiesz elementy składowe gramatyki w miarę robienia postępów w ich kursach.

Zwróciłam uwagę na to, że LingoDeer nie stosuje szablonowego podejścia do wszystkich języków, których uczy. W praktyce działa to tak, że LingoDeer personalizuje każdy ze swoich kursów pod kątem konkretnych elementów istotnych dla kraju lub kultury nauczanego języka, co jest niesamowite. Większość aplikacji (tak jak większość podręczników do nauki języków) nie przywiązuje wagi do różnic kulturowych, więc tym bardziej należy pochwalić LingoDeer za to, że każdy z ich kursów jest wyjątkowy.

LingoDeer sprawdzi się u osób, które chcą przygotować się do testu, wziąć udział w konkursach oraz poszerzyć słownictwo zarówno w mowie, jak i w piśmie.

Aplikacje do nauki angielskiego – czy dzięki nim można się nauczyć języka?

Aplikacja do nauki języka może być świetnym wsparciem, ale nie powinna być jedynym sposobem na naukę. Istnieje kilka tego powodów:

 1. Brak interakcji z osobami używającymi języka. Aplikacje do nauki angielskiego z reguły oferują materiały i dialogi nagrane przez native speakerów lub nauczycieli, jednak nie są one w stanie zastąpić prawdziwej interakcji z ludźmi mówiącymi po angielsku (interakcja to podstawa komunikacji). Bez bezpośredniego kontaktu z nauczycielem języka, niemożliwe staje się doskonalenie umiejętności komunikacyjnych i prawidłowej wymowy.
 2. Pogłębianie obawy przed używaniem języka. Jeśli ktoś nie ma wystarczającej praktyki w mówieniu w języku obcym, może czuć się niekomfortowo podczas próby komunikacji. Może obawiać się, że zostanie źle zrozumiany, a nawet ośmieszony przez innych. Uczenie się wyłącznie z aplikacji może powodować, że nie będziesz pewny swoich umiejętności komunikacyjnych i nie będziesz wierzyć w swoje możliwości. Brak pewności siebie wynika często z braku wystarczającej liczby okazji do rozmów w języku obcym. Uczenie się wyłącznie z aplikacją może dać uczącemu przekonanie o wysokim poziomie opanowania umiejętności, które pęknie przy pierwszym zderzeniu z rzeczywistością.
 3. Brak kontekstu kulturowego. Język jest silnie powiązany z kulturą, zwyczajami i tradycjami użytkowników danego kraju. Aplikacje często skupiają się na nauce słownictwa i gramatyki oderwanych od pełnego kontekstu kulturowego.
 4. Ograniczona interakcja w czasie rzeczywistym. Aplikacje do nauki języka zazwyczaj oferują ćwiczenia i testy, które można wykonywać indywidualnie w dowolnym czasie. Jednak z zasady nie oferują natychmiastowej reakcji i korygowania błędów, co może wpływać na utrwalanie  niewłaściwych nawyków językowych.
 5. Brak wszechstronnego podejścia do nauki. Nauka języka to nie tylko nauka słówek i gramatyki. Wymaga także praktyki w mówieniu, słuchaniu, czytaniu i pisaniu. Aplikacje nie zawsze mogą zapewniać wystarczającą różnorodność ćwiczeń i aktywności, aby rozwijać wszystkie te umiejętności.
 6. Brak indywidualnego podejścia. Aplikacje mobilne są tworzone dla wszystkich, więc siłą rzeczy nie są w stanie zaspokoić indywidualnych potrzeb, takich jak przygotowanie się do rozmowy rekrutacyjnej, przygotowanie prelekcji w języku angielskim, prowadzenie spotkań.

Aplikacje mobilne do nauki języka mogą być użyteczne jako uzupełnienie tradycyjnych metod nauki, ale nie powinny stanowić jedynego jej źródła. Jeśli Twoim celem jest w pełni opanować język, korzystaj z różnorodnych materiałów, interakcji z natywnymi użytkownikami języka i udziału w kursach językowych, spotkaniach indywidualnych z korepetytorem czy coachem językowym.

Podsumowanie

Powyżej przedstawiłam Ci zaledwie 8 z całej palety przeróżnych aplikacji do nauki angielskiego. Sam widzisz, że nie masz już powodu, aby szukać wymówek, jeśli chodzi o naukę języka, gdy jest dostępnych tak wiele narzędzi, które mogą Ci pomóc. Każdy uczy się języka obcego w inny sposób i dlatego ważne jest, aby znaleźć dla siebie najlepszą metodę nauki i najlepszą aplikację językową, która tę metodę wykorzystuje. Mam nadzieję, że po przeczytaniu mojej recenzji aplikacji do nauki angielskiego będziesz w stanie wybrać narzędzie, które pomoże Ci osiągnąć Twoje cele.

Przy dokonywaniu wyboru miej na uwadze, że aplikacje mobilne są świetnym uzupełnieniem nauki języka, ale nie będą w stanie nauczyć Cię języka żywego, którym chcesz porozumiewać się z ludźmi. Każda z polecanych apek przyjmuje inny styl nauczania, organizację nauki, a nawet interfejs, wystarczy, że znajdziesz swoją ulubioną apkę i będziesz regularnie i konsekwentnie z niej korzystać. Tylko wtedy pomoże Ci ona poprawić się w obszarach, w których najbardziej tego potrzebujesz – gramatyce, słownictwie, ortografii, słuchaniu, a może nawet mówieniu po angielsku.

Jeśli nie chcesz wydawać pieniędzy w ciemno, rozważ wybór darmowej aplikacji, darmowej wersji próbnej lub płatnego próbnego pakietu na miesiąc. W ten sposób sprawdzisz, czy płatne funkcje apki do nauki języka rzeczywiście będą dla Ciebie przydatne. Najlepsza aplikacja do nauki języka angielskiego to ta, która rzeczywiście zapewni Ci wartościową naukę. Sprawdź proponowane aplikacje, wypróbuj je i trzymaj się tej, która wydaje Ci się najbardziej odpowiednia i skuteczna.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Scroll to Top
Przewiń do góry